Lekki podkład – dlaczego warto mieć go w swojej kosmetyczce?

Po erze maksymalnie kryjących, ciężkich fluidów i mocno matujących pudrów przyszedł czas na rozświetlenie i podkreślanie tego, co naturalne, a lekkie podkłady zaczęły królować zarówno na drogeryjnych półkach, jak i w naszych kosmetyczkach. To wybór idealny do stworzenia efektu no makeup makeup. Zapewniają skórze piękny wygląd i naturalne glow, nie obciążają, a często wzbogacone są również o składniki pielęgnujące, takie jak naturalne oleje, witaminy czy filtry SPF, które wspierają utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia cery i chronią ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Lekki podkład – jak dobrać go do skóry?

Oferta dostępnych na rynku lekkich podkładów jest na tyle szeroka, że bez trudu znajdziesz ten, który idealnie spełni Twoje oczekiwania. Aspekty, na które warto zwrócić uwagę, wybierając idealny dla siebie podkład to:

  1. kolor – powinien idealnie korespondować z Twoją karnacją. Zbyt ciemny podkład stworzy efekt maski, natomiast zbyt jasny może sprawić, że będziesz wyglądać blado i niezdrowo. Aby dobrać idealny odcień podkładu, weź tester i nałóż odrobinę w okolicach szyi – im bardziej zbliżony do naturalnego koloru Twojej skóry, tym lepiej!
  2. krycie – lekkie podkłady oferują zwykle lekkie lub średnie krycie. Jeśli zależy Ci na maksymalnie subtelnym efekcie makijażu, wybierz ten z lekkim kryciem, który doskonale podkreśli naturalne piegi i sprawi, że cera będzie wyglądać świeżo i promiennie. Jeżeli natomiast zmagasz się z niedoskonałościami i chcesz je nieco ukryć, lepszym wyborem będzie lekki podkład ze średnim kryciem lub dodatkowe zastosowanie bardziej kryjącego korektora w newralgicznych miejscach.
  3. rozświetlenie – lekkie podkłady zawierają często rozświetlające drobinki, które pozwalają na uzyskanie efektu glow lub glass skin. Taki kosmetyk – choć świetnie wygląda na zdjęciach – sprawdzi się lepiej u posiadaczek skóry suchej. Jeśli Twoja cera jest tłusta i ma skłonność do nadmiernego wydzielania sebum w ciągu dnia, postaw na opcję bardziej neutralną lub delikatnie matującą. 
  4. dodatkowe składniki – producenci często wzbogacają lekkie podkłady w dodatkowe składniki pielęgnacyjne. Zawartość kwasu hialuronowego zapobiegnie nadmiernemu przesuszaniu się skóry, niacynamid i skwalan pomogą uregulować wydzielanie sebum, natomiast filtr SPF wspomoże ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Pamiętaj jednak, że nawet najbogatszy skład podkładu nie zastąpi odpowiednio dobranej do potrzeb Twojej cery rutyny pielęgnacyjnej.

Lekki podkład – jak aplikować, by wyglądał najlepiej?

Lekkie podkłady możesz aplikować na skórę bezpośrednio dłonią lub za pomocą dodatkowego narzędzia – miękkiej gąbeczki lub pędzla. Nałożenie podkładu palcami pozwoli na bardziej precyzyjne dotarcie do wszystkich obszarów twarzy, a ciepło dłoni dodatkowo sprawi, że fluid lepiej “wtopi się” w skórę. Aplikacja gąbeczką lub pędzlem umożliwia natomiast na bardziej równomierne rozprowadzenie produktu i uniknięcie smug. Dla optymalnego efektu możesz połączyć obie metody i zacząć od nałożenia fluidu dłońmi, a następnie wpracować go gąbeczką.
Większość lekkich podkładów ma niezastygającą formułę, przez co w ciągu dnia mogą zbierać się w zmarszczkach, dlatego – aby zwiększyć ich trwałość – po nałożeniu ich na skórę warto je przypudrować, zwłaszcza w tak zwanej strefie T, pod oczami i w liniach uśmiechu. Aby nie stracić naturalnego blasku, wybierz transparentny puder sypki z satynowym wykończeniem i nałóż go możliwie jak najmniej.

Krem BB – alternatywa dla lekkiego podkładu

Miłośniczki lekkich podkładów i naturalnie wyglądającej skóry z pewnością docenią także kremy BB. Te kosmetyki charakteryzują się jeszcze lżejszą formułą i bardzo delikatnym napigmentowaniem. Nie korygują niedoskonałości, a jedynie subtelnie wyrównują koloryt cery i niwelują widoczność przebarwień. Świetnie sprawdzą się na co dzień, w dni, w które nie masz ochoty na wykonywanie pełnego makijażu, jednak chcesz, by Twoja twarz wyglądała na bardziej świeżą, wypoczętą i promienną.