Na czym polega regeneracja skóry?

Chyba każda z nas marzy o jedwabiście gładkiej skórze, bez niedoskonałości, nieestetycznych przebarwień, czy suchych skórek. Jednak niekorzystne działanie czynników zewnętrznych lub niewłaściwa pielęgnacja mogą sprawić, że tego typu marzenie będzie naprawdę trudne do spełnienia. Zniszczenie skóry może być wynikiem uszkodzenia bariery ochronnej, zaburzeń w gospodarce lipidowej, zbyt dużego przesuszenia lub złuszczenia, długotrwałej ekspozycji na słońce lub mróz, zabiegów dermatologicznych, przewlekłego kontaktu z niekorzystnymi substancjami zawartymi w kosmetykach i wielu innych. 

Skóra posiada naturalne umiejętności regeneracyjne, które uaktywniają się przede wszystkim w czasie snu. To właśnie wtedy, gdy nasze ciało odpoczywa, może aktywować swoje mechanizmy naprawcze i zająć się odtwarzaniem uszkodzonych tkanek oraz komórek. Warto jednak wiedzieć, że wraz z wiekiem, jej "magiczne zdolności" maleją, regeneracyjne procesy gojenia zachodzą coraz wolniej i zmniejsza się produkcja kolagenu. Dobrze jest więc czasem wziąć sprawy w swoje ręce i pomóc skórze odżyć podejmując konkretne działania.

Domowe sposoby na regenerację skóry

Jeśli nie chcesz rezerwować wizyty w gabinecie kosmetologicznym i decydować się na specjalistyczne zabiegi, wypróbuj te domowe sposoby regeneracji skóry twarzy, które polecają eksperci i internautki:

1. Unikaj kosmetyków perfumowanych i zawierających alkohol. Przestaw się na delikatne środki myjące bez zapachu, które nie pogłębiają podrażnień i suchości skóry. Najlepiej wybierać te o kremowej konsystencji, a toniki stosować oszczędnie, ponieważ często zawierają one alkohol, który może dodatkowo wysuszyć cerę. 

Dobrym pomysłem może być również odtworzenie jednego z ulubionych zabiegów wykonywanych w gabinecie, we własnym domu. Peeling kawitacyjny (pomagający w walce z trądzikiem oraz niwelujący wągry i zaskórniki), czy coraz bardziej popularny ostatnio “‘yellow peel” (zabarwiony na żółto peeling, w którego skład wchodzą m.in. kwas retinowy, witamina C, kwas kojowy, kwas fitowy, kwas azaleinowy i bisabolol, który w delikatny sposób oddziałuje jednocześnie na kilka warstw skóry) pomogą w regeneracji skóry twarzy po trądziku.

2. Stosuj maseczki z naturalnych produktów. Zamiast kosmetyków drogeryjnych możesz również wypróbować domowe maseczki na twarz, które są szybkie i łatwe w wykonaniu - powstają z kilku składników, które z pewnością masz w swojej kuchni, a ich przygotowanie zajmie nie dłużej, niż parę minut.

Odżywcza maseczka z banana

Maseczka z banana to prosty i niedrogi sposób na odżywienie skóry, dostarczenie jej nawilżenia i witamin. Te uwielbiane przez nas owoce są bowiem bogate w witaminę C, magnez i potas, a ich skórka pomaga walczyć z bakteriami żyjącymi na powierzchni skóry, oczyszcza ją i wygładza.

Składniki:

  • 1 dojrzały banan
  • 1 łyżka miodu
  • 1 łyżka jogurtu naturalnego

Za pomocą widelca lub blendera, rozgnieć banana na drobne kawałki. Wykorzystaj dojrzały owoc, który zawiera większą ilość przeciwutleniaczy, niż ten bardziej zielony. Dodaj pozostałe składniki i dokładnie wymieszaj aż do uzyskania konsystencji gęstego ciasta naleśnikowego (w razie potrzeby dodaj trochę wody). Maskę nałóż na oczyszczoną i osuszoną skórę twarzy. Pozostaw na około 10-15 minut, a następnie zmyj letnią wodą. 

3. Suplementuj kwasy omega. Przyjmuj suplementy z kwasami omega 3, 6 i 9. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak duże znaczenie mają one w pielęgnacji skóry - ich rolą jest utrzymanie zdrowej błony komórkowej, co pozwala zapobiegać utracie wody. Ta zdrowa bariera skutecznie pomaga uzyskać bardziej miękką i elastyczną skórę.

4. Jedz więcej awokado, jarmużu i ogórków. Udowodniono, że spożywanie zdrowych tłuszczów, takich jak te zawarte w awokado, pomaga w utrzymaniu elastycznej, odżywionej i rozświetlonej skóry. Są one niezbędne do utrzymania zdrowego wyglądu twarzy oraz zapobiegają przesuszaniu się skóry w chłodniejszych miesiącach zimowych.

Jarmuż z kolei jest pełen witaminy C, dzięki czemu pomaga skórze w produkcji nowych komórek i gojeniu się ran. Jednym słowem daje jej dokładnie to, czego potrzebuje, aby wyglądała na świeżą i rozświetloną.

A co mają do tego ogórki? Twoja skóra nigdy nie będzie dobrze wyglądać, jeśli nie zapewnisz jej odpowiedniego nawilżenia. Oprócz tego, że ogórki są niskokaloryczną i smaczną przekąską, mają wysoką zawartość wody. Wykazują one właściwości chłodzące i nawilżające, które z łatwością pokocha twoja skóra.

5. Używaj SPF. Ludzie mają tendencję do myślenia, że gdy tylko nadejdą zimowe miesiące, mogą przestać używać kremów z filtrem do pielęgnacji twarzy. Jednak pomimo, że temperatura znacznie wtedy spada, słońce może być nadal bardzo silne i szkodliwe dla skóry, zwłaszcza gdy odbija się od śniegu. Dlatego ważne jest, aby stosować filtr SPF na twarz, szyję i ręce (lub wszystko, co jest odsłonięte) przez cały rok, a nie tylko wtedy, gdy chcemy zacząć regenerację skóry po zimie. Pomoże to ograniczyć przesuszenie naskórka i powstrzymać jego przedwczesne starzenie się.

Preparaty regenerujące skórę

Jakich składników powinniśmy szukać w balsamach i kremach do regeneracji skóry?
Przed zakupem kosmetyków do pielęgnacji skóry podrażnionej powinniśmy zapoznać się z ich składem, ponieważ nie każdy jest odpowiedni. Regeneracja skóry jest możliwa dzięki konkretnym składnikom, takim jak:

  • cynk - ten pierwiastek często jest wykorzystywany w kosmetykach przeciwtrądzikowych, ponieważ skutecznie łagodzi podrażnienia i działa oczyszczająco;
  • olej z awokado – poleca się go osobom z cerą wymagającą, którą trzeba natychmiast odżywić. Zawarte w nim nienasycone kwasy tłuszczowe intensywnie regenerują skórę;
  • witamina E – nazywa się ją witaminą młodości, ponieważ ma właściwości antyoksydacyjne. Nie tylko neutralizuje działanie wolnych rodników, ale też nadaje skórze koloryt oraz zwiększa jej elastyczność. Jest częstym składnikiem balsamów do ciała przeznaczonych do skóry wrażliwej;
  • kwas hialuronowy - jest on znany ze swoich właściwości, które potrafią zatrzymywać wilgoć w skórze i nadają jej odżywiony, promienny wygląd.

Czy można przyspieszyć regenerację skóry?

Tak jak już wspomniałyśmy, skóra potrafi regenerować się sama, jednak proces ten trwa zazwyczaj około czterech tygodni od momentu uszkodzenia. Można go przyspieszyć stosując odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji i wyrabiając sobie zdrowe nawyki. Stosowanie się do rad zawartych w tym artykule może pomóc ci odżywić twoją skórę, jednak pamiętaj, że skrajnych przypadków nie warto próbować leczyć na własną rękę i mogą one wymagać wizyty u specjalisty.