Na architektonicznej mapie Polski niewiele jest miejsc, w których spotykają się wiekowe doświadczenie arystokratów z nowoczesnym luksusem, wspaniała przyroda i pozytywne energie natury. Wpisany do Rejestru Zabytków Zespół Pałacowo-Parkowy w Chlewiskach kryje w sobie historyczne budynki i wspaniałe pomniki przyrody w zabytkowym parku z 300-letnim starodrzewem i przypałacowymi stawami. Niegdyś siedziba znamienitych polskich rodów szlacheckich to dziś holistyczny kompleks hotelowy Manor House SPA**** Pałac Odrowążów***** - enklawa błogiego wypoczynku i bioodnowy.

Stylowy Pałac Odrowążów urzeka do dzisiaj

Pałac Odrowążów w Chlewiskach z historią sięgającą XII wieku to jedna z najstarszych ziemiańskich rezydencji na ziemiach polskich. Umiejscowiony jest na częściowo sztucznie usypanym wzgórzu, które ma ponad 6 metrów wysokości. W XV wieku w miejscu drewnianego dworu rycerskiego został wzniesiony murowany zamek, który będąc świadkiem historii naszego kraju zmieniał się wraz z jego losami i na przestrzeni wieków zyskał detale architektoniczne odzwierciedlające ówczesne czasy.

Pałac Odrowążów
Materiały prasowe

W XV w. powstały też lochy, gdzie dziś można wysłuchać legendy o Kostku, prochownia – później wykorzystywana jako spiżarnia i studnia Dobiesława z łamanego piaskowca. Na XVII wiek datuje się rozbudowę zamku, kiedy to Wawrzyniec Chlewicki dobudował jego wschodnie skrzydło. Wieżyczkę obserwacyjną z okrągłymi otworami strzelniczymi, przebudowano w późniejszym czasie na dwie kaplice – Bożej Rodzicielki i świętego Jacka Odrowąża. Legenda głosi, że po najazdach Mongołów, święty Jacek – patron posiadłości - karmił ubogich pierogami swojego wyrobu, zyskując przydomek „święty Jacek z pierogami”. Warto odwiedzić też lodownię z początku XIX w., w której znajduje się teraz Muzeum Rzeź Bogów i Bożków Słowiańskich.

Pałac Odrowążów to obecnie pięciogwiazdkowy hotel SPA. W jego murach mieszczą się także sale konferencyjne i piwnice z zachowanymi sklepieniami łukowo-krzyżowymi, charakterystyczne dla gotyckiego stylu.

Kapliczki wyróżnia wysokie oddziaływanie o mocy 18.000 j. Bovisa. Skala ta jest wykorzystywana do określenia, czy energia w badanym miejscu jest korzystna dla zdrowia i samopoczucia człowieka. Optymalnym poziomem dla zdrowego organizmu jest 6500 jednostek Bovisa, a w miejscach o wyższej energetyce w naturalny sposób pobudzamy wewnętrzną energię i szybciej się regenerujemy. Na uwagę zasługuje też Ogród Medytacji, na który składa się m.in. energetyczna spirala (18 000 j. Bovisa) i Kamienny Krąg, którego oddziaływanie energetyczne dochodzi nawet do 30.000 j. Bovisa. Przebywanie w tych miejscach to głębia doznań, która pozwala otworzyć czakry i zadbać o ogólny dobrostan.

Pałac Odrowążów
Materiały prasowe

Stajnia Platera - nietuzinkowy zabytek w stylu XIX-wiecznych angielskich stajni

Druga budowla wchodząca w skład posiadłości Manor House SPA, która jest wpisana w rejestr zabytków, to Stajnia Platera wybudowana na zlecenie Ludwika Platera w 1886 roku. Zaprojektowana i wybudowana przez Francuzów wprowadza w niezapomniany, nostalgiczny nastrój minionych wieków.

Stajnia Platera
Materiały prasowe

Wystrój nawiązuje do prowansalskiego stylu, który wyróżnia się wykorzystaniem naturalnych materiałów, takich jak drewno czy szydłowiecki piaskowiec który jest charakterystycznym surowcem dla tego regionu. Co ciekawe, posłużył on również do odbudowy zabytków zniszczonej Warszawy czy elementów na krakowskim Wawelu.

Manor House
Materiały prasowe

W XIX-wiecznej Stajni Platera zachowały się oryginalne podpory i dźwigary żeliwne stropu pierwszego piętra oraz elementy dekoracyjne elewacji, np. gzymsy, nadproża i zworniki. Dziś funkcjonuje tu 4-gwiazdkowy hotel oraz restauracja i sale konferencyjne.

Stajnia Platera
Materiały prasowe

Stajnia koni została przeniesiona kilkaset metrów dalej, gdzie mieści się także zaplecze sportowo-rekreacyjne, pensjonat i SPA dla koni.

Termy zamkowe - odnowa energetyczna oraz ukłon w stronę alergików

Wybudowane współcześnie Termy Zamkowe to wyjątkowe miejsce dla tych, którzy borykają się z problemem alergii. Wyodrębnione pokoje spełniają najwyższe standardy międzynarodowego certyfikatu ECARF. Podłogi wykonane z naturalnego drewna egzotycznego są pozbawione wykładzin gromadzących alergeny, w tym roztocza. Brak roślin zielonych oraz wyposażenie pokoi w jonizatory powietrza, lampy solne i antyalergiczne komplety pościeli ułatwiają spokojny i bezpieczny sen.

Z kolei łazienki w pokojach ofuro wyróżniają wysokie jednoosobowe lub dwuosobowe wanny Ofuro w kształcie beczki, do głębokich kąpieli w japońskim stylu. To prawdziwa uczta dla zmysłów i ciała, która gwarantuje kąpiel w ożywionej wodzie Grandera i kruchach soli ze sproszkowaną perłą oraz soli himalajskiej.

Materiały prasowe

W Termach Zamkowych mieści się także strefa SPA&Wellness. Kompleks Łaźni Rzymskich z saunami: fińską, mokrą, ziołową i infrared, basenem swimm SPA z przeciwprądami oraz wypoczywalnią z ciepłymi kamiennymi ławami zadowoli najbardziej wymagających Gości. Niezwykłe doznania niesie bezchlorowy basen z wodą ożywioną metodami Grandera i dr. Keshego, którą doceniają zwłaszcza osoby o wrażliwej skórze. Relaksowi sprzyjają masażery i instalacje wodne, rwąca rzeka, jacuzzi, a także odbywające się tutaj cyklicznie koncerty na misy i kamertony. Muzykoterapii można oddać się także w Komnacie Biowitalności podczas koncertów na misy i gongi tybetańskie, z których słynie Biowitalne SPA hotelu Manor House.

Materiały prasowe

Autorska Terapia Biowitalna harmonijnie wpływa na ciało, duszę i umysł, kompleksowo rewitalizując organizm. Kamienne maty turmalinowe i nefrytowe wspomagają uruchamianie procesów regeneracyjnych, przy dolegliwościach kostnych i mięśniowych, a także wzmacnianiu prawidłowego przepływu krwi w tkankach. Gabinety Bioodnowy specjalizują się w terapiach energetycznych, ale można skorzystać tu także z klasycznych masaży, zabiegów pielęgnacyjnych na ciało i twarz, a program odmładzający Alchemia Zdrowia® pobudza naturalne zdolności organizmu do autoregeneracji.

Całość dopełnia 10-hektarowy, zabytkowy park, który można zwiedzać szklakami: historycznym, przyrodniczym i energetycznym. Zapewne już w średniowieczu w granicach murów zamku obronnego istniał ogród zamknięty, przekształcany zgodnie ze zmieniającą się modą na ogród ozdobny w renesansie i ogród tarasowy w epoce baroku. Dokładniejsze dane pochodzą z końca XVIII w. kiedy to park przyjął zachowaną obecnie formę w stylu angielskim.

Wszystkie historyczne detale i holistyczna aura sprawiają, że w Manor House SPA można odbyć zarówno podróż w dawne czasy, jak i do krainy dobrego samopoczucia.

Materiały prasowe