Reklama

W tym artykule:

  1. Po co używać maski do włosów rozjaśnianych?
  2. Jak nakładać maskę do włosów rozjaśnianych?
  3. Co może zawierać dobra maska do włosów rozjaśnianych?
  4. Czy warto korzystać z maski bez spłukiwania?
  5. Jak zapobiec żółknięciu włosów?
  6. Co jeszcze oprócz maski do włosów rozjaśnianych?
  7. Dlaczego włosom rozjaśnianym potrzebna jest pielęgnacja?
Reklama

Po co używać maski do włosów rozjaśnianych?

Maska do włosów rozjaśnianych ma za zadanie pomóc w ochronie nowego koloru, a jednocześnie wzmocnić włosy, od nasady aż po końce. Wsparcie po procesie rozjaśniania jest im potrzebne, by mogły wyglądać zdrowo i odzyskać naturalny blask. Dzięki odżywczej masce regenerującej ich uszkodzenia zostaną kompleksowo naprawione, a one same staną się znacznie silniejsze.

Od tego rodzaju kosmetyku wymaga się, aby wygładzał i nawilżał włosy. Musisz mieć świadomość, że mogą być one osłabione po zabiegu rozjaśniania i tym samym potrzebować pomocy. Naturalne składniki, zawarte w takiej masce, zadziałają na nie w odpowiedni sposób, by mogły sprawnie powrócić do dawnej świetności.

Jak nakładać maskę do włosów rozjaśnianych?

Przede wszystkim, warto najpierw ustalić porowatość włosów. Weź pod uwagę, że nawet jeśli przed zabiegiem rozjaśniania twoje włosy były niskoporowate, po jego przeprowadzeniu, w wyniku powstałych uszkodzeń, mogą zmienić swoją porowatość na średnią lub nawet wysoką. Niezależnie od tego, jaką maskę do rozjaśnianych włosów wybierzesz, najlepiej nałóż ją tuż po umyciu włosów.

Maskę nanosi się na wilgotne, a nie mokre włosy (w przeciwnym razie może ona z nich po prostu spłynąć). Dobrze będzie odcisnąć włosy ręcznikiem i ostrożnie je osuszyć przed nałożeniem na nie kosmetyku. Preparat powinnaś rozetrzeć w dłoniach, a potem rozprowadzić ją na włosach, delikatnie je muskając. Aby nie obciążać zanadto włosów (zwłaszcza gdy borykasz się z ich małą objętością), możesz rozpocząć nanoszenie maski nieco poniżej ich nasady. Najlepiej opuść głowę i zrzuć włosy do przodu – wtedy będzie Ci łatwiej uniknąć dotykania skóry głowy podczas całego procesu.

Jeśli martwisz się, że nie zdołasz równomiernie rozprowadzić maski na włosach, użyj w tym celu grzebienia. Warto wybrać model, który będzie miał szeroko rozstawione ząbki. Powinnaś przeczesywać kolejne pasma, tak, by dochodzić do samych końców. Zaczynaj jednak niezbyt blisko ich nasady. Włosy z nałożoną maską owiń turbanem, a dodatkowo zawiń jeszcze w ręcznik. Ten możesz dodatkowo podgrzać suszarką. Ciepło sprawi, że składniki aktywne zawarte w masce dotrą do wnętrza włosa znacznie szybciej. Maskę trzymaj na włosach od 30 minut do godziny.

Odżywka do włosów suchych i zniszczonych
Launchmetrics/Spotlight

Co może zawierać dobra maska do włosów rozjaśnianych?

Sekretem skutecznego działania maski do włosów, w tym również takiej polecanej specjalnie do włosów rozjaśnianych, jest dobór składników aktywnych, jakie w sobie zawiera. Co może się znaleźć w Twoim kosmetyku? W składzie szukaj:

  • keratyny – poprawia ogólną kondycję włosa, wzmacnia go na całej długości i dodaje blasku;
  • betainy – nawilża włosy, a jednocześnie łagodzi podrażnienia skóry głowy. Może skutecznie wygładzać strukturę włosa;
  • kwasu mlekowego – aktywizuje cebulki, przyśpieszając wzrost włosa i niweluje podrażnienia skóry głowy;
  • protein jedwabiu – zmiękczają i uelastyczniają włosy, jednocześnie czyniąc je bardziej podatnymi na układanie. Włosy stają się też dzięki nim bardziej błyszczące;
  • oleju z awokado – łatwo wnika w strukturę włosa, czyni go bardziej elastycznymi i lepiej nawilżonymi. Chroni też przed powstawaniem kolejnych uszkodzeń;
  • witaminy E – chroni włosy przed zgubnym działaniem promieni UV, nawilża i naprawia strukturę włosa;
  • D-pantenolu – działa regeneracyjnie na włosy i zabezpiecza je przed skutkami późniejszych uszkodzeń mechanicznych.

Czy warto korzystać z maski bez spłukiwania?

Prócz standardowych masek, na rynku dostępne są również kosmetyki bez spłukiwania. One również bardzo się przydadzą w pielęgnacji włosów rozjaśnianych. Podobnie jak opisywane wcześniej maski, zapewniają włosom odżywienie i blask, a przy okazji właściwe wygładzenie ich struktury. Przede wszystkim jednak kosmetyki bez spłukiwania, w tym właśnie maski, mają zabezpieczać włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Włosy po rozjaśnianiu są szczególnie wrażliwe, dlatego też znoszą wszelkiego rodzaju tarcie. Możesz ocierać je o pasek torby, zimą także o szalik czy chustę, co powoduje ich mikrouszkodzenia, a zarazem prowadzi do łamania się końcówek. Czasem do zniszczenia włosów dochodzi też w przypadku gwałtownego opuszczania ramion czy otarcia ich o kurtkę lub płaszcz. Kiedy sięgasz po maskę bez spłukiwania, jednocześnie zapewniasz swoim włosom dodatkową warstwę ochronną. Nie tylko zabezpieczy je przed skutkami wspomnianego wcześniej tarcia, ale i uchroni przed działaniem innych czynników zewnętrznych. W zależności od potrzeb możesz wybierać maski o standardowej konsystencji lub te wyjątkowo lekkie, które w ogóle nie obciążają ich u nasady.

Odżywki to blond włosów
Jacopo Raule / Contributor

Jak zapobiec żółknięciu włosów?

Kiedy masz rozjaśniane włosy, musisz przygotować się na to, że pigmenty będą się z nich wypłukiwać dużo szybciej niż w przypadku włosów naturalnych. Aby utrzymać dany odcień i nie dopuścić do zżółknięcia włosów, które nigdy nie wygląda estetycznie, również trzeba zastosować odpowiednie kosmetyki. Warto sięgnąć po odżywki lub maski odświeżające kolor. Innym sposobem na żółknięcie włosów, który jest znany ze swojej skuteczności. Wykorzystaj fioletowy lub niebieski szampon, który zawiera w sobie pigment, mający za zadanie usunąć pomarańczowy i żółty odcień z włosów. Dobrze będzie sięgnąć po szampon z naturalnymi składnikami, który dodatkowo wzmocni włosy.

Co jeszcze oprócz maski do włosów rozjaśnianych?

Maska do włosów rozjaśnianych to nie jedyny kosmetyk, który przyda się do pielęgnacji włosów po procedurze rozjaśniania. Wśród nich warto wymienić kilka różnych rodzajów produktów.

Szampony

Te, które będziesz używać po rozjaśnieniu włosów, powinny zawierać aktywne składniki i opierać się na delikatnej formule. Dzięki temu włosy nie ulegną przesuszeniu, a jednocześnie nie będą miały kontaktu ze zbyt silnymi środkami myjącymi, które mogłyby je dodatkowo osłabić. Szampony tego rodzaju mogą być dodatkowo wzbogacone o emolienty, które z jednej strony natłuszczą, z drugiej natomiast poprawiają elastyczność włosów. Niektóre z nich, za sprawą gęstszej konsystencji, są od razu w stanie zabezpieczyć włosy przed uszkodzeniami powstającymi w trakcie mycia.

Odżywki

Dzięki nim nie tylko odżywisz włosy, działając na nie składnikami aktywnymi uzupełniającymi te, zawarte w szamponie, ale i ułatwisz sobie ich późniejsze rozczesywanie. Odżywki z tonerem z kolei pozwolą utrzymać pożądany odcień włosów, pozbywając się z niego niechcianych tonów.

Sera

Z pomocą odpowiedniego serum możesz skutecznie zabezpieczyć końcówki włosów przed uszkodzeniem i uniemożliwić ich rozdwajanie się. Raczej unikaj tych, które zawierają alkohol denaturowany, ponieważ ten mocno wysusza;

Oleje

Dla lepszej kondycji włosów używaj tych samych olejów, które wykorzystujesz w normalnej codziennej pielęgnacji. Unikaj jedynie olejku kokosowego, ponieważ będzie go trudno wypłukać, zwłaszcza jeśli wysokoporowate włosy mocno się splączą. Możesz też stosować gotowe preparaty, specjalnie przygotowane do olejowania włosów o słabej kondycji.

Dlaczego włosom rozjaśnianym potrzebna jest pielęgnacja?

Rozjaśnianie, czyli dekoloryzacja, jest złożonym procesem, który powinien być przeprowadzany wyłącznie w profesjonalnym salonie fryzjerskim. Aby poddać włosy takiej procedurze, muszą być one w dobrej kondycji, by zanadto na niej nie ucierpiały. Podczas rozjaśniania na włosy działają bardzo silne środki chemiczne, czyli utleniacze. To z kolei znacząco wpływa na kondycję włosów, które nierzadko stają się po dekoloryzacji szorstkie, matowe i pozbawione życia. Mogą być dodatkowo suche i łamliwe.

Proces rozjaśniania podnosi też wrażliwość włosów, które stają się mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. To właśnie dlatego rozjaśniane włosy wymagają intensywnej pielęgnacji. Dzięki dobraniu odpowiednich kosmetyków, takich jak właśnie specjalistyczna maska, delikatny szampon i toner, zyskasz pewność, że Twoje włosy pozostaną zdrowe i lśniące.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama