Kopalnia pomysłów w kolekcji COS na wiosnę-lato 2025
Kamieniołom Dionysos w Atenach stał się scenerią dla pokazu wiosenno-letniej kolekcji marki COS. Spektakularny show podziwiało jedynie stu gości z całego świata. W tym redakcja ELLE.

2 kwietnia marka COS zaprezentowała swoją kolekcję na sezon wiosna – lato 2025 podczas pokazu mody w kamieniołomie Dionysos pod Atenami. To miejsce, znane z dostarczania marmuru do budowy najsłynniejszych ateńskich zabytków, takich jak Partenon czy Świątynia Zeusa Olimpijskiego, stworzyło imponujące tło dla minimalistycznych projektów COS, kontrastując surowość białego marmuru z nowoczesnymi sylwetkami kolekcji. A modelki i modele wychodzący z jaskini, by przemierzać stalowe schody, wyglądali jak wyjęci z antycznego eposu.

Ta monumentalna scenografia idealnie korespondowała z najnowszymi projektami COS, pełnymi rzeźbiarskich form i akcentów. Kolekcja koncentrowała się na ponadczasowych klasykach, takich jak odświeżony trencz, skórzany płaszcz czy kunsztownie skrojone garnitury, ale z charakterystycznym dla COS mocnym, awangardowym sznytem. W damskiej linii przeważały subtelne, architektoniczne fasony i drapowania. Kaskadowe tkaniny, inspirowane sztuką renesansu, nadawały sylwetkom lekkości a eteryczne przezroczystości delikatnie odsłaniały ciało. Dominowały jedwabne kombinezony, oversize’owe koszule, plisowane sukienki maxi i szerokie spodnie o długości do połowy łydki. Stylizacje dopełniały spiczaste mule wykonane z zamszu, klasyczne baleriny oraz minimalistyczne, dzianinowe botki – skarpetki.


Męska kolekcja to połączenie tego co nonszalanckie i użytkowe. Klasyczne fasony nabrały nowego wyrazu dzięki marynarkom bez rękawów, jedwabnym kompletom i bermudom we wzory. Skórzane kurtki, w zestawieniu z miękkimi dzianinami, nadały lookom nowoczesnego, luksusowego charakteru. Na dodatek? Skórzane sandały lub mokasyny oraz torby typu miękki, skórzany tote lub bucket bag (w kształcie walca).


Całość w delikatnej, eleganckiej palecie kolorystycznej: złamanej bieli, ciepłych, ziemistych odcieniach, głębokim brązie, błękicie, granacie i szarościach.. Nowością w kolekcji COS w tym sezonie jest unikalny marmurowy wzór, inspirowany malarstwem renesansu (efekt subtelnego rozmycia powstał dzięki odciskaniu pąków kwiatów) oraz zastosowanie nowatorskiej tkaniny – hydroponicznie uprawianej bawełny Materra, która hodowana jest w warunkach wewnętrznych, bez potrzeby wykorzystania gruntów rolnych.
Z pierwszego rządu pokaz oglądała hollywoodzka śmietanka, m. in. Sharone Stone, Jodie Turner – Smith i Adrien Brody. Aktor i tegoroczny zdobywca Oscara jest w tym sezonie twarzą męskiej kampanii reklamowej COS. A na wybiegu podziwiali choćby Leona Dame i Lulu Tenney.
1 z 10

Isidore Montag / Gorunway.com
2 z 10

photo: Isidore Montag / Gorunway.com
3 z 10

photo: Isidore Montag / Gorunway.com
4 z 10

photo: Isidore Montag / Gorunway.com
5 z 10

photo: Isidore Montag / Gorunway.com
6 z 10

photo: Isidore Montag / Gorunway.com
7 z 10

photo: Isidore Montag / Gorunway.com
8 z 10

photo: Isidore Montag / Gorunway.com
9 z 10

photo: Isidore Montag / Gorunway.com
10 z 10

photo: Isidore Montag / Gorunway.com