Hipster – kto to? Jak rozpoznać hipstera? Wygląd, styl, sposób bycia i najważniejsze inspiracje
Hipster postrzegany jest jako reprezentant współczesnej subkultury. Chociaż pragnie odciąć się od mody i trendów, jeszcze parę lat sam stał się częścią mainstreamu. Dzisiaj o hipsterach mówi się nieco mniej, ale ich styl bycia wciąż jest popularny i staje się źródłem inspiracji dla coraz większej grupy osób.

- Redakcja
Hipster to nie tylko charakterystyczny wygląd, ale i dość szczególne przekonania. Przede wszystkim chodzi o silne poczucie odmienności i oryginalności. Chociaż można scharakteryzować grupę hipsterów i wskazać na powtarzające się cechy, każdy z nich dąży do tego, aby podkreślić swoją oryginalność. Jednocześnie jednak uważa się, że żaden hipster nie przyzna się… do bycia hipsterem.
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że hipster nie przywiązuje uwagi do swojego wyglądu – w rzeczywistości jednak jest zupełnie odwrotnie, a każdy element stylizacji jest dogłębnie przemyślany. Bo chociaż faktycznie hipsterzy stronią od trendów, które obecnie zalewają sieciówki, inspirują się modą sprzed lat.
Kim jest hipster?
Kto to jest hipster? Definicja słowa „hipster” odsyła do afrykańskiego języka Wolof, w którym to cząstka „hip-” oznacza człowieka oświeconego. Ma oczy szeroko otwarte na otaczającą go rzeczywistość, jest postrzegany jako ktoś, kto wie i rozumie więcej. To określenie funkcjonowało już w latach 40. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych – wówczas hipsterami nazywano białych mieszkańców Ameryki, którzy sprzeciwiali się rasizmowi i tworzyli społeczność z czarnymi muzykami jazzowymi. Słuchali głównie bepopu, a w późniejszych latach stali się inspiracją dla nonkonformistycznej, artystycznej grupy bitników.
A to przede wszystkim dlatego, że hipster, ze względu na swoją wyjątkowość, nie do końca pasuje do świata, w którym żyje. Stoi do niego w kontrze. Do tego, co popularne i powszechne, ma dość ironiczny stosunek i znacznie bardziej ceni niszowość. I chociaż zwykło się charakteryzować hipstera poprzez jego wygląd i styl, równie istotna są jego zainteresowania czy ogólny sposób bycia – hipster zwykle nie zdecyduje się na to, co najbardziej popularne, standardowe i powtarzalne.
Będzie szukał oryginalności za wszelką cenę. W efekcie może spotkać się z niezrozumieniem ze strony większości – naraża się na wykluczenie lub samotność. Co zrozumiałe, wyjątkowo dobrze czuje się w towarzystwie innych hipsterów.
Hipster – wygląd
Hipster stroni od popularnych marek – nie ubiera się w sieciówkach, bo nie chce wyglądać jak wszyscy. Chociaż podstawą jego stylu jest oryginalność i unikatowość można wskazać na kilka powtarzających się cech ubioru.
Hipster – ubiór
- Niewymuszona nonszalancja – hipster nosi ubrania, które są dość wygodne. Często sięga po luźne fasony, oversize'owe swetry i kurtki.
- Moda vintage – hipsterzy uwielbiają ubrania w stylu retro. Dlatego też najczęściej ubierają się w second-handach czy na pchlich targach, a źródłem inspiracji może stać się dla nich szafa rodziców. Ważne jest dla nich dbanie o środowisko, dlatego wolą wybierać ubrania z drugiej ręki niż przykładać się do wzrostu konsumpcji i wspierania kapitalizmu.
- Oryginalne dodatki – okulary lenonki, skórzana torba listonoszka, czapki i kapelusze, kolorowe trampki… Hipsterzy przykładają wagę do akcesoriów. Zdają sobie sprawę z tego, że to właśnie poprzez dodatki mogą wyrazić siebie. Nie stronią od przypinek, które dość jednoznacznie wyrażają ich poglądy.
Hipster – fryzura
Chociaż hipsterzy niemal nie rezygnują z czapek i kapeluszy, fryzura pozostaje równie ważna. Zwłaszcza jeśli chodzi o mężczyzn – męskie, hipsterskie fryzury stały się wyjątkowo charakterystyczne. Jak wygląda hipster? Zwykle ma dość bujny zarost (często stawia się na długą brodę) oraz dłuższe włosy, zaczesane do tyłu. W przypadku krótszych cięć boki są wygolone, a reszta włosów postawiona do góry lub zaczesana na bok.
Hipster – styl
Aby stworzyć hipsterską stylizację, dobrze nie tyle skupić się na konkretnych, polecanych akcesoriach czy elementach ubioru, co czerpać z istotnych dla hipsterów inspiracji.
- Kamp i kicz – może się wydawać, że za duży sweter z dziwnym, pełnym kolorów wzorem przekroczył granicę kiczu. Hipster jednak umiejętnie stworzy wokół niego cały outfit i sprawi, że nawet najbardziej kiczowata rzecz będzie wyglądać stylowo.
- Ekstrawagancja – i to nie tylko w ubiorze. Hipsterzy świetnie czują się w ekstrawaganckich stylizacjach, które pozwalają im się wyróżnić i podkreślić swoją osobowość. W podobny sposób urządzają swoje wnętrza.
- Eklektyzm – hipsterski styl często opiera się na prawdziwej mieszance wybuchowej. Hipsterzy jednocześnie sięgają po eleganckie retro, jak i kojarzące się ze streetwearowym stylem czapki typu beanie.
- Sztuka niezależna – z hipsterami dość mocno łączy się świat kultury i sztuki. Zaangażowanie się w niezależny film czy awangardową literaturę wydaje im się dużo cenniejsze od pracy nakierowanej wyłącznie na zysk. Dlatego też hipsterzy często wspierają początkujących artystów, promują rękodzieło, wyszukują młode talenty i niewielkie marki. Cenią sztukę także dlatego, że pozwala na wyrażenie siebie.
Polecane
Twoi goście będą oczarowani. Wielkanocne inspiracje w stylu modern cottage to nowy must-have świąt!
Najważniejszy "beauty hack" Sylwii Butor wcale nie jest kosmetykiem. Sprawia, że czuje się (i wygląda) lepiej
Wygląda jak Saint Laurent, ale to sieciówka. Ten garnitur w stylu "office core" z Mango to moje najnowsze odkrycie
Salon w stylu "cotton melange" to nowa odsłona bieli. Te 6 dodatków w prosty sposób wprowadzi ją do wnętrz
Współpraca reklamowa