Reklama

Co oznacza cocktail dress code?

W modowych zasadach savoir vivre'u cocktail dress code dotyczy półformalnych wydarzeń odbywających się w tzw. porze koktajlowej, czyli późnym popołudniem i wczesnym wieczorem.

Reklama

Przyjęcia koktajlowe (cocktail parties) były lansowane na początku XX w. w latach 20. jako przełamanie formalnych wydarzeń towarzyskich w Stanach Zjednoczonych. Panie z wyższych sfer i tzw. socialties organizowały w swoich posiadłościach eleganckie spotkania wokół koktajli. Tak właśnie narodził się cocktail party dress code, czyli półformalny styl ubierania wyższych sfer. Europejscy projektanci, dla których amerykańska klientela stanowiła ważne źródło dochodu, realizowali linie sukienek, kompletów i garniturów w stylu koktajlowym. Uznaje się, że to właśnie Christian Dior w linii New Look jako pierwszy w swojej kolekcji użył określenia "sukienki koktajlowej", czyli eleganckiej, ale wygodnej sukienki dostosowanej do popołudniowego przyjęcia towarzyskiego.

Wraz z kolejnymi dekadami przyjęcia koktajlowe uległy pewnemu rozluźnieniu, jeśli chodzi o dress code. Ewolucję tego stylu doskonale pokazuje amerykański serial Mad Men osadzony w latach 60 i 70. ukazujący życie towarzyskie nowojorskich wyższych sfer.

Cocktail dress code współcześnie

Obecnie zasady dress code'u nie są tak sformalizowane jak w ubiegłych dekadach, nie oznacza to, że popełnienie modowego faux pas jest niemożliwe.

Jeśli wydarzenie towarzyskie nie ma stricte określonego dress code'u jako white czy black tie, można przyjąć półformalny cocktail dress code, który charakteryzuje się większym luzem i swobodą, a mimo wszystko jest elegancki i dostosowany do powagi spotkania. Styl koktajlowy może obowiązywać na takich wydarzeniach jak: wesele, ślub, przyjęcie zaręczynowe, garden party, eleganckie wyjścia do teatru czy opery, a także spotkania biznesowe wieczorową porą. Najczęściej cocktail dress code wymuszają miejsca wydarzeń (opera, teatr, elegancka restauracja), a także okazje (wręczenie nagród, świętowanie ważnego wydarzenia rodzinnego itp.).

Cocktail dress code
Edward Berthelot/Getty Images

Jeśli chodzi o inspiracje ze świata mody, warto podejrzeć, jak ubierają się gwiazdy na nieformalnych wydarzeniach publicznych czy imprezach typu afterparty (np. po gali oskarowej), gdzie pozwalają sobie na większą swobodę niż jest to dopuszczalne na czerwonym dywanie.

Cocktail dress code damski: jak wygląda styl koktajlowy dla pań?

Jeśli chodzi o styl koktajlowy damski, panie mają szerokie pole wyboru w doborze kreacji na eleganckie spotkanie lub wieczór.

Sukienka koktajlowa

Mianem sukienki koktajlowej określa się kreację – najczęściej dłuższą suknię – którą można założyć na takie wydarzenia jak ślub, wesele, komunia, wyjście do teatru czy na spotkanie biznesowe. Długość sukienki koktajlowej sięga zazwyczaj za kolano, dlatego dominują modele midi i maxi, które świetnie pasują do dress code'u typu cocktail. Wśród kolorów znajdziemy elegancką czerń, zgaszoną zieleń, ciemniejszy fiolet, a także jaśniejsze odcienie bieli, beżu czy szarości. Jeśli impreza nie jest garden party lub wydarzeniem odbywającym się letnią porą, lepiej jest zrezygnować z wzorów i printów.

Christian Vierig/Getty Images

Najchętniej wybieranymi sukienkami koktajlowymi są modele z połyskującej tkaniny, sukienki typu slip dress, a także fasony z otwartymi plecami czy wycięciami przy dekolcie.

Garnitur damski w stylu cocktail dress code

Garnitury na stałe zagościły już w garderobie damskiej jako element power dressingu inspirowany męskim dress code'em dodającym pewności siebie. Garnitur damski w stylu koktajlowym może być dopasowanym modelem w klasycznej czerni, białą koszulą uzupełniony luźno zawiązanym krawatem i butami na obcasie.

Wariacją na temat męskiego garnituru są wszystkie kolorowe komplety damskie, które na wydarzenie koktajlowe dobrze jest dopasować do charakteru wydarzenia.

Cocktail dress code męski

W przypadku panów cocktail dress code na tego typu wydarzenia powinien ograniczać się do eleganckiego kompletu składającego się ze spodni w kant, koszuli i marynarki oraz skórzanych butów. Z racji tego, że wydarzenia są półformalne, można zrezygnować z krawata i zapinania koszuli pod szyję – luźno rozpięta koszula pod garniturem doda luzu, a przy tym nie będzie odbierała całej stylizacji elegancji.

Reklama

Jeśli chodzi o kolory męskich garniturów, warto zrezygnować z formalnej czerni, a zamiast tego sięgnąć po błękit, brązy czy szarości, również w wersji w kratkę. Oficjalny styl garnituru można przełamać za pomocą dwukolorowych kompletów np. beżowych spodni i błękitnej góry.

Reklama
Reklama
Reklama
Loading...