Uścisk dłoni. Podaj mi swoją dłoń, czyli jak prosty gest wpływa na pierwsze wrażenie
Uścisk dłoni na powitanie to bardzo ważny gest, który wiele może powiedzieć o rozmówcy. To jak podajesz rękę świadczy o twoim charakterze i intencjach w stosunku do drugiej osoby. “Śnięta ryba”, “łamacz kości”, a może imadło? Podpowiadamy, czego unikać, jak powinien wyglądać uścisk dłoni i jakich zasad należy przestrzegać, żeby być poważnie traktowanym w biznesie i w mniej formalnych okolicznościach.

- ELLE
Spis treści:
- Rodzaje uścisków dłoni
- Uścisk dłoni: zasady, o których warto pamiętać
- Uścisk dłoni: jakich błędów unikać
Rodzaje uścisków dłoni
Uścisk dłoni jest uznawany za kluczowy gest powitania w kulturze europejskiej. Jest bardzo ważny, nie tylko w sytuacjach biznesowych, ale również towarzyskich. To, jak podajemy rękę, bardzo dużo o nas mówi. Efekt pierwszego wrażenia jest bardzo istotny w komunikacji niewerbalnej. A za pierwszym wrażeniem zazwyczaj idzie wyobrażenie na temat naszej osoby. Zły uścisk dłoni potrafi przekreślić szansę na wymarzoną pracę, albo na rozpoczęcie relacji, na której nam zależy. Natomiast wzorcowy uścisk dłoni wzbudzi w drugiej osobie szacunek, respekt, a także poczucie stabilności. Jakie wyróżniamy uściski dłoni, i których z nich zdecydowanie unikać?
“Wzorcowy” uścisk dłoni - jest to idealny uścisk dłoni. Powinien być zdecydowany i energiczny. Pokazujemy w ten sposób rozmówcy, że jesteśmy świadomi własnej wartości, dynamiczni, pewni siebie. Idealnym uściskiem jest taki, który pokazuje równość, czyli żadna ze stron nie jest dominantem, strony traktują się z szacunkiem i po partnersku. Dłonie witających się są wtedy ułożone pionowo.
Śnięta ryba - chyba najbardziej nielubiany i zniechęcający do kontaktu uścisk dłoni. Jest to dotyk bezwładnej, wiotkiej, często zimnej dłoni. Charakteryzuje ludzi o słabym charakterze, uległych i podporządkujących się, zdecydowanie nie zachęca do kontaktu.
Uścisk holenderski - jest podobny do uścisku “śniętej ryby”, tylko dłoń jest bardziej sztywna. Porównywany jest do podania pęczka marchwi.
Łamacz kości - bardzo mocny i intensywny uścisk ręki, wręcz przypominający miażdżenie. Jest charakterystyczny dla agresorów, którzy chcą pokazać dominację i nie traktują drugiego człowieka jak partnera, tylko jak przeciwnika.
Pompka - chwytamy dłoń drugiej osoby i energicznie, rytmicznie nią potrząsamy.
Uchwyt za palce - inicjator nie trafia w dłoń, tylko łapie za palce drugiej osoby. Takie podanie dłoni świadczy o niepewności, niezdecydowaniu, próbie zwiększenia dystansu.
Imadło - dłoń jest skierowana wnętrzem do dołu. Jest to mocny i długi uścisk dłoni, który blokuje drugiej osobie rękę, wręcz ją zaciska. Takie podanie dłoni jest bardzo nieprzyjemne, świadczy o tym, że inicjator jest osobą słabą i boi się zdominowania.
Sztywna ręka - dłoń jest nieruchoma, sztywna, osoba podająca rękę wręcz pochyla się do przodu. Taki rodzaj powitania pokazuje agresję i chęć utrzymania drugiej osoby na dystans.
Wyrywanie ręki ze stawu - mocny chwyt za rękę drugiej osoby i gwałtowne przyciągnięcie jej do siebie. Taki uścisk dłoni stosują osoby dominujące, zawłaszczające, lubiące rządzić i panować nad sytuacją.
Na biskupa - uścisk dłoni, który dominuje u kobiet. Polega na podaniu dłoni wierzchem do góry i wymusza od mężczyzny złożenie pocałunku na dłoni. Świadczy to o wymuszaniu specjalnego traktowania, nadmiernych wymaganiach i wybujałym ego.
Uścisk dłoni: zasady, o których warto pamiętać
Uścisk dłoni, to nasza wizytówka. Pierwsze wrażenie, które przekłada się na dalszą znajomość. Aby dobrze wypaść na spotkaniu, podczas zapoznania, przy powitaniu, warto zapamiętać kilka zasad przy podawaniu dłoni.
- Kto pierwszy podaje rękę - tu wystarczy znać trzy podstawowe zasady:
- kobieta podaje rękę mężczyźnie,
- starszy podaje rękę młodszemu, bez względu na płeć,
- w biznesie osoba wyższa rangą podaje rękę osobie niższej rangą, niezależnie od płci i wieku.
2. Jaki powinien być uścisk dłoni:
- zdecydowany, konkretny, nie za silny, żeby nie pokazać dominacji, ale też nie za słaby, żeby nie pokazać uległości,
- krótki, nie może to być oczywiście lekkie muśnięcie dłoni, ale też nie przytrzymuj niezręcznie długo ręki osoby, z którą się witasz,
- stabilny, unikaj potrząsania ręką, głaskania,
- podawaj zawsze prawą dłoń, nawet jak jesteś leworęczny,
- patrz drugiej osobie prosto w oczy,
- podawaj całą dłoń, łokieć powinien być lekko ugięty,
- kiedy pierwszy podajesz dłoń, zrób to wtedy, kiedy druga osoba będzie na wyciągnięcie ręki,
- podaj rękę zawsze na początku spotkania z powitalnym: dzień dobry, cześć.
Uścisk dłoni: jakich błędów unikać
Przy podawaniu dłoni należy unikać popełniania błędów, bo może to zaważyć na naszej dalszej relacji towarzyskiej lub zawodowej. Absolutnie nigdy nie podawaj rozmówcy brudnej i mokrej dłoni, to kompletny brak szacunku do drugiej osoby. Uścisk dłoni nie powinien być zbyt mocny, bo świadczy to o agresji, ani zbyt słaby, bo taki może być odebrany jako uległość i brak pewności siebie. Nie przytrzymuj zbyt długo dłoni drugiej osoby, bo może to świadczyć o chęci jej zdominowania. Nie unikaj kontaktu wzrokowego przy podawaniu dłoni, bo możesz być posądzony o brak szczerości i chęci zaangażowania się z twojej strony. Wystrzegaj się tych kilku błędów, a zawsze zrobisz dobre pierwsze wrażenie na osobach, na których ci zależy.