Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Uczulenie na hybrydę: co dokładnie uczula?
  2. Objawy uczulenia na hybrydę
  3. Co pomaga na uczulenie na hybrydę?
  4. Jak zapobiegać uczulenia na hybrydę?
  5. Uczulenie na hybrydę: co zamiast?

Uczulenie na hybrydę: co dokładnie uczula?

Manicure hybrydowy jest trwały i odporny na uszkodzenia. Do jego zrobienia wykorzystujemy kilka preparatów i lampę UV. Na paznokcie stosujemy primer, czyli lakier gruntujący, bazę, lakier hybrydowy i top zabezpieczający. Każdy z tych preparatów zawiera silne składniki, które mogą być alergizujące. To konserwanty i rozpuszczalniki: formaldehyd, toluen i związki z grupy ftalanów. Również lampa, która wytwarza promieniowanie UVA może przy niewłaściwym użytkowaniu, wywołać uczulenie na światło. Aceton używany do usunięcia lakieru hybrydowego, także może uczulać.

Przyczyną reakcji alergicznych mogą być nie tylko składnik produktów, ale też źle przechowywane i przeterminowane lakiery i bazy. Dlatego jeżeli coś budzi nasze wątpliwości, nie używajmy tego na paznokcie, a produkty kupujmy zawsze ze sprawdzonych sklepów stacjonarnych lub internetowych.

Pierwsze objawy uczulenia na hybrydę mogą się pojawić po kilku minutach, po kilku godzinach, a nawet po kilku dniach od położenia manicure. Uczulenie może się objawić nie tylko po pierwszym kontakcie z lakierem hybrydowym, ale także wtedy, gdy wykonujemy manicure hybrydowy regularnie od kilku lat. Może pojawić się na skórze wokół paznokci, ale może też objąć obszar całej ręki.

uczulenie na hybrydę
Launchmetrics/Spotlight

Objawy uczulenia na hybrydę

Istnieje kilka charakterystycznych objawów, które mówią nam o uczuleniu na hybrydę:

  • swędzenie i pieczenie skóry wokół paznokci,
  • drobne pęcherzyki na skórkach wokół paznokcia,
  • łuszczenie się skóry na opuszkach palców,
  • pieczenie i opuchlizna palców i dłoni,
  • onycholiza, czyli odchodzenie płytki od paznokcia.

Warto być czujnym, ponieważ uczulenie może się przenieść na inne części ciała, jeżeli dotykamy rękami twarzy, dekoltu itp. W skrajnych przypadkach mogą się pojawić duszności i wstrząs anafilaktyczny. Przy takiej reakcji należy natychmiast jechać do lekarza lub wezwać karetkę.

Uczulenie na hybrydę: co pomaga?

Jeżeli zauważymy uczulenie na hybrydę, należy jak najszybciej ściągnąć lakier z płytki paznokcia. Nie możemy tego zrobić acetonem, ponieważ dodatkowo podrażnimy skórę i zaostrzymy objawy. Lakier zdejmujemy w tej sytuacji za pomocą frezarki. Warto wiedzieć, żeby do czasu wygojenia się zmian, nie korzystać z żadnych zabiegów na paznokcie. Należy nawilżać skórę, najlepiej maścią z witaminą A i smarować żelem antyhistaminowym. Można moczyć ręce w krochmalu, który łagodzi podrażnienia. Jeżeli domowe sposoby nie zadziałają, alergia nie wycisza się, zmiany skórne nie ustępują, a swędzenie i pieczenie nasila się, należy koniecznie udać się do dermatologa, który przepisze nam preparaty na receptę.

Uczulenie na hybrydę: jak zapobiegać?

Możemy spróbować zapobiec uczuleniu na hybrydę, stosując się do kilku zasad:

  • przed wykonaniem manicure hybrydowego warto zrobić próbę uczuleniową (położyć wybrany preparat tylko na jeden paznokieć),
  • robić hybrydę tylko w renomowanych salonach kosmetycznych, gdzie narzędzia są sterylizowane w autoklawie,
  • jeżeli robimy hybrydę w domu, używajmy produktów dobrej jakości,
  • zawsze trzymamy paznokcie pod lampą tyle, ile jest w zaleceniach,
  • stosujmy krem z filtrem na dłonie, kiedy korzystamy z lamp UV,
  • należy uważać, żeby preparaty do paznokci nie miały kontaktu ze skórą rąk,
  • w trakcie zabiegu nie należy dotykać rękami twarzy,
  • nie należy stosować hybrydy, jeżeli zauważymy jakikolwiek problem z paznokciami,
  • nie należy stosować przeterminowanych i źle przechowywanych produktów.
Reklama

Uczulenie na hybrydę: co zamiast?

Jeżeli raz pojawiła się u nas alergia na hybrydę, możemy być pewni, że pojawi się ona ponownie. Dlatego warto po wyleczeniu objawów, zrobić sobie dłuższą przerwę od lakieru hybrydowego. Specjaliści zalecają nawet pół roku. Jeżeli objawy po tym czasie znów się pojawią, należy zrezygnować z hybrydy na rzecz lakierów klasycznych, winylowych, albo manicure japońskiego, który nie daje koloru, ale odżywia paznokcie i jest polecany po dłuższym stosowaniu hybrydy.

Reklama
Reklama
Reklama