Soczewki kontaktowe noszone zimą: czemu sprawdzą się lepiej niż okulary?
Nasze oczy są w stanie znieść wiele, jeśli chodzi o warunki atmosferyczne. Są jednak czynniki, przed działaniem których powinniśmy je zabezpieczać. Jednym z nich jest promieniowanie UV. Soczewki kontaktowe sprawdzą się w tym wypadku znacznie lepiej niż okulary korekcyjne.
Ale dlaczego w ogóle powinniśmy chronić oczy zimą?
Promienie UV mają szkodliwy wpływ na zdrowie naszych oczu. Powodują m.in. przesuszenie i szybsze starzenie, a nawet mogą prowadzić do rozwoju chorób takich jak zaćma. Zimą promieniowanie jest dodatkowo zwiększone poprzez odbijający promienie śnieg, dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona oczu podczas tej pory roku.
Soczewki kontaktowe a okulary zimą - co lepsze?
Jeśli stajemy przed wyborem między soczewkami kontaktowymi a okularami noszonymi zimą, lepszym rozwiązaniem będzie pierwsza opcja. Nie oznacza to jednak, że nie możemy stosować tych dwóch metod ochrony jednocześnie. Dodatkowa ochrona oczu jest jak najbardziej wskazana.
Co zatem daje przewagę soczewkom kontaktowym nad okularami podczas zimowych aktywności?
Przede wszystkim stosowanie soczewek kontaktowych zimą rozwiązuje problem zaparowanych okularów. Możemy zapomnieć o ciągłym przecieraniu szkieł i cieszyć się swobodą. Soczewki kontaktowe zapewniają również szersze pole widzenia, dzięki czemu jesteśmy w stanie lepiej dostrzec innych narciarzy czy mało widoczne przeszkody. Ponieważ dobrze przylegają do oka, nie ma ryzyka, że spadną podczas gwałtownych ruchów.
Warto też wiedzieć, że promieniowanie UV zwiększa się wraz z wysokością, dlatego uprawianie sportu w soczewkach kontaktowych jest szczególnie ważne podczas aktywności na górskich stokach.
Co warto wiedzieć o soczewkach z filtrem UV?
Soczewki kontaktowe z filtrem UV przede wszystkim chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem. Dodatkowo zabezpieczają rogówkę i wnętrze oka. Nie musisz się też martwić o przesuszenie oczu - produkty z wbudowanym filtrem UV nie wysuszają ich, ponieważ opierają się na wymianie tlenowej z powierzchnią oka. Dla dodatkowego komfortu warto jednak stosować krople nawilżające lub wybrać soczewki kontaktowe, które jednocześnie dbają o nawilżenie oka. Zimą powietrze jest bowiem bardzo suche, a duże prędkości rozwijane na stoku potęgują jego wpływ na oczy.
Ważną zaletą soczewek kontaktowych noszonych zimą jest również ich dokładne przyleganie do oczu. Dzięki temu mamy pewność, że cała powierzchnia oka jest chroniona przed szkodliwym promieniowaniem.
Przy wyborze soczewek kontaktowych z filtrem UV zwróć uwagę na takie czynniki jak klasa zastosowanego filtra i technologie ułatwiającej oczom widzenie w zmiennych warunkach. Odpowiednio dobrany produkt zapewni pełną wygodę przy jednoczesnej ochronie wzroku. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, który rodzaj soczewek kontaktowych będzie odpowiedni dla ciebie, skonsultuj tę kwestię ze specjalistą.