Raisa Gorbaczowa: wielka miłość Michaiła Gorbaczowa, pierwsza dama ZSRR i doradczyni męża
Nazywana przez męża pieszczotliwie "Rajeczką" zapisała się na kartach historii jako nowoczesna pierwsza dama w stylu Nancy Reagan. Raisa Gorbaczowa trwała do końca u boku męża jako żona, ale również jako jego doradczyni. Przypuszcza się, że to za jej zasługą wizerunek Rosji w okresie zimnej wojny uległ mocnemu ociepleniu.

Raisa Gorbaczowa: wielka miłość Michaiła Gorbaczowa, pierwsza dama ZSRR i doradczyni męża
Nazywana przez męża pieszczotliwie "Rajeczką" zapisała się na kartach historii jako nowoczesna pierwsza dama w stylu Nancy Reagan. Raisa Gorbaczowa trwała do końca u boku męża jako żona, ale również jako jego doradczyni. Przypuszcza się, że to za jej zasługą wizerunek Rosji w okresie zimnej wojny uległ mocnemu ociepleniu.
Raisa Gorbaczowa: młodość i małżeństwo z Michaiłem
Urodziła się jako Raisa Maximovna Titarenko w 1932 r. w Rubcowsku. Już w młodości wyróżniała się zapałem do nauki – z wyróżnieniem ukończyła liceum, podjęła studia filozoficzne, a następnie obroniła doktorat z nauk socjologicznych.
Jako studentka poznała w akademiku w Moskwie Michaiła Gorbaczowa. Para szybko wzięła ślub. Nie mieli środków na wystawną uroczystość – nie mieli obrączek, a Raisa poszła do ślubu w butach pożyczonych od koleżanki. Krótko po ślubie Raisa zaszła w ciążę, lecz ze względu na jej problemy zdrowotne, a konkretnie nawracające schorzenia na tle reumatycznym, para zdecydowała się na aborcję. Raisa ponownie zaszła w ciążę, którą udało jej się utrzymać – na początku 1957 r. na świat przyszła ich córka, Irina.
Działalność Raisy Gorbaczowej u boku męża
Kiedy Michaił zaczął obejmować kierownicze stanowiska w Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, Raisa porzuciła swoją karierę naukową, aby towarzyszyć mężowi u boku. Postawiła na wizerunek pierwszej damy, która uczestniczy wraz z mężem we wszystkich wydarzeniach politycznych i kulturalnych.
Udzielała się charytatywnie, społecznie i kulturowo. Założyła Klub Raisy Maksimovnej, który miał na celu zwiększać udział kobiet w polityce. Z jej inicjatywy powstał sowiecki Fundusz Kulturalny, dzięki któremu część projektów kulturalnych udało się sfinalizować. Wspierała finansowo fundacje działające na rzecz chorych dzieci.
Obecność Raisy u boku męża nie zawsze była popierana przez opinię publiczną. Uważano, że jej wpływ na decyzyjność Michaiła w kwestiach politycznych jest zbyt duży.
Raisa Gorbaczowa jako pierwsza dama rodem z Ameryki
Wizerunek Raisy u boku męża był zawsze nieskazitelny. Pierwsza dama przez swój ubiór i charakterystyczną fryzurę często była porównywana do Nancy Reagan. Skłonność do luksusów była przedmiotem krytyki osób, które nie wspierały polityki zagranicznej Michaiła Gorbaczowa i wizerunku, który budował poza ZSRR.
Para prezydencka zmieniła oblicze Kremla dla Zachodu. Prezydent Francji po wizycie w ZSRR był mile zaskoczony ciepłym przyjęciem przez Raisę i Michaiła. Największym wydarzeniem dla Raisy Gorbaczowej była wizyta w Stanach Zjednoczonych, gdzie u boku Barbary Bush przemawiała do zebranej młodzieży przy Weselley College w Massachusetts. Wydarzenie transmitowała na cały świat stacja CNN. Rok później Michaił Gorbaczow został odznaczony Pokojową Nagrodą Nobla.
Koniec ZSRR i problemy zdrowotne Gorbaczowej
Po sierpniowym puczu, będącym zamachem stanu na rządy Michaiła Gorbaczowa, para znalazła się w areszcie domowym niedaleko Morza Czarnego. Wydarzenia odbiły się na zdrowiu Raisy. Na skutek stresu doznała zawału, a następnie wylewu, który doprowadził do częściowego paraliżu. Gorbaczowa nigdy nie wróciła do pełnej sprawności.
W 1993 wykryto u niej białaczkę w Instytucie Hematologii Rosyjskiej Akademii Nauk Medycznych. Wraz z mężem i córką, lekarką, udali się do Niemiec. W Szpitalu Uniwersyteckim w Münster była leczona przez dwa miesiące przez najwybitniejszych specjalistów. Zmarła w wieku 67 lat. Jej mąż pozostał do końca życia wdowcem. Zmarł w 2022 r. Oboje są pochowani na Cmentarzu Nowodziewiczym w Moskwie.
W 2006 roku jej rodzina założyła Fundację Raisy Gorbaczowej, która zbiera pieniądze na wsparcie osób chorych na raka u dzieci. W 2007 roku na Pierwszym Państwowym Uniwersytecie Medycznym im. Pawłowa w Petersburgu otwarto Instytut Hematologii i Transplantologii Dziecięcej im. Raisy Gorbaczowej.
Jej wspomnienia zostały zebrane i wydane w książce pt. Mam nadzieję! (Ya nadejus'...).