Reklama

W artykule:
1. Uroczystość na Sorbonie – wielkie wyróżnienie dla polskiej noblistki
2. Polityczne i literackie zaangażowanie Olgi Tokarczuk
3. „Krainy Metaksy” i filozoficzne przesłanie pisarki
4. Laureaci prestiżowego tytułu doktora honoris causa 2025
5. Tokarczuk na arenie międzynarodowej – kolejne wyróżnienie w dorobku

Reklama

Pisarka podkreśliła wagę literatury w dobie dezinformacji i manipulacji, apelując o obronę prawdy i humanistycznych wartości.

Uroczystość na Sorbonie – wielkie wyróżnienie dla polskiej noblistki

Olga Tokarczuk, laureatka Literackiej Nagrody Nobla z 2018 roku, otrzymała 25 marca 2025 roku tytuł doktora honoris causa Sorbony.

Podczas uroczystości w Wielkim Amfiteatrze Sorbony pisarka wygłosiła poruszające przemówienie, w którym mówiła o roli literatury w świecie pełnym dezinformacji. Zwróciła uwagę na to, że w dobie wszechobecnego kłamstwa i manipulacji literatura powinna pełnić rolę źródła prawdy i refleksji nad rzeczywistością. Podkreśliła, że jej twórczość, zainspirowana mitologią i filozofią, jest próbą uchwycenia tego, co ponadczasowe i uniwersalne​​.

Polityczne i literackie zaangażowanie Olgi Tokarczuk

Pisarka nie ukrywała, że prestiżowe wyróżnienie traktuje jako uznanie zarówno jej dorobku literackiego, jak i zaangażowania społecznego. W przemówieniu ostrzegła przed groźbą rozpadu starego porządku politycznego oraz niebezpieczeństwem, jakie niesie dezinformacja. Tokarczuk wskazała, że informacje stają się bronią wykorzystywaną do manipulacji i wprowadzania w błąd​​.

Profesor Małgorzata Smorąg-Goldberg, literaturoznawczyni z Sorbony, w swojej laudacji zwróciła uwagę na zaangażowanie pisarki w tematykę feminizmu, ekologii i demokracji. Tokarczuk porusza kwestie społeczne i polityczne, które są szczególnie bliskie młodemu pokoleniu. Jej głos artystyczny pomaga zrozumieć współczesny świat i pełni ważną rolę w walce z populizmem i kłamstwem​.

„Krainy Metaksy” i filozoficzne przesłanie pisarki

W swoim przemówieniu Tokarczuk nawiązała do platońskiej „Krainy Metaksy” – miejsca "pomiędzy", które jest przestrzenią mitu, baśni i sztuki. To właśnie stamtąd – jak mówiła pisarka – pochodzą literackie wizje i idee, które nadają sens rzeczywistości. Podkreśliła, że literatura ma moc tworzenia opowieści, które są równocześnie prawdziwe i fantastyczne, a także dają czytelnikom szansę na interpretację świata na nowo​​.

Tokarczuk zastanawiała się także nad rolą fikcji w świecie, w którym prawda jest manipulowana i wykorzystywana do celów politycznych. „Czy w takim świecie mamy prawo do fantazji?” – pytała pisarka, podkreślając, że literatura nie powinna rezygnować z kreacji i wyobraźni, nawet jeśli spotyka się to z niezrozumieniem czy wręcz oskarżeniami o fałsz​.

Laureaci prestiżowego tytułu doktora honoris causa 2025

Obok Olgi Tokarczuk tytuł doktora honoris causa Sorbony otrzymało siedmioro innych laureatów z różnych kontynentów. Wyróżnieni zostali między innymi: nigeryjska pisarka Chimamanda Ngozi Adichie, szef Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu James Ferguson Skea, brytyjska neurobiolożka Giovanna Mallucci oraz kongijski mikrobiolog Jean-Jacques Muyembe, odkrywca wirusa Ebola.

W gronie wyróżnionych znaleźli się również filolog Oliver Primavesi, kanadyjski neuronaukowiec Remi Quirion oraz ukraińska matematyczka Maryna Wiazowska​​.

Tokarczuk na arenie międzynarodowej – kolejne wyróżnienie w dorobku

Tytuł doktora honoris causa Sorbony to już czwarte zagraniczne wyróżnienie Olgi Tokarczuk. Wcześniej podobne tytuły przyznały jej Uniwersytet Sofijski (2022), Hong Kong Baptist University (2022) oraz Uniwersytet w Tel Awiwie (2023). W Polsce noblistka otrzymała doktoraty honoris causa na Uniwersytecie Jagiellońskim (2021), Warszawskim (2022), Wrocławskim (2022), Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (2024) oraz Uniwersytecie Gdańskim (2024)​.

Reklama

Olga Tokarczuk, jako pierwsza polska pisarka, otrzymała prestiżowy tytuł doktora honoris causa Sorbony, co stanowi wyjątkowe wyróżnienie na arenie międzynarodowej. Jej przemówienie, pełne refleksji nad rolą literatury i prawdy w świecie pełnym manipulacji, zyskało uznanie uczestników uroczystości. Tym samym, po raz kolejny Tokarczuk potwierdziła swoją pozycję jako autorka o ogromnym znaczeniu społecznym i literackim.

Reklama
Reklama
Reklama