Olga Tokarczuk pierwszą polską pisarką z tytułem doktora honoris causa Sorbony. Podkreśliła wagę literatury we współczesnym świecie
Olga Tokarczuk otrzymała tytuł doktora honoris causa Sorbony, stając się pierwszą polską pisarką uhonorowaną przez prestiżową paryską uczelnię. Uroczystość odbyła się 25 marca 2025 roku i zgromadziła laureatów z całego świata.

W artykule:
1. Uroczystość na Sorbonie – wielkie wyróżnienie dla polskiej noblistki
2. Polityczne i literackie zaangażowanie Olgi Tokarczuk
3. „Krainy Metaksy” i filozoficzne przesłanie pisarki
4. Laureaci prestiżowego tytułu doktora honoris causa 2025
5. Tokarczuk na arenie międzynarodowej – kolejne wyróżnienie w dorobku
Pisarka podkreśliła wagę literatury w dobie dezinformacji i manipulacji, apelując o obronę prawdy i humanistycznych wartości.
Uroczystość na Sorbonie – wielkie wyróżnienie dla polskiej noblistki
Olga Tokarczuk, laureatka Literackiej Nagrody Nobla z 2018 roku, otrzymała 25 marca 2025 roku tytuł doktora honoris causa Sorbony.
Podczas uroczystości w Wielkim Amfiteatrze Sorbony pisarka wygłosiła poruszające przemówienie, w którym mówiła o roli literatury w świecie pełnym dezinformacji. Zwróciła uwagę na to, że w dobie wszechobecnego kłamstwa i manipulacji literatura powinna pełnić rolę źródła prawdy i refleksji nad rzeczywistością. Podkreśliła, że jej twórczość, zainspirowana mitologią i filozofią, jest próbą uchwycenia tego, co ponadczasowe i uniwersalne.
Polityczne i literackie zaangażowanie Olgi Tokarczuk
Pisarka nie ukrywała, że prestiżowe wyróżnienie traktuje jako uznanie zarówno jej dorobku literackiego, jak i zaangażowania społecznego. W przemówieniu ostrzegła przed groźbą rozpadu starego porządku politycznego oraz niebezpieczeństwem, jakie niesie dezinformacja. Tokarczuk wskazała, że informacje stają się bronią wykorzystywaną do manipulacji i wprowadzania w błąd.
Profesor Małgorzata Smorąg-Goldberg, literaturoznawczyni z Sorbony, w swojej laudacji zwróciła uwagę na zaangażowanie pisarki w tematykę feminizmu, ekologii i demokracji. Tokarczuk porusza kwestie społeczne i polityczne, które są szczególnie bliskie młodemu pokoleniu. Jej głos artystyczny pomaga zrozumieć współczesny świat i pełni ważną rolę w walce z populizmem i kłamstwem.
„Krainy Metaksy” i filozoficzne przesłanie pisarki
W swoim przemówieniu Tokarczuk nawiązała do platońskiej „Krainy Metaksy” – miejsca "pomiędzy", które jest przestrzenią mitu, baśni i sztuki. To właśnie stamtąd – jak mówiła pisarka – pochodzą literackie wizje i idee, które nadają sens rzeczywistości. Podkreśliła, że literatura ma moc tworzenia opowieści, które są równocześnie prawdziwe i fantastyczne, a także dają czytelnikom szansę na interpretację świata na nowo.
Tokarczuk zastanawiała się także nad rolą fikcji w świecie, w którym prawda jest manipulowana i wykorzystywana do celów politycznych. „Czy w takim świecie mamy prawo do fantazji?” – pytała pisarka, podkreślając, że literatura nie powinna rezygnować z kreacji i wyobraźni, nawet jeśli spotyka się to z niezrozumieniem czy wręcz oskarżeniami o fałsz.
Laureaci prestiżowego tytułu doktora honoris causa 2025
Obok Olgi Tokarczuk tytuł doktora honoris causa Sorbony otrzymało siedmioro innych laureatów z różnych kontynentów. Wyróżnieni zostali między innymi: nigeryjska pisarka Chimamanda Ngozi Adichie, szef Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu James Ferguson Skea, brytyjska neurobiolożka Giovanna Mallucci oraz kongijski mikrobiolog Jean-Jacques Muyembe, odkrywca wirusa Ebola.
W gronie wyróżnionych znaleźli się również filolog Oliver Primavesi, kanadyjski neuronaukowiec Remi Quirion oraz ukraińska matematyczka Maryna Wiazowska.
Tokarczuk na arenie międzynarodowej – kolejne wyróżnienie w dorobku
Tytuł doktora honoris causa Sorbony to już czwarte zagraniczne wyróżnienie Olgi Tokarczuk. Wcześniej podobne tytuły przyznały jej Uniwersytet Sofijski (2022), Hong Kong Baptist University (2022) oraz Uniwersytet w Tel Awiwie (2023). W Polsce noblistka otrzymała doktoraty honoris causa na Uniwersytecie Jagiellońskim (2021), Warszawskim (2022), Wrocławskim (2022), Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (2024) oraz Uniwersytecie Gdańskim (2024).
Olga Tokarczuk, jako pierwsza polska pisarka, otrzymała prestiżowy tytuł doktora honoris causa Sorbony, co stanowi wyjątkowe wyróżnienie na arenie międzynarodowej. Jej przemówienie, pełne refleksji nad rolą literatury i prawdy w świecie pełnym manipulacji, zyskało uznanie uczestników uroczystości. Tym samym, po raz kolejny Tokarczuk potwierdziła swoją pozycję jako autorka o ogromnym znaczeniu społecznym i literackim.