Lucy Edwards pisze historię jako pierwsza niewidoma modelka na tygodniu mody w Kopenhadze
Choć ma przed sobą jeszcze długą drogę, branża mody z sezonu na sezon staje się coraz bardziej inkluzywna. 7 sierpnia na wybiegu londyńskiej marki Sinéad O’Dwyer obok białych, wysokich i szczupłych modelek błyszczała ona – brytyjska influecnerka i aktywistka, która od lat działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Inkluzywna moda na Copenhagen Fashion Week
Na wybiegach, okładkach magazynów i w kampaniach reklamowych osoby reprezentujące różne rozmiary, płci, rasy, wiek czy rodzaje urody nie powinny już nikogo dziwić. Osoby transpłciowe, dojrzałe, plus size bądź z niepełnosprawnościami nareszcie otrzymują należne im miejsce w świecie, który wcześniej (bardziej świadomie lub mniej) reklamując jeden model „idealnej kobiety”, dyskryminował wszelkie odchyły od ustalonej „normy”.
Kolejnym krokiem w stronę inkluzywnej mody był pokaz londyńskiej marki Sinéad O’Dwyer. Irlandzka projektantka zdobyła gościnne miejsce w harmonogramie CFW na sezon wiosna-lato 2025 roku jako laureatka nagrody Zalando Visionary Award. Dopasowane ubrania O’Dwyer, podkreślające najróżniejsze rozmiary kobiecych ciał, zdecydowanie wyróżniały się na tle innych skandynawskich pokazów, które do tej pory widzieliśmy. Różnorodność na wybiegu Irlandki podkreślił również występ, który na zawsze zapisze się w historii marki.
Lucy Edwards – kim jest pierwsza niewidoma modelka tygodnia mody w Kopenhadze?
W środę, 7 sierpnia Lucy Edwards stała się pierwszą niewidomą modelką, która przeszła po wybiegu w ramach tygodnia mody w Kopenhadze, jak i dla marki Sinéad O’Dwyer. "Tylko dlatego, że ktoś jest niewidomy, nie oznacza, że nie obchodzi go, jak wygląda”, mówiła po środowym pokazie Anna Cofone, stylistka fryzur i założycielka organizacji non-profit Hair and Care, której zadaniem jest poszerzanie przestrzeni mody i urody dla osób niedowidzących. "Jest wręcz przeciwnie”, dodała.
Edwards to brytyjska prezenterka, influencerka i autorka, która wykorzystuje swoje zasięgi na TikToku i Instagramie, by edukować ludzi i oferować wsparcie innym osobom z niepełnosprawnościami. Gdy miała jedenaście lat, straciła wzrok w prawym oku z powodu rzadkiej choroby genetycznej zwanej nietrzymaniem barwnika (zespół Blocha-Sulzbergera). Sześć lat później zmiany postąpiły na tyle, że choroba odebrała jej wzrok również w drugim oku. „Ludzie często są zszokowani, gdy mówię, że ślepota była najlepszą rzeczą, jaka mi się kiedykolwiek przytrafiła, ale to prawda. Dziś jestem silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej, ale droga do tego była długa i kręta”, mówiła w rozmowie z brytyjskim wydaniem magazynu „Vogue”.