Kleopatra – kobieta, która swą urodą wpływała na historię
Była potężną władczynią, ostatnią królową Egiptu. Zachwycała każdego, jej wdziękom nie oparł się żaden mężczyzna, z Juliuszem Cezarem i Markiem Antoniuszem na czele. Zdradzamy sekrety urody Kleopatry

- ELLE
Pielęgnacja godna królowej
Starożytni Egipcjanie byli znani z troski o ciało i włosy. Rygorystycznie dbali o higienę, kąpiąc się nawet kilka razy w ciągu dnia. Zamiast mydła używali specjalnych mieszanek z soli, sody i miodu, a następnie natłuszczali naskórek olejami lub miksturami na bazie wyciągów roślinnych oraz tłuszczów zwierzęcych. Do dziś Kleopatra znana jest ze swych słynnych kąpieli w mleku i miodzie, które zawierają mnóstwo witamin, mikro- i makroelementów, a także cukry proste, co daje miękką, nawilżoną i odżywioną skórę, a ponadto mleko ma właściwości delikatnie złuszczające naskórek. Do pielęgnacji twarzy używano zaś takich składników jak woda różana, wosk pszczeli, oliwa z oliwek i ochra, która rozjaśniała cerę – na ich bazie przygotowywano kremy do twarzy.
Ze względów higienicznych golono głowy i noszono peruki – jednak ich ceny były bardzo wysokie, posiadanie peruki świadczyło więc o statusie społecznym. Były one misternie układane, barwione henną tak, by uzyskać połyskującą czerń i pielęgnowane tłuszczami roślinnymi i zwierzęcymi. Do najpopularniejszych należały tłuszcze hipopotama, krokodyla i gęsi, używane zarówno do włosów, jak i ciała. Fryzury miały najczęściej charakterystyczny kształt trapezu, modne były również drobne warkoczyki. Najbogatsze Egipcjanki posiadały nawet niewolnice zajmujące się tylko i wyłącznie pielęgnacją włosów.
Dla Egipcjan ważny był również zapach, dlatego stosowano przeróżne olejki eteryczne. Noszono też na głowie specjalne perfumowane stożki z łoju wołowego i olejku, które pod wpływem temperatury rozpuszczały się i nabłyszczały włosy oraz wydobywały piękny aromat.
Tajniki urody Kleopatry >>
Makijaż Kleopatry
W czasach Kleopatry makijaż był stosowany zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Pożądana była jasna cera, dlatego unikano promieni słonecznych, a twarz rozjaśniano ochrą.
Najbardziej charakterystycznym elementem egipskiego makijażu były oczy podkreślone czarną, grubą kreską, czasami malowano też całe powieki. Poza efektem estetycznym makijaż oczu miał też wymiar praktyczny – odstraszał owady i chronił przez jaglicą (zapaleniem spojówek), gdyż jednym z głównych składników makijażu oka był ołów, znany z właściwości antybakteryjnych i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się bakterii. Innym popularnym składnikiem do malowania oczu był arsen – niestety, te metale ciężkie, choć chroniły oczy, nie pozostawały obojętne na zdrowie. Rzęsy malowano mieszaniną sadzy, oliwy i białka kurzego, co nie tylko zapewniało im głęboką czerń, ale też odpowiednią sztywność.
Kleopatra i kobiety jej współczesne stosowały karminowe szminki ze sproszkowanych żuków i mrówek. To właśnie w starożytnym Egipcie wynaleziono szminkę, która pierwotnie była używana przez egipskie prostytutki, ale szybko upowszechniła się i była powszechnie używana, zwłaszcza wśród kobiet z wyższych rodów. Henną barwiono palce i rąk i stóp, a według niektórych egiptologów także sutki.
Osiągnij efekt władczyni Egiptu
Chciałabyś też zadbać o siebie tak, jak robiła to słynna Kleopatra? Dziś na szczęście nie musimy uciekać się do takich środków jak tłuszcz hipopotama, a składniki stosowane do pielęgnacji i makijażu są dla nas całkowicie bezpieczne. Zacznij od złuszczania skóry ciała mieszaniną miodu i sody oczyszczonej, a następnie zanurz się na 20-30 minut w kąpieli z dodatkiem dwóch litrów mleka i połowy szklanki miodu. Delikatnie osusz ciało ręcznikiem, skóra będzie nawilżona i odżywiona. Skórę twarzy umyj mlekiem, a jako tonik zastosuj wodę różaną, następnie zaś natłuść ją oliwą z oliwek, wykonując delikatny masaż.
Jak wykonać makijaż oczu a'la Kleopatra krok po kroku?
Zacznij od zakrycia wszelkich zasinień korektorem i wyrównania kolorytu powiek cielistym cieniem. Następnie dokładnie obrysuj oczy dookoła czarną kredką, w zewnętrznym kąciku lekko wyciągając linię na skronie. Podkreśl rzęsy tuszem. Jeśli chcesz wykonać mocny makijaż egipski, najpierw użyj niebieskich cieni do powiek na jej ruchomą część, a linię w zewnętrznym kąciku mocno wyciągnij na skronie, malując charakterystyczny dla Egipcjanek trójkąt.
Poza charakterystycznym makijażem, warto nauczyć się od Egipcjan regularnej troski o skórę i włosy, co traktowane przez nich było jako obowiązek, a nie przyjemność z której rezygnujemy gdy brakuje nam czasu.