Garden party - inspiracje na przyjęcie w ogrodzie
Kiedy za oknem słupek rtęci szybuje coraz wyżej, mamy ochotę na letnie rozrywki. Nie ma chyba nic przyjemniejszego niż leniwe popołudnia i wieczory spędzane na świeżym powietrzu, w otoczeniu przyjaciół i natury. Dlatego właśnie tak bardzo lubimy garden party.

Jak zorganizować idealne przyjęcie w ogrodzie? O czym należy pamiętać, by móc w pełni cieszyć się takim spotkaniem? Jak zatroszczyć się o gości, jednocześnie chroniąc naturę? Oto inspiracje na letnie garden party.
Klimatyczny ogród
Chcąc ugościć swoich znajomych w ogrodzie, warto zatroszczyć się o odpowiedni nastrój. Nie potrzeba wcale specjalnych umiejętności, by nadać tej przestrzeni odrobinę przytulności i wakacyjnego charakteru.
Oświetlenie to podstawa dobrze zaaranżowanego ogrodu. Jeżeli nie mamy zamontowanych lamp, możemy skorzystać ze specjalnych girland przeznaczonych do przestrzeni zewnętrznych albo zwykłych lampek choinkowych. Dają one rozproszone światło, są niedrogie i umożliwiają łatwe wyznaczenie stref, np. z napojami, przekąskami, kącik relaksu. Można także użyć lampionów ze świecami na baterie. Sprawdzą się zdecydowanie lepiej niż te klasyczne. Są bowiem znacznie bezpieczniejsze.
Jeżeli dysponujemy tarasem, to właśnie na nim najłatwiej będzie stworzyć serce całego garden party. Jego brak nie oznacza jednak wcale, że nie można zorganizować wspaniałego przyjęcia. Aby wyraźnie zaznaczyć, gdzie dokładnie odbywa się spotkanie, można ustawić w wybranym miejscu meble ogrodowe czy stoły z przekąskami. Przestrzeń można także podzielić przy pomocy dywanów.
Przytulną strefę relaksu stworzymy przy użyciu miękkich poduch, puf i mebli ogrodowych. W zależności od tego, czym dysponujemy, możemy zaaranżować miejsca piknikowe albo nieco bardziej elegancką przestrzeń wypoczynkową.
Organizując przyjęcie w ciągu dnia, gdy słońce nadal mocno grzeje, zadbajmy o komfort i bezpieczeństwo gości, troszcząc się o odpowiednie zabezpieczenie przed promieniami. Zbyt długie przebywanie w niezacienionym miejscu jest nie tylko niekomfortowe, lecz również bywa przyczyną przegrzania albo poparzeń słonecznych. Gdy w naszym ogrodzie brak drzew o rozłożystych koronach, które zapewniłyby uczestnikom garden party cień, można rozstawić kilka parasoli ogrodowych. Dobrym i stosunkowo niedrogim rozwiązaniem są także żagle, które można przymocować na dowolnej wysokości i w dowolnym miejscu. Wystarczy przywiązać linki znajdujące się na każdym z rogów żagla do słupków czy choćby ogrodzenia.
Wspaniała muzyka
Odpowiednio dobrana muzyka potrafi zmienić zwykłe spotkanie w prawdziwe przyjęcie w ogrodzie. Warto zastanowić się, jaki charakter będzie mieć organizowane przez nas garden party. Czy gośćmi będą dorośli, czy dzieci? O jakiej porze rozpocznie się spotkanie? Czy odbędzie się w gronie rodziny, przyjaciół czy dalszych znajomych?
W bardziej oficjalnych sytuacjach, gdy na przyjęciu pojawią się osoby, których nie znamy bardzo dobrze, a stoły zastawione będą wytwornymi przekąskami, sprawdzą się muzyka klasyczna i smooth jazz. Luźniejszą atmosferę i letni klimat podkreśli energetyczny funk. Podczas dziecięcej imprezy warto postawić na dobrze wszystkim znane hity dla najmłodszych albo specjalne kompozycje relaksacyjne.
Muzyczna oprawa garden party - o czym należy pamiętać?
● kilka głośników, dzięki którym muzyka dotrze w każdy zakątek ogrodu;
● styl muzyczny dopasowany do charakteru spotkania;
● neutralne melodie, które przypadną do gustu większości zaproszonych gości;
● odpowiednia głośność - tak, by nie zagłuszać rozmów i nie przeszkadzać sąsiadom;
● przygotowana wcześniej składanka - gotowa na płycie CD albo skomponowana samodzielnie i zapisana na dysku komputera albo w jednej z aplikacji do odtwarzania muzyki.
Doskonałe napoje
Przyjemnie ciepłe lato skłania nas do organizacji przyjęć w ogrodzie. Jest to jednak również czas, gdy powinniśmy stale nawadniać organizm i nie dopuszczać do zbytniej utraty wody. Dlatego też jednym z głównych elementów garden party są wyśmienite i gaszące pragnienie napoje.
Jakie napoje sprawdzają się podczas przyjęcia w ogrodzie?
● woda – gazowana i niegazowana, zarówno z dodatkami, takimi jak świeże owoce czy zioła, jak i bez;
● lemoniada na bazie świeżych owoców cytrusowych: cytryn, pomarańczy, grejpfrutów;
● napoje gazowane, np. Pepsi czy Mirinda.
Bąbelki bez plastiku - garden party w stylu eko
Nic tak nie orzeźwia w upalne dni, jak gazowane napoje. Drażniące podniebienie bąbelki pozwalają szybko ugasić pragnienie i są po prostu pyszne. Niestety, większość napojów tego typu sprzedawana jest w jednorazowych butelkach. Opakowania te są bardzo niekorzystne dla naszego środowiska, bowiem trafiają na wysypiska śmieci, gdzie rozkładać się będą przez setki lat. Oddzielone od butelek PET drobne cząsteczki mikroplastiku trafiają do wody (oceanów, mórz, jezior i rzek), powietrza i gleby. Są one szkodliwe zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, ponieważ odkładając się w ich organizmach, mogą przyczyniać się do wielu problemów zdrowotnych.
Więcej o mikroplastiku przeczytasz tutaj.
Na szczęście istnieje rozwiązanie, dzięki któremu możemy cieszyć się orzeźwiającymi bąbelkami bez szkody dla naszej planety. Saturatory SodaStream pozwalają nasycać wodę dwutlenkiem węgla o każdej porze dnia i nocy bez użycia jednorazowego plastiku. W urządzeniu tym montuje się cylinder wypełniony gazem CO2. Jeden cylinder pozwala na uzyskanie średnio 60 litrów pysznej wody. Aby go wymienić, wystarczy zamówić kuriera. Dostarczy nam on nowy, wypełniony dwutlenkiem węgla nabój i odbierze ten zużyty, by – po skontrolowaniu jego stanu technicznego i ponownym napełnieniu - ponownie mógł trafić do sprzedaży.
Saturatory SodaStream pozwalają dopasować poziom nasycenia wody gazem do indywidualnych preferencji. Kiedy naciśniemy przycisk trzy razy, napój będzie delikatnie gazowany. Przy czterech naciśnięciach stanie się średnio gazowany, a przy pięciu naprawdę mocno wypełniony bąbelkami.
Dopasowane do tego systemu butelki wielorazowe wykonane są ze szkła bądź nowoczesnego tworzywa sztucznego - tritanu. W przeciwieństwie do plastiku PET, tritan nie zawiera szkodliwego BPA, jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury, dlatego do naszego napoju nie trafiają cząstki mikroplastiku. Butelki z tego materiału są poręczne i lekkie, nie ulegają matowieniu i bez obaw można myć je w zmywarce.
Dzięki saturatorom SodaStream można także przygotować popularne napoje gazowane, takie jak np. Pepsi. Wystarczy nasycić wodę gazem i dodać do niej dedykowany syrop. Jedna butelka takiego koncentratu wystarczy, by stworzyć przeszło 30 porcji napoju. To wygodne rozwiązanie, które pozwala ograniczyć ilość plastikowych opakowań oraz konieczność dźwigania wielu zgrzewek przed dużym garden party oraz na co dzień.

Pyszne przekąski
Garden party różni się od przyjęć organizowanych w zamkniętym pomieszczeniu. Zazwyczaj podczas takiego spotkania dopisuje pogoda, dlatego lepiej unikać podawania:
● deserów czekoladowych;
● lodów;
● produktów na bazie mleka i śmietany;
● ciężkich sosów, gęstych zup, tłustych mięs.
Znacznie lepiej sprawdzą się lekkie oraz pełne kolorów i witamin sałatki. Świetną i zdrową przekąską są świeże warzywa, takie jak: marchew, seler naciowy, kalarepa, ogórek, papryka, rzodkiewki albo kalafior podawane w towarzystwie dipów.
Dla gości, którzy zjedliby nieco więcej, warto przygotować bardziej sycące pyszności, np.:
● deska serów (twardych, miękkich, pleśniowych, długodojrzewających), orzechy (włoskie, migdały, pistacje), suszone owoce (morele, żurawina), konfitura z żurawiny;
● deska wędlin i kiełbas: prosciutto, salami, chorizo, kabanosy;
● małe kanapeczki – zarówno wegetariańskie, jak i z dodatkiem wędlin;
● koreczki w stylu włoskim, z minimozzarellą, pomidorami koktajlowymi, oliwkami i liśćmi bazylii;
● desery na bazie owoców w pucharkach albo małych słoikach;
● owocowe szaszłyki.

A kysz! Ochrona przed owadami
Nic tak nie uprzykrza przyjęć na świeżym powietrzu, jak otaczające nas z każdej strony komary. Dlatego też zatroszczmy się wcześniej o odpowiednią ochronę naszych gości przed owadami. Zdecydowanie lepiej dla naszej planety będzie, jeżeli postawimy na rozwiązania ekologiczne.
Komary wyjątkowo nie lubią zapachu niektórych roślin. Są to przede wszystkim lawenda, cytronella oraz mięta. Wystarczy więc udekorować miejsce, w którym odbędzie się garden party przy pomocy tych niezwykle aromatycznych roślin, by móc spędzić ten wyjątkowy czas bez towarzystwa komarów.
Także cytryna działa odstraszająco na te owady. Znacznie lepiej niż świeży owoc sprawdzi się jednak olejek eteryczny. Można skorzystać z kominka do aromaterapii albo elektrycznego dyfuzora do olejków. Dzięki orzeźwiającemu zapachowi garden party zyska prawdziwe letni klimat i ograniczymy problem komarów.
Jeżeli przyjęcie odbywa się na zadaszonym tarasie, można zabezpieczyć całą tę przestrzeń moskitierami, które stanowią fizyczną barierę dla owadów.