Dekadencka klasyka, bestsellerowy poradnik i literacki portret obłędu. Co czytają bohaterowie „Białego Lotosu”?
Chyba nawet twórca serii, Mike White, nie spodziewał się takiego sukcesu trzeciej odsłony resortowej sagi. „Biały Lotos” dosłownie wyskakiwał z lodówki, a wszystko, co nosili (także na głowie — patrz bob Leslie Gibb) natychmiast stawało się viralem. Dotyczy to także lektur.

Ktoś, kto odpowiada za dobór książek na plan „Białego Lotosu”, ma naprawdę wyśmienity, literacki gust. Wystarczy wspomnieć, że w poprzednich sezonach pojawiały się między innymi dzieła Eleny Ferrante, ojca psychoanalizy Sigmuda Freuda czy teksty amerykańskiej intelektualistki, Camili Pagli. Ostatni sezon także trzyma poziom, choć nie brakuje tu zaskoczeń,
„Współcześni kochankowie” – Emma Straub
Czyta: Laurie
To błyskotliwa i ciepła historia o urokach młodości i bolesnym zderzeniu z dorosłością. Jak grupa znajomych z Nowego Jorku poradzi sobie w obliczu wyzwań wieku średniego? Nic dziwnego, że Laurie, która czuje, że pogoń za karierą doprowadziła ją do ślepego zaułka, szuka pocieszenia w tej pocieszającej lekturze.
Alternatywa: Miranda July, „Na czworakach” historia artystki w średnim wieku, która wyrusza w samotną podróż przez Stany Zjednoczone. Po drodze odkryje siebie z zupełnie niespodziewanej strony.
„Start Where You Are: A Guide to Compassionate Living” – Pema Chödrön
Czyta: Chelsea
To duchowy poradnik buddyjski, zachęcający do akceptacji siebie i rzeczywistości takiej, jaka jest. Chödrön pisze o tym, jak praktykować współczucie, życzliwość i uważność w codziennym życiu.
Alternatywa: „Cisza przemawia” – Eckhart Tolle
Tolle przekształca nauki buddyjskie na zachodni sposób myślenia. To pozycja dla kogoś, kto naprawdę szuka wyciszenia i oddechu w świecie, który nie daje spokoju.
„Głód” – Knut Hamsun
Czyta: Lochlan
Powieść norweskiego noblisty z 1890 roku. Opowiada o młodym, głodującym pisarzu, który przemierza ulice Oslo. To brutalny portret obłędu, alienacji i obsesji.
Alternatywa: „Zapiski z podziemia” – Fiodor Dostojewski Czysta egzystencjalna jazda. Bohater – zgorzkniały, samotny, zbyt świadomy – pasowałby idealnie jako alter ego Lochlana. Świetne, jeśli chcesz wniknąć głębiej w psychikę wyobcowanego człowieka (chociaż nie wzięłybyśmy tego na wakacje).
„Piękni i przeklęci” – F. Scott Fitzgerald
Czyta: Victoria
Opowieść o małżeństwie z wyższych sfer – Anthony’m i Glorii – którzy, pogrążeni w hedonizmie, powoli niszczą siebie i swój związek. Książka pełna dekadencji, ironii i melancholii klasyka amerykańskiej literatury. Coś w sam raz dla snobów.
Alternatywa: „Żądło”- Paul Murray współczesna opowieść o bogatej rodzinie i jej sekretach, które wypływają na powierzchnię wraz z gospodarczym krachem. Pomogłoby się to uporać Victorii z nadchodzącym bankructwem.
„Otoczeni przez narcyzów” - Jana K. P. Möllera
Czyta: Belinda
Czy kogoś dziwi, że dosłownie otaczana przez całe życie przez roszczeniowych zarozumialców, sięgnęła po tę książkę? Möller bada, jak narcyzm wpływa na nasze życie codzienne, jak rozpoznać narcyza wśród ludzi oraz jakie mechanizmy rządzą zachowaniem osób z tym zaburzeniem. Ciekawe, czy skromny przelew na 5 milionów dolarów nie zmieni empatycznej Belindy w wyrachowaną graczkę.
Alternatywa: „Finansowa feministka” książka Tori Dunlap to połączenie klasycznego poradnika finansowego z tezą, że kobiety zasługują na większą kontrolę nad swoimi finansami i niezależność finansową. W sam raz na nowy etap życia. (You go girl).
A Wy co zabralibyście na turnus do „Białego Lotosu”?