Reklama

W grudniu 2024 roku światowej sławy piosenkarka Dua Lipa podzieliła się z fanami swoją fascynacją powieścią Olgi Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Na swoim Instagramie, gdzie śledzi ją ponad 87 milionów osób, opublikowała post, w którym opisała swoje wrażenia z lektury. Podkreśliła, że książka jest "pełna czarnego humoru, śmiertelnie poważna i z dziwaczną obsadą postaci, które zostaną z tobą na zawsze". Dodała również, że "tego zdecydowanie nie można przegapić". Dua Lipa nie poprzestała na rekomendacji w mediach społecznościowych. W popularnym amerykańskim talk-show "The Late Show with Stephen Colbert" opowiedziała o swoim zachwycie twórczością polskiej noblistki. Zaznaczyła, że Tokarczuk jest laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury i że po przeczytaniu tej książki łatwo zrozumieć, dlaczego otrzymała to wyróżnienie. Określiła powieść jako "absolutnie zachwycającą". Rekomendacja tak wpływowej artystki jak Dua Lipa przyczyniła się do wzrostu zainteresowania twórczością Olgi Tokarczuk wśród międzynarodowej publiczności, zwłaszcza młodego pokolenia. Mało kto wie, ale w 2017 roku na ekrany kin wszedł film oparty na głośnej książce Olgi Tokarczuk.

Reklama

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez SERVICE95 (@service95)

"Pokot" - o czym jest film?

Film "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik, będący adaptacją powieści Olgi Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych", miał swoją premierę 24 lutego 2017 roku. Produkcja ta łączy w sobie elementy kryminału, czarnej komedii oraz thrillera, osadzając fabułę w malowniczych plenerach Kotliny Kłodzkiej.Główną bohaterką jest Janina Duszejko, emerytowana inżynierka, miłośniczka astrologii i wegetarianka, która pewnej zimowej nocy odkrywa ciało swojego sąsiada-kłusownika. To wydarzenie staje się początkiem serii tajemniczych morderstw w okolicy, których ofiarami padają osoby związane z lokalnym kołem myśliwskim. Duszejko, zafascynowana astrologią, próbuje rozwikłać zagadkę, wierząc, że zwierzęta mszczą się na myśliwych. Film zdobył uznanie na międzynarodowych festiwalach, otrzymując m.in. Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale 2017 za "otwieranie nowych perspektyw w sztuce filmowej". Krytycy docenili "Pokot" za unikalne połączenie gatunków oraz poruszanie ważnych tematów społecznych i ekologicznych. Jednak nie obyło się bez kontrowersji; niektórzy zarzucali filmowi zbytnią ideologizację i jednoznaczność przekazu. "Pokot" stanowi dobitny komentarz reżyserki do otaczającej rzeczywistości, krytykując przedmiotowy stosunek człowieka do zwierząt. Olga Tokarczuk, współautorka scenariusza, w rozmowie z Polskim Radiem zaznaczyła, że film "Pokot" przełamuje stereotypy, łącząc różne gatunki filmowe i poruszając ważne tematy społeczne oraz ekologiczne. Autorka podkreśliła, że produkcja skłania do refleksji nad relacją człowieka z naturą oraz kwestiami moralnymi.

"Pokot" to film, który nie pozostawia widza obojętnym, zmuszając do refleksji nad kondycją współczesnego świata i relacją człowieka z przyrodą. Jego unikalne połączenie gatunków oraz odważne podejście do tematu czynią go jednym z ważniejszych polskich filmów ostatnich lat.

Film "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland zdobył następujące nagrody:

  • Srebrny Niedźwiedź – Nagroda im. Alfreda Bauera na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2017 roku za "otwieranie nowych perspektyw w sztuce filmowej".
  • Nagroda Publiczności na Festiwalu Filmów Polskich "Wisła" w 2018 roku.
  • Nagroda za Najlepszą Reżyserię dla Agnieszki Holland i Kasi Adamik na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2017 roku.
  • Nagroda za Najlepszą Charakteryzację dla Janusza Kalei na tym samym festiwalu.
  • Nagroda za Najlepsze Kostiumy dla Katarzyny Lewińskiej podczas 30. ceremonii wręczenia Europejskich Nagród Filmowych w 2017 roku.
Reklama

Ponadto, "Pokot" był polskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny w 2018 roku, jednak nie uzyskał nominacji.

Reklama
Reklama
Reklama