Reklama

20 czerwca rusza jubileuszowa – 35. edycja Malta Festival, od początku istnienia związanego z Poznaniem. Misją festiwalu było prezentowanie i zapoznawanie szerokiej publiczności z międzynarodowymi teatrami plenerowymi, offowymi, eksperymentalnymi. Nic dziwnego, to w końcu w Poznaniu narodził się w 1964 roku kultowy Teatr Ósmego Dnia – alternatywny, ostry, ironiczny, bezlitośnie rozprawiający się z PRL-owską rzeczywistością.

Reklama

Przez lata Malta wyprowadzała teatr na ulice, dbając o powszechny dostęp do sztuki. Z biegiem czasu natomiast, festiwal włączał do programu kolejne dziedziny sztuki – muzykę, malarstwo, film, taniec. Do Poznania ściągali najwięksi, a Malta stała się przestrzenią dialogu.

Festiwal każdego roku zaprasza do współpracy wiele znanych i cenionych osobistości ze świata sztuki i kultury, w minionych edycjach brali udział m. in. Radiohead, Charlotte Gainsbourg czy Damon Albarn. Kogo możemy się spodziewać w tym roku? Organizatorzy ogłosili już pierwszy spektakl, który wzbudził poruszenie wielbicieli filmu i teatru. Od 20 do 23 czerwca wystawiony zostanie autorski projekt hollywoodzkiej aktorki Tildy Swinton i cenionego francuskiego historyka sztuki Oliviera Saillarda – „Embodying Pasolini”, który jest hołdem dla włoskiego reżysera – Piera Paola Pasoliniego. Spektakl miał swoją premierę w 2020 roku w Rzymie i od tego czasu wystawiany jest wyłącznie raz do roku w wybranym miejscu na świecie.

Ścieżki Swinton i Saillarda skrzyżowały się nie pierwszy raz. Po raz pierwszy Francuz zaprosił artystkę do współpracy w 2012 roku, przy „The Impossible Wardrobe”. Od tamtej pory są duetem nierozłącznym, a Swinton pojawia się na scenie teatralnej jedynie w jego projektach. „Embodying Pasolini” zainspirowała włoska wystawa mody „RoMaison 2020”, której założeniem była fuzja lokalnej, rzymskiej tradycji z współczesną modą wysoką, niezależną od wielkich manufaktur. To właśnie w ramach tego projektu, w roku 2020 w rzymskim Ava Pacis Museum po raz pierwszy wystawiono performance o Pasolinim. W trakcie blisko 2-godzinnego przedstawienia aktorka, z pomocą Saillarda, przymierza niemalże 30 różnych kostiumów wykorzystanych w filmowym dorobku Pasoliniego. Autorem projektów jest Danilo Donati, dwukrotnie doceniony Oscarem kostiumograf, natomiast za wykonanie strojów odpowiada atelier Farani. Wszystkich twórców spektaklu połączyła pasja do twórczości włoskiego reżysera.

Pier Paolo Pasolini urodził się w 1922 roku w Bolonii. Studia rozpoczął w wieku 17 lat, w momencie wybuchu II Wojny Światowej. To właśnie w tym okresie kształtowała się jego wrażliwość emocjonalna i poglądy polityczne. Jeszcze przed zainteresowaniem się kinematografią, jako filolog z wykształcenia, zajmował się literaturą, w której najczęściej podejmował tematy lingwistyczne oraz krytykował nacjonalistów. Od początku był lewicowym aktywistą i zagorzałym nonkonformistą, co niejednokrotnie przysporzyło mu problemów z prawem. Jego debiut filmowy „Włóczykij” to rok 1961. I choć kinematografię, jako wyraz artystyczny, odkrył późno, to ten format sztuki okazał się najważniejszym w twórczości Pasoliniego (choć pisał również powieści, poezję i rozprawy filozoficzne). Do największych dzieł w dorobku artysty zalicza się wzbudzające kontrowersje „Króla Edypa”, „Dekameron” czy obrazoburczy „Salo, 120 dni Sodomy”, przez lata zakazany w wielu państwach. Fabuły opierał głównie na mitologii, Biblii i teorii literatury, a jego filmy charakteryzuje poetyckie i dogłębne spojrzenie na ludzką naturę oraz kondycję społeczeństwa. Uważany jest za jednego z największych skandalistów XX wieku, stawał przed sądem ponad 30 razy, a jego dzieła niejednokrotnie były cenzurowane. Reżyser nie miał szansy doświadczyć premiery swojej ostatniej produkcji, został zamordowany w nocy z 1 na 2 listopada 1975 roku. Podobno zbrodnia mogła mieć związek z jego „Salo…”.

Reklama

„Embodying Pasolini” jest pierwszym spektaklem ogłoszonym w ramach tegorocznej edycji Malta Festival. Wystawiony zostanie czterokrotnie, między 20 a 23 czerwca. Dominika Kulczyk, mecenaska festiwalu, opisuje projekt jako „unikalne i kompleksowe doświadczenie, które łączy kilka dziedzin sztuki”. Koncept projektu opiera się na rytuale pokazów mody, który z pomocą niekonwencjonalnej gry aktorskiej Swinton oddaje nie tylko cześć legendarnym filmowym kreacjom, ale także nadaje im głos. 35. Malta Festival rozpocznie się 20 czerwca i potrwa 8 dni. Pełen program oraz jego gości poznamy na przełomie marca i kwietnia, wówczas ruszy także sprzedaż biletów.

Reklama
Reklama
Reklama