Reklama

W artykule:
1. Tokarczuk na liście najlepszych książek XXI wieku
2. Fabuła powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych”
3. Sukces literacki i filmowy
4. Pedro Pascal zachwycony książką Tokarczuk

Reklama

Olga Tokarczuk, polska pisarka o międzynarodowym uznaniu, po raz kolejny zyskała docenienie na rynku zagranicznym. Jej powieść „Prowadź swój pług przez kości umarłych” znalazła się na prestiżowej liście 100 najlepszych książek XXI wieku według brytyjskiego dziennika The Guardian. Jest to ogromne wyróżnienie, które świadczy o rosnącej popularności polskiej literatury na świecie. Książka, która łączy elementy realizmu magicznego i głębokiej refleksji nad kondycją współczesnego człowieka, zyskała szerokie uznanie, zarówno w kraju, jak i za granicą.

„Prowadź swój pług przez kości umarłych” to historia Janiny Duszejko, emerytowanej nauczycielki, która prowadzi dochodzenie w sprawie serii tajemniczych morderstw myśliwych w małej wsi w Kotlinie Kłodzkiej. Wciągająca fabuła, w której zderzają się różne światopoglądy, zyskała również uznanie w postaci nominacji do prestiżowych nagród, takich jak Nagroda Literacka Nike.

Powieść zajęła 75. miejsce na prestiżowej liście 100 najlepszych książek XXI wieku, opublikowanej przez brytyjski dziennik The Guardian w 2019 roku. To wyróżnienie plasuje ją obok takich literackich arcydzieł, jak:​

  • „Gilead” Marilynne Robinson (2. miejsce)
  • „Never Let Me Go” Kazuo Ishiguro (4. miejsce)
  • „My Brilliant Friend” Eleny Ferrante (11. miejsce)
  • „A Little Life” Hanyi Yanagihary (12. miejsce)
  • „The Underground Railroad” Colsona Whiteheada (13. miejsce)
  • „The Road” Cormaca McCarthy'ego (14. miejsce)
  • „2666” Roberto Boliño (16. miejsce)
  • „The Brief Wondrous Life of Oscar Wao” Junota Díaz (18. miejsce)
  • „The Kite Runner” Khaleda Hosseiniego (19. miejsce)
  • „The White Tiger” Aravinda Adigi (20. miejsce)

Tokarczuk znalazła się na liście w towarzystwie takich autorów, jak Marilynne Robinson, Kazuo Ishiguro, Elena Ferrante czy Colson Whitehead, co podkreśla jej wyjątkowe miejsce w literackim kanonie XXI wieku.

Fabuła powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych”

Akcja powieści toczy się w malowniczej wsi na skraju Kotliny Kłodzkiej, gdzie na tle surowych, zimowych krajobrazów rozwija się intrygująca fabuła. Główną bohaterką jest Janina Duszejko, emerytowana nauczycielka, która odnalazła spokój w obcowaniu z naturą, poświęcając się astrologii oraz poezji Williama Blake’a. To właśnie jej oczami poznajemy historię, w której kluczową rolę odgrywają tajemnicze morderstwa myśliwych. Duszejko jest przekonana, że za zbrodniami stoją zwierzęta, które mszczą się na swoich oprawcach, co wprowadza elementy realizmu magicznego, które są charakterystyczne dla twórczości Tokarczuk.

Sukces literacki i filmowy

„Prowadź swój pług przez kości umarłych” nie tylko zdobyło uznanie w literackim świecie, ale również doczekało się ekranizacji. W 2017 roku powstał film „Pokot”, który został stworzony na podstawie książki Tokarczuk. Reżyseria Agnieszki Holland i Kasi Adamik przyniosła produkcji liczne wyróżnienia, w tym Srebrnego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Film, podobnie jak książka, porusza temat relacji człowieka ze światem zwierząt oraz roli sprawiedliwości w społeczeństwie. Obsada filmu z Agnieszką Mandat w roli głównej spotkała się z szerokim uznaniem.

Pedro Pascal zachwycony książką Tokarczuk

Olga Tokarczuk zdobyła nie tylko uznanie krytyków literackich, ale także wpływowych osobistości ze świata filmu. Aktor Pedro Pascal, znany z ról w takich produkcjach jak Gra o Tron czy The Mandalorian, wyraził swój zachwyt książką „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Pascal, który stał się jednym z najpopularniejszych aktorów na świecie, nie krył swojej fascynacji literaturą Tokarczuk, co tylko dowodzi, jak szerokie kręgi wywiera jej twórczość na międzynarodowej scenie.

Pedro Pascal zachwycony książką polskiej pisarki. „To najlepsza rzecz, jaką czytałem w ostatnich latach”
Getty Images
Reklama

Ostatnio o polskiej autorce było głośno również za sprawą wywiadu, na który zaprosiła ją Dua Lipa. rtystki rozmawiały o roli literatury w życiu współczesnym, a także o znaczeniu książek Tokarczuk w kontekście międzynarodowym. Spotkanie dwóch kobiet, które osiągnęły międzynarodowy sukces w swoich dziedzinach, z pewnością było jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w świecie kultury.

Reklama
Reklama
Reklama
Loading...