Oscary 2026 z ogromnymi zmianami. Jedna zasada wywołała szczególne poruszenie
Najbardziej prestiżowe nagrody filmowe czeka prawdziwe trzęsienie ziemi. Od przyszłego roku w znaczący sposób zmienią się m.in. zasady głosowania na filmy. Oto, jakie nowości jeszcze wprowadzono.

Oscary to najpopularniejsze nagrody filmowe na świecie. Nic dziwnego, że gromadzą przed telewizorami rzesze widzów z różnych krajów, a oscarowe nominacje, kategorie i wielcy wygrani trafiają na okładki magazynów i na długie tygodnie stają się tematem rozmów i artykułów. Teraz okazuje się, że Oscary 2026 przebiegną w nieco innej formule, niż dotychczas, a zmiany będą dotyczyć kilku kluczowych obszarów. Co dokładnie obejmie „oscarowa rewolucja”?
Oscary 2026 ze sporymi zmianami
Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że Oscary to najbardziej prestiżowe wyróżnienia w świecie filmu. Nagrody przyznawane corocznie przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej po raz pierwszy zostały wręczone w 1929 roku i od tamtej pory stały się jednym z najważniejszych wydarzeń w branży filmowej.
Teraz stało się jasne, że nawet najbardziej prestiżowe nagrody filmowe nie unikną zmian – jak poinformowano, w 2026 roku do formuły Oscarów zostaną wprowadzone pewne nowości. Pierwsza z nich dotyczy konieczności obejrzenia nominowanych filmów przed zagłosowaniem na nie. Do tej pory nie było to wymogiem, a obowiązywała tzw. „zasada zaufania” – zgodnie z nią członkowie Akademii nie byli w żadnej sposób weryfikowani pod kątem obejrzanych tytułów. To zmiana, która wzbudziła szczególne emocje: pojawiły się głosy, że powinna zostać wprowadzona o wiele wcześniej.
To jednak nie wszystko. Zmieni się również treść karty do głosowania. Dotychczas w niektórych kategoriach na kartach widniały jedynie tytuły nominowanych filmów, bez wskazania konkretnych osób. Od teraz we wszystkich kategoriach będą wymieniane pełne nazwiska wszystkich nominowanych twórców.
W oscarowym glosowaniu ma powstać także nowa kategoria. „Najlepsza obsada” będzie rodzajem hołdu dla reżyserów i reżyserek castingów.
Oscary a sztuczna inteligencja i zmiany w głosowaniach
Sztuczna inteligencja, która rozwija się niemal we wszystkich obszarach życia, nie ominęła również branży kreatywnej i filmowej. Akademia Filmowa przekazała jasne stanowisko wobec AI:
Te narzędzia ani nie pomagają, ani nie stanowią przeszkody w zdobyciu nominacji. Akademia i każda jej branża przy wyborze nagrodzonego filmu będzie oceniać osiągnięcia, biorąc pod uwagę to, w jakim stopniu człowiek był w centrum procesu kreatywnego
Wprowadzono ponadto istotne zmiany w zasadach przyznawania Oscarów. W kategorii krótkometrażowego filmu animowanego głosować mogą teraz wszyscy członkowie Akademii, pod warunkiem obejrzenia wszystkich pozycji z krótkiej listy. W kategorii najlepszych zdjęć dodano nową rundę głosowania, która wyłoni krótką listę 10–20 kandydatów do nominacji.
Zmieniono też zasady w kategorii filmu międzynarodowego, dopuszczając dzieła twórców ze statusem uchodźcy lub azylanta. Uregulowano również kwestie kampanii promocyjnych przed nominacjami i głosowaniem finałowym. Nie bez znaczenia pozostał temat nieuczciwych kampanii w mediach społecznościowych, które zostały jednoznacznie skrytykowane przez Akademię.
Jak te zmiany wpłyną na proces nominacji i głosowania, a także na samo wręczenie Oscarów? O tym przekonamy się w kolejnych miesiącach, a zwieńczeniem odmienionej wersji Oscarów będzie oczywiście 98. gala Oscarów, która odbędzie się 15 marca 2026 roku.
