O emocjach i zdrowiu psychicznym. „Tacy jesteśmy w pełnym obrazku” to wystawa, którą trzeba zobaczyć
Niepewne czasy, pogoń za sukcesem, oczekiwania społeczne, presja, którą nakładamy na siebie sami… Można by tak wyliczać w nieskończoność. Życie stawia przed nami wyzwania, które nierzadko wywołują stany lękowe, prowadzą do melancholii, poczucia bezsensu czy nawet depresji. Ale warto jest mieć świadomość, że nie jesteśmy sami. Warto głośno mówić o swoich problemach. I wreszcie – warto zwracać się o pomoc.
W tym artykule:
„Tacy jesteśmy w pełnym obrazku” to wystawa pod patronatem Xiaomi Polska. Jej uroczyste otwarcie nie bez powodu odbyło się 10 października, w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Celem autora zdjęć jest bowiem zwrócenie uwagi na emocje, które – gdy są przez nas tłumione lub nierozumiane – mogą stać się przyczyną zaburzeń psychicznych.
Dostępna w warszawskim KinoGramie wystawa jest złożona z 12 zestawów portretowych – 12 rozmów z fotografem i samym sobą. Fotografie autorstwa Hoodkevitza (Przemysława Chudkiewicza) przedstawiają ludzi takich jak my – pełnych wad i zalet, smutków i radości. Przed jego obiektywem stanęły osoby, którym – mimo traum i trudnych doświadczeń – udało się znaleźć swoją drogę. Ich historie dodają otuchy, przekonując, że z każdego życiowego kryzysu można wyjść obronną ręką.
- Temat, który podjął Hoodkevitz, jest niezwykle istotny. Wiele osób w naszym kraju zmaga się z różnymi trudnościami, a nie zawsze mają przestrzeń, aby o nich powiedzieć. Może to spotkać każdego z nas. Dlatego tak ważna jest dla nas ta wystawa skupiona na zdrowiu psychicznym, o które zawsze powinniśmy się troszczyć – opowiada Jolanta Stryjczak, Head of Public Relations, Xiaomi CEE & Nordic Region.
Portret autentyczny – spotkanie z samym sobą
Przemek Chudkiewicz to ambasador Leica Camera Poland i fotograf specjalizujący się w portrecie autentycznym. Jak mówi, w pracy najważniejsza jest dla niego rozmowa z człowiekiem, który stoi po drugiej stronie obiektywu. Artysta dąży do tego, aby uchwycić go takim, jaki jest naprawdę – bez pozowania, masek i wyobrażeń na swój temat. Dostrzega w nim to, co niezauważalne na pierwszy rzut oka.
Fotografuję ludzi takimi, jakimi są. Rozmawiam z nimi o emocjach, o uczuciach. O poczuciu istnienia, o sensie życia. O tym, kim jesteś naprawdę, do czego dążysz, i jakie masz marzenia – mówi Hoodkevitz.
Uwolnij emocje, uwolnij siebie
Tak samo było w trakcie pracy nad zdjęciami do wystawy „Tacy jesteśmy w pełnym obrazku”, które zostały wykonane najnowszym smartfonem Xiaomi 13T Pro z obiektywami Leica Summicron. Przemek Chudkiewicz zarejestrował na nich emocje uwolnione podczas szczerej rozmowy o życiu. Portrety przedstawiają autentyczny wizerunek fotografowanych osób, które zaufały mu, oddając cząstkę siebie. Artysta po raz kolejny wykazał się niezwykłą wrażliwością, talentem do przełamywania barier i umiejętnością docierania do drugiego człowieka. Jego portrety są najlepszym dowodem na to, że niecodzienna sytuacja, jaką jest udział w sesji zdjęciowej, nie musi być przeszkodą na drodze do prawdy i autentyczności.
Zauważyłem, że ludzie niechętnie mówią o swoich emocjach. A w Portrecie Autentycznym dużo tych historii potrafi wyjść na zewnątrz. Jest w tym jakaś magiczna, intymna atmosfera – opowiada Przemek Chudkiewicz.
Według raportu Instytutu Psychiatrii i Neurologii z 2021 roku, ponad 8 milionów Polaków cierpi na zaburzenia psychiczne*. Niekorzystnym statystykom dotyczącym zdrowia towarzyszą braki kadrowe – zgodnie z danymi Naczelnej Izby Lekarskiej z 30 kwietnia bieżącego roku, liczba czynnych psychiatrów w kraju wynosiła na koniec 2022 roku zaledwie 4554 osób**.
Problem rosnącej liczby chorych i braku dostępu do pomocy nie jest obojętny marce Xiaomi Polska. „Tacy jesteśmy w pełnym obrazku” to nie jedyny przejaw jej zaangażowania w projekty skupiające się na zdrowiu psychicznym. Przedstawiciele marki zapowiedzieli już, że kontynuacją wystawy będzie współpraca z Fundacją Zobacz… JESTEM.
- Xiaomi Polska wraz z Fundacją planują organizację Turnusów Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Dzięki współpracy Fundacja Zobacz... JESTEM będzie mogła zapewnić zróżnicowaną pomoc diagnostyczną i terapeutyczną młodym osobom, zmagającym się z problemami emocjonalnymi oraz zaburzeniami zdrowia psychicznego – opowiada Jolanta Stryjczak z Xiaomi Polska.
Fotografie autorstwa Hoodkevitza można oglądać do 24 października zupełnie bezpłatnie (w godzinach otwarcia KinoGramu). Warto – wystawa „Tacy jesteśmy w pełnym obrazku” porusza temat, o którym wciąż mówi się za mało. Pozostawianie go w strefie tabu i sprowadzanie zaburzeń psychicznych wyłącznie do stanu obniżonego nastroju możne wpłynąć na ignorowanie niebezpiecznych objawów. Tymczasem stany lękowe czy depresja są realnym zagrożeniem dla życia. W przypadku problemów ze zdrowiem, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem, który dokona diagnozy i na tej podstawie dobierze odpowiedni program leczenia.
*Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. https://ezop.edu.pl/wyniki-badania/ (dostęp: 16 października 2023)
**Naczelna Izba Lekarska w Warszawie. https://nil.org.pl/uploaded_files/1684479715_za-kwiecien-2023-zestawienie-nr-04.pdf (dostęp: 16 października 2023)