Nowości w programie Malta Festival: dwie premiery sceniczne inspirowane filmami Agnieszki Holland
Organizatorzy tegorocznej edycji Malta Festival, nie przestają zaskakiwać. Do programu dołączyły dwie premiery w reżyserii cenionych polskich artystek - Agnieszki Smoczyńskiej i Anny Smolar. A wszystko to, inspirowane ikonicznymi filmami Agnieszki Holland.

- Weronika Zontek
- , Weronika Zontek
Spis treści:
- Co nowego w programie tegorocznej edycji Malta Festival?
- Agnieszka Holland - reżyserka stojąca po stronie człowieka
- Zwrot ku operze, czyli "Glos Potwora" Agnieszki Smoczyńskiej
- Nowoczesna interpretacja "Kobiety Samotnej" Anny Smolar
- Dodatkowe wydarzenia i informacje o Malta Festival
Co nowego w programie tegorocznej edycji Malta Festival?
Organizatorzy tegorocznej edycji Festiwalu Malta wspierają kobiety! Do programu, obok wyjątkowego spektaklu z Tildą Swinton w roli głównej, dołączyły dwie premiery sceniczne inspirowane twórczością Agnieszki Holland. Jak dumnie wskazuje mecenaska wydarzenia, Dominika Kulczyk: „Agnieszka Holland jest twórczynią niezłomną, zawsze stojącą po stronie człowieka – zarówno na planie filmowym, jak i w życiu. Jej zaangażowanie społeczne, siła, bezkompromisowe wybory i przejmujący język przekazu artystycznego są dla mnie niezwykle ważne”. Malta, niezmiennie od lat, stara się adresować swój program do każdego widza, a w tym roku kładzie szczególny nacisk na wielbicieli sztuki kinematografii. Za reżyserię obu spektakli odpowiadają cenione polskie artystki – Agnieszka Smoczyńska i Anna Smolar.
Agnieszka Holland - reżyserka stojąca po stronie człowieka
Agnieszka Holland jest jedną z najważniejszych współczesnych reżyserek filmowych, reprezentantką nurtu „kina moralnego niepokoju” – formacji artystycznej działającej w latach 1976-1981, której celem było obnażanie zwyrodnień partii socjalistycznej, za pomocą realistycznego języka filmowego. Była wielokrotnie nominowana do Oscara, m.in. za „Gorzkie Żniwa” czy „Europa, Europa”. Jej ostatni film, „Zielona Granica” zdobył Nagrodę Specjalną Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, ale przede wszystkim, rozpoczął ważną dyskusję na temat kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej. Jej dzieła charakteryzuje społeczny charakter, odwaga i czuły sposób postrzegania jednostki. Ponadto, jest uznaną reżyserką serialową w Hollywood, odpowiada za liczne odcinki cenionych na arenie światowej produkcji, jak „House of Cards” czy „The Wire”.
Zwrot ku operze, czyli "Głos Potwora" Agnieszki Smoczyńskiej
Na zamówienie Malty, Opery Bałtyckiej w Gdańsku i Narodowego Centrum Kultury, Agnieszka Smoczyńska wyreżyserowała operę „Głos Potwora”. Do współtworzenia projektu zaprosiła swojego wieloletniego współpracownika i kolegę z branży, scenarzystę i dramaturga Piotra Bolestę, a także wybitnego kompozytora Aleksandra Nowaka. Jest to druga sztuka operowa w karierze reżyserki. Jej debiutancka adaptacja kultowego „Simona Boccanegry”, którego premiera odbyła się w walentynki 2025 roku na deskach Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, została na tyle gorąco przyjęta, że kupienie biletów graniczyło z cudem.
„Głos Potwora” zainspirował kultowy obraz Holland „Europa, Europa”. Jak wskazuje Nowak, opera opowiada: „[…] o osobie, która nigdy, pod groźbą śmierci, nie może ujawnić prawdy o sobie. Musi się ukrywać lub przebierać. Udawać kogoś innego. Stale obserwować wszystko i wszystkich, nie ufać nikomu. W końcu, za cenę życia, staje się »nikim«”. Główna oś fabuły rozgrywa się w trakcie procesu powstawania wystawy sztuki współczesnej, która zabierze bohatera – Kuratora, w podróż w przeszłość, do świata antycznej mitologii. Łącząc realizm ze sztuką operową, twórcy poszukują ponadczasowej prawdy o naturze człowieka. „Współczesną historię przenosimy w świat mitów, aby dotrzeć do źródeł strachu, nienawiści i miłości”, wskazuje reżyserka. Premiera „Głosu Potwora” odbędzie się 27 i 28 czerwca w poznańskiej Auli Aris, tym samym będzie to wydarzenie wieńczące jubileuszową edycję festiwalu.
Nowoczesna interpretacja "Kobiety Samotnej" Anny Smolar
Anna Smolar, jedna z najciekawszych polskich reżyserek teatralnych, jest artystką niezwykle płodną – na swoim koncie ma około 30 różnych spektakli, a przy niektórych z nich miała szansę współpracować z takimi twórcami jak Agnieszka Holland czy Jacek Poniedziałek. W 2016 roku została uhonorowana Paszportem „Polityki” za, jak wskazało jury, „teatr kameralny i empatyczny, z polotem i humorem podejmujący tematy zepchnięte na margines”.
„Kobieta Samotna” jest drugim filmem Agnieszki Holland, którego interpretację sceniczną będzie można zobaczyć w ramach tegorocznej edycji Malty. Anna Smolar stworzyła sztukę, która unowocześnia problematykę tytułowej bohaterki – w jej wersji nie jest to już „kobieta samotna”, a „samodzielna matka”, poszukująca odpowiedzi na pytanie czym w dzisiejszym świecie jest solidarność, troska i samotność. Smolar, poza aktorami Teatru Powszechnego w Warszawie, będącym koproducentem spektaklu, do współpracy zaprosiła, debiutującą na deskach teatralnych jurorkę You Can Dance – raperkę i tancerkę, Ryfę Ri. Premiera sztuki odbędzie się 14 czerwca w Warszawie. Będzie ją można zobaczyć również ostatniego dnia festiwalu.
Dodatkowe wydarzenia i informacje o Malta Festival
Premiery dopełni spotkanie festiwalowe z Agnieszką Smoczyńską, Anną Smolar i Agnieszką Holland, które odbędzie się w sobotę 28 czerwca. Rozmowę poprowadzi pomysłodawca i inicjator obu projektów, Michał Merczyński. Na bieżąco aktualizowany program Malta Festival, bilety oraz inne informacje można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia.