Reklama

Dua Lipa ma swój klub książki, a jej wywiad z Olgą Tokarczuk pobił rekord wyświetleń w mediach społecznościowych. Nowa książka Sally Rooney to najbardziej cool nowojorskie „akcesorium”, a Harlan Coben ma status gwiazdy popkultury. W dobie detoksów cyfrowych czytanie stało się znów najmodniejszym zajęciem. Nie wiesz, od czego zacząć? Zacznij od początku, a konkretnie od klasyków literatury. Obiecujemy, że nie będziesz się nudzić. ELLE prezentuje kolekcję „Klasyka niezwykle nowoczesna”, a pierwszą książką serii jest „Duma i uprzedzenie” Jane Austen.

Reklama

Jane Austen — romantyczka rozważna

Jane Austen nie była typem łobuziary, która kochała przygody, rock’n’rollowy styl życia i namiętne romanse. Żyła jednak, co w jej czasach było wyjątkowo trudne, na własnych zasadach. Urodziła się 16 grudnia 1775 roku w Steventon, w hrabstwie Hampshire, jako siódme z ośmiorga dzieci pastora George’a Austena i jego żony Cassandry. Wychowywała się w atmosferze intelektualnej, pełnej literatury, rozmów i pisania. Wraz ze swoją siostrą, również Cassandrą, była bardzo blisko związana przez całe życie. Już w młodym wieku zaczęła pisać, tworząc krótkie opowiadania, satyry i sztuki teatralne. W wieku dwudziestu kilku lat napisała pierwsze wersje powieści, które później przerobiła na swoje najbardziej znane dzieła, w tym „Dumę i uprzedzenie” oraz „Rozważną i romantyczną”. Ze względu na ograniczenia epoki gregoriańskiej, nie mogła publikować pod swoim nazwiskiem. Jej powieści były podpisywane „dzieła Damy”, skojarzenia z Lady Whistledown nasuwają się same.

Jane Austen nigdy nie wyszła za mąż, co nie znaczy, że jej życie było całkowicie pozbawione romantycznych uniesień. Tom Lefroy był przystojny i czarujący, a młoda Lady Jane głodna miłosnych uniesień. Romans skończył się, zanim się rozpoczął, bo młodzieniec tylko przejazdem zawitał w rodzinne strony Jane.

Nadchodzi dzień, kiedy będę po raz ostatni flirtować z Tomem Lefroyem i kiedy otrzymasz ten list, już będzie po wszystkim. Moje łzy płyną, gdy to piszę

– informowała w listach swoją siostrę.

Tom nie mógł sobie pozwolić na małżeństwo z zubożałą arystokratką i wkrótce „zniknął” z matrymonialnego rynku. Nigdy nie dowiemy się, co tak naprawdę wydarzyło się tego lata w Hampshire, bo zapobiegliwa siostra spaliła większość listów.

Pewne jest, że Jane nigdy nie wyszła za mąż, choć była nawet narzeczoną… przez jeden dzień. Po przyjęciu pierścionka nie mogła spać i ostatecznie następnego dnia zerwała ofertę. Czy wolała wygodne staropanieństwo od nudnego małżeństwa? Czy może w jej sercu Tom miał pozostać na zawsze? Odpowiedź przynoszą jej książki.

„Duma i uprzedzenie” – biblia zadziornych dziewczynek

Zaklasyfikowanie Austen jako tylko i wyłącznie prekursorki „chick litu” byłoby nieznośnym błędem. Pisarka miała ostre pióro i ironicznie punktowała wszystkie paradoksy swojej epoki — jej hipokryzję i niegodziwości zaszyte ciasnym gorsetem kurtuazji. W powieści małżeństwo jest centralnym tematem, a dla kobiet często jedyną drogą do stabilizacji społecznej i ekonomicznej. Pani Bennet obsesyjnie dąży do wydania córek za mąż, ponieważ ich przyszłość zależy od znalezienia odpowiedniego męża. Austen ukazuje, jak kobiety były zmuszone podporządkować swoje życie kwestiom matrymonialnym, zamiast kierować się osobistymi ambicjami czy uczuciami.

Łatwo mi wyobrazić sobie Elizabeth we współczesnej Polsce, żywo dyskutującą ze swoją rodziną o odrzuceniu roli żony i matki, uczestniczącą w czarnych marszach, piszącą zjadliwe felietony, chociażby… do ELLE. W całym uniwersum Austen pełno jest bohaterek z krwi i kości – złośliwych, błyskotliwych, charyzmatycznych, poglądami wyprzedzających swoją epokę. Czy marzenie o spotkaniu pana Darcy’ego przekreśla wszystkie te cechy? W żadnym wypadku, bycie romantyczką jeszcze nigdy nie było tak wywrotowe jak dziś.
Reklama

„Dumę i uprzedzenie" z Kolekcji ELLE: „Klasyka niezwykle nowoczesna" kupicie w sklepie kultowy.pl

Reklama
Reklama
Reklama