Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Kim jest James Edward Franco?
  2. James Franco: filmy z udziałem aktora
  3. James Franco: 10 filmów, które powinniście obejrzeć

Kim jest James Edward Franco?

James Edward Franco to amerykański aktor, producent, reżyser i scenarzysta. Urodził się w 1978 roku. W jego żyłach płynie krew portugalska, szwedzka, rosyjska i żydowska. Razem z młodszymi braćmi dorastał w Kaliforni. Był uzdolnionym matematycznie, krnąbrnym nastolatkiem, któremu groził zakład poprawczy. Rodzice widzieli w nim naukowca, ale on rzucił studia, żeby zostać aktorem. Aby opłacić lekcje u Roberta Carnegiego, Jeffa Goldbluma i Tony’ego Savanta pracował nawet na nocnej zmianie w sieci restauracji McDonald’s.

Hobbystycznie maluje obrazy. Miał wystawę w Muzeum Sztuki Współczesnej w Los Angeles. W Nowym Jorku można było podziwiać jego rzeźby i instalacje. Jego prace wiszą nawet u Sharon Stone i Toma DeLonge.

Uwielbia pisarzy: Johna Steinbecka, Williama Faulknera i często wykorzystuje ich twórczość jako filmowiec. Sam również tworzy, wydał zbiory opowiadań, tomiki wierszy, pisał felietony do “The Wall Street Journal” i “Esquire”. James Franco to “człowiek orkiestra” z dystansem do siebie. Już jako znany aktor zagrał w serialu “Szpital miejski”. W “To już jest koniec” zagrał odjechaną wersję samego siebie.

James Franco: filmy z udziałem aktora

James zadebiutował jako aktor w 1997 roku epizodyczną rolą w serialu “Pacific Blue”. Na wielkim ekranie po raz pierwszy pojawił się w melodramacie “Ten pierwszy raz” z Drew Barrymore i Davidem Arquette. Jednak to dopiero rola legendy światowego kina Jamesa Deana w dramacie telewizyjnym o tym samym tytule, przyniosła przełom w jego karierze. To tam zauważył go Robert De Niro i zaproponował Jamesowi zagranie jego syna w filmie “City by the Sea”. Rozpoznawalność zyskał jako Harry Osborn, najlepszy przyjaciel Petera Parkera w filmie “Spider-Man”. W 2005 roku zadebiutował jako reżyser i scenarzysta komedii “Gorączka złota”. W dramacie biograficznym “Obywatel Milk” zagrał kochanka Seana Penna i za tę rolę został nominowany do nagrody Satelity jako najlepszy aktor drugoplanowy.

Ważnym filmem w jego karierze okazał się dramat biograficzny Danny’ego Boyle’a “127 Hours”. Za rolę alpinisty Arona Ralstona, który został uwięziony przez głaz w Canyonlands dostał nominację do Oscara w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy, do Złotego Globu w kategorii najlepszy aktor w filmie dramatycznym i do nagrody BAFTA.

Jamesa Franco możemy zobaczyć w dramacie biograficznym “Sal”, gdzie wcielił się w rolę reżysera Miltona Katselasa. W filmie opartym na faktach “I Am Michael” zagrał Michaela Glatze’a, homoseksualistę i aktywistę LGBT, który przechodzi duchową przemianę i staje się pastorem.

Jego komediodramat “Zeroville” zdobył trzy nominacje do Złotych Malin, w tym dla Jamesa Franco w kategorii najgorszy aktor i najgorszy reżyser.

W styczniu 2018 roku odebrał nagrodę Złoty Glob za rolę Tommy’ego Wiseau w wyreżyserowanym przez siebie filmie biograficznym “Artysta do bólu”. Na gali pojawił się z przypinką “Time’s up” w obronie ofiar molestowania seksualnego. W tym samym roku został oskarżony o molestowanie seksualne pięciu kobiet. Sprawa zakończyła się w 2021 roku, a aktor zapłacił w ramach ugody poszkodowanym studentkom swojej szkoły aktorskiej dwa miliony dolarów.

75th Annual Golden Globe Awards - Press Room
Kevin Winter/Getty Images

Po kilkuletniej przerwie aktor powrócił na wielki ekran filmem “Me, You” w reżyserii Billego Augusta. Jednak jego kariera znacząco wyhamowała po skandalu z molestowaniem. Ostatnio fani Jamesa Franco mogli go zobaczyć na ekranie w filmie “Largo Winch 3: Cena pieniądza”.

Reklama

James Franco: 10 filmów, które powinniście obejrzeć

  1. “James Dean - buntownik?” (“James Dean”, 2001, reż. Mark Rydell)
  2. “Dochodzenie” (“The City by the Sea”, 2002, reż. Michael Caton-Jones)
  3. “Spider-Man” (2002, reż. Sam Raimi)
  4. “Annapolis” (2006, reż. Justin Lin)
  5. “Boski chillout” (“Pineapple Express”, 2008, reż. David Gordon Green)
  6. “127 godzin” (“127 Hours”, 2010, reż. David Boyle)
  7. “Skowyt” (“Howl”, 2010, reż. Rob Epstein, Jeffrey Friedman)
  8. “Spring Breakers” (2012, reż. Harmony Korine)
  9. “Kim jest Michael?” ( “I Am Michael”, 2015, reż. Justin Kelly)
  10. “Artysta do bólu” ( “Disaster Artist”, 2017, reż. James Franco)
Reklama
Reklama
Reklama