James Franco, filmowy James Dean, który przyjaźnił się ze Spider-Manem
James Franco to aktor, któremu rozpoznawalność przyniosły role w takich filmach jak: “Obywatel Milk”, “Boski Chillout”, “Spring Breakers” oraz trylogia o przygodach Spider-Mana. Zobacz, jak wyglądała jego droga do sławy i jakie filmy z udziałem aktora warto zobaczyć.

Spis treści:
- Kim jest James Edward Franco?
- James Franco: filmy z udziałem aktora
- James Franco: 10 filmów, które powinniście obejrzeć
Kim jest James Edward Franco?
James Edward Franco to amerykański aktor, producent, reżyser i scenarzysta. Urodził się w 1978 roku. W jego żyłach płynie krew portugalska, szwedzka, rosyjska i żydowska. Razem z młodszymi braćmi dorastał w Kaliforni. Był uzdolnionym matematycznie, krnąbrnym nastolatkiem, któremu groził zakład poprawczy. Rodzice widzieli w nim naukowca, ale on rzucił studia, żeby zostać aktorem. Aby opłacić lekcje u Roberta Carnegiego, Jeffa Goldbluma i Tony’ego Savanta pracował nawet na nocnej zmianie w sieci restauracji McDonald’s.
Hobbystycznie maluje obrazy. Miał wystawę w Muzeum Sztuki Współczesnej w Los Angeles. W Nowym Jorku można było podziwiać jego rzeźby i instalacje. Jego prace wiszą nawet u Sharon Stone i Toma DeLonge.
Uwielbia pisarzy: Johna Steinbecka, Williama Faulknera i często wykorzystuje ich twórczość jako filmowiec. Sam również tworzy, wydał zbiory opowiadań, tomiki wierszy, pisał felietony do “The Wall Street Journal” i “Esquire”. James Franco to “człowiek orkiestra” z dystansem do siebie. Już jako znany aktor zagrał w serialu “Szpital miejski”. W “To już jest koniec” zagrał odjechaną wersję samego siebie.
James Franco: filmy z udziałem aktora
James zadebiutował jako aktor w 1997 roku epizodyczną rolą w serialu “Pacific Blue”. Na wielkim ekranie po raz pierwszy pojawił się w melodramacie “Ten pierwszy raz” z Drew Barrymore i Davidem Arquette. Jednak to dopiero rola legendy światowego kina Jamesa Deana w dramacie telewizyjnym o tym samym tytule, przyniosła przełom w jego karierze. To tam zauważył go Robert De Niro i zaproponował Jamesowi zagranie jego syna w filmie “City by the Sea”. Rozpoznawalność zyskał jako Harry Osborn, najlepszy przyjaciel Petera Parkera w filmie “Spider-Man”. W 2005 roku zadebiutował jako reżyser i scenarzysta komedii “Gorączka złota”. W dramacie biograficznym “Obywatel Milk” zagrał kochanka Seana Penna i za tę rolę został nominowany do nagrody Satelity jako najlepszy aktor drugoplanowy.
Ważnym filmem w jego karierze okazał się dramat biograficzny Danny’ego Boyle’a “127 Hours”. Za rolę alpinisty Arona Ralstona, który został uwięziony przez głaz w Canyonlands dostał nominację do Oscara w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy, do Złotego Globu w kategorii najlepszy aktor w filmie dramatycznym i do nagrody BAFTA.
Jamesa Franco możemy zobaczyć w dramacie biograficznym “Sal”, gdzie wcielił się w rolę reżysera Miltona Katselasa. W filmie opartym na faktach “I Am Michael” zagrał Michaela Glatze’a, homoseksualistę i aktywistę LGBT, który przechodzi duchową przemianę i staje się pastorem.
Jego komediodramat “Zeroville” zdobył trzy nominacje do Złotych Malin, w tym dla Jamesa Franco w kategorii najgorszy aktor i najgorszy reżyser.
W styczniu 2018 roku odebrał nagrodę Złoty Glob za rolę Tommy’ego Wiseau w wyreżyserowanym przez siebie filmie biograficznym “Artysta do bólu”. Na gali pojawił się z przypinką “Time’s up” w obronie ofiar molestowania seksualnego. W tym samym roku został oskarżony o molestowanie seksualne pięciu kobiet. Sprawa zakończyła się w 2021 roku, a aktor zapłacił w ramach ugody poszkodowanym studentkom swojej szkoły aktorskiej dwa miliony dolarów.

Po kilkuletniej przerwie aktor powrócił na wielki ekran filmem “Me, You” w reżyserii Billego Augusta. Jednak jego kariera znacząco wyhamowała po skandalu z molestowaniem. Ostatnio fani Jamesa Franco mogli go zobaczyć na ekranie w filmie “Largo Winch 3: Cena pieniądza”.
James Franco: 10 filmów, które powinniście obejrzeć
- “James Dean - buntownik?” (“James Dean”, 2001, reż. Mark Rydell)
- “Dochodzenie” (“The City by the Sea”, 2002, reż. Michael Caton-Jones)
- “Spider-Man” (2002, reż. Sam Raimi)
- “Annapolis” (2006, reż. Justin Lin)
- “Boski chillout” (“Pineapple Express”, 2008, reż. David Gordon Green)
- “127 godzin” (“127 Hours”, 2010, reż. David Boyle)
- “Skowyt” (“Howl”, 2010, reż. Rob Epstein, Jeffrey Friedman)
- “Spring Breakers” (2012, reż. Harmony Korine)
- “Kim jest Michael?” ( “I Am Michael”, 2015, reż. Justin Kelly)
- “Artysta do bólu” ( “Disaster Artist”, 2017, reż. James Franco)