Reklama

W tym artykule:

  1. „Osama”, reż. Siddiq Barmak
  2. „9 Kompania”, reż. Fyodor Bondarchuk
  3. „Terytorium wroga”, reż. Stéphane Rybojad
  4. „Ocalony”, reż. Peter Berg
  5. „Machina wojenna”, reż. David Michôd
  6. „Kamdesh. Afgańskie piekło”, reż. Rod Lurie
  7. „Kurs do Krainy Cienia”, reż. Alex Gibney
Reklama

„Osama”, reż. Siddiq Barmak

Historia oparta na faktach. Matka i córka tracą pracę w szpitalu po tym, jak władzę w kraju przejmują talibowie, którzy zabraniają kobietom pracować i opuszczać domów bez męskiego opiekuna. Główne bohaterki, aby przetrwać, postanawiają przebrać 12-latkę za chłopca. Podstęp szybko wychodzi jednak na jaw – dziewczynka staje przed sądem. Produkcja otrzymał wiele nagród międzynarodowych, m.in. Złotego Globa za najlepszy film nieangielskojęzyczny oraz nagrodę specjalną w Cannes. Co ciekawe, film nigdy nie trafiły do kinowej dystrybucji w Polsce.

„9 Kompania”, reż. Fyodor Bondarchuk

Rosyjska produkcja, która zdominowało tamtejsze kina i zdeklasowała konkurencję. Wystarczy podać liczby – po dwóch pierwszych tygodni wyświetlania zarobiła ponad 15 mln dolarów, a obejrzało ją blisko 4 mln widzów, co stanowi absolutny rekord. Film opowiada opartą na faktach historię elitarnej 9. Kompanii Desantowej Armii Czerwonej, której zadaniem jest zajęcie i obrona Wzgórza 3234 przed zmasowanym nalotem. Ataki tamtejszych partyzantów zmuszają Sowietów do wezwania pomocy. „Moi bohaterowie są ludźmi uwięzionymi w wojskowym systemie, który tworzy z nich bezosobowy tłum. A właściwie traktuje ich jak zwierzęta” - mówi Bondarchuk.

„Terytorium wroga”, reż. Stéphane Rybojad

„Terytorium wroga” to mocny, ale zarazem ściskający za gardło film z Diane Kruger w roli odważnej dziennikarki porwanej przez talibów, której na pomoc rusza grupa francuskich komandosów, wyszkolonych do działań w ekstremalnych warunkach. Życie reporterki jest w poważnym niebezpieczeństwie. Elsa nie została jednak uprowadzona dla okupu, a to znacznie utrudnia negocjacje z porywaczami.

„Ocalony”, reż. Peter Berg

Film nawiązuje do prawdziwych wydarzeń, które rozegrały się w nocy z 27 na 28 czerwca 2005 roku. Czterej komandosi – Mike Murphy, Marcus Luttrell, Matt Axelson i Danny Dietz – z elitarnej jednostki Navy SEALs dostają rozkaz schwytania i zabicia przywódcy talibów Ahmada Szaha. Niestety, misja „Red Wings” kończy się niepowodzeniem. Mimo heroicznej walki, śmierć ponosi trzech żołnierzy. Scenariusz powstał na podstawie książki Marcusa Luttrella i Patricka Robinsona pt. „Lone Survivor”.

„Machina wojenna”, reż. David Michôd

Film oparty jest na książce „Wszyscy ludzie generała” autorstwa nieżyjącego już dziennikarza Michaela Hastingsa. Twórcy prezentują (momentami wręcz w groteskowy sposób) wiele absurdalnych sytuacji dotyczących działań amerykańskiej armii na afgańskim froncie. W rolach głównych występują takie sławy jak: Brad Pitt, Tilda Swinton oraz Ben Kingsley, a partnerują im Topher Grace czy Will Poult. Film dostępny jest dla użytkowników platformy Netflix.

„Kamdesh. Afgańskie piekło”, reż. Rod Lurie

Film w reżyserii Roda Lurie (twórcy „Ostatniego bastionu”) podejmuje temat jednej z najkrwawszych batalii wojny w Afganistanie, czyli bitwy pod tytułowymi Kamdeshami, podczas której 54 amerykańskich żołnierzy bohatersko odparło atak blisko czterokrotnie większej armii wroga. „Jeden z najlepszych filmów wojennych w historii kina” – twierdzi Peter Travers, znany za oceanem krytyk filmowy. Chyba trudno o lepszą rekomendację, prawda? W rolach głównych śmietanka Hollywood: Orlando Bloom, Caleb Landry Jones, Scott Eastwood i Milo Gibson.

„Kurs do Krainy Cienia”, reż. Alex Gibney

To nagrodzony Oscarem film dokumentalny ukazujący w sposób realistyczny, jakie tortury stosowało amerykańskie wojsko wobec więźniów z Afganistanu, Iraku i Guantanamo. Pretekstem do powstania dokumentu była historia Dilwara, afgańskiego taksówkarza, który został zamordowany w 2002 roku. Oprócz nagrody przyznawanej przez Amerykańską Akademię Filmową, produkcja otrzymała także wyróżnienie podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Chicago.

Reklama

Inne warte polecenia tytuły: „Essential killing”, „Wojna Restrepo”, „Whiskey tango foxtrot”, „Bracia” oraz „Łowcy karawan”.

„Snajper”, „Narodziny gwiazdy”, „Lucy in the sky”. Najciekawsze premiery filmowe sierpnia [HBO GO]
fot. materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama