Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Kim jest autor książek z serii “Chyłka”?
  2. Serie książek Remigiusza Mroza
  3. O czym jest "Chyłka"?
  4. Dlaczego warto czytać “Chyłkę” po kolei?
  5. Remigiusz Mróz “Chyłka”: w jakiej kolejności czytać?
  6. Remigiusz Mróz “Chyłka”: serial telewizyjny

Kim jest autor książek z serii “Chyłka”?

Remigiusz Mróz to jedno z najbardziej gorących nazwisk na rynku wydawniczym. Zna go chyba każdy czytelnik w Polsce. Pisarz, prawnik, publicysta, laureat wielu nagród i najbardziej płodny pisarz ostatnich lat. Według badań czytelnictwa Biblioteki Narodowej w latach 2019 - 2023 Mróz był najpopularniejszym autorem w Polsce, a w latach 2017 i 2018 znajdował się w pierwszej trójce rankingu. Jego książki sprzedały się do tej pory w kilkunasto milionowym nakładzie.

W swoim pisarstwie sięga po różne gatunki literackie: powieść historyczną, kryminał, thriller prawniczy, science fiction. Od 2019 roku wygrywa rankingi na najlepiej zarabiającego pisarza w Polsce. Remigiusz Mróz angażuje się także społecznie. Jest laureatem konkursu Krajowej Izby Gospodarczej „Polska Cyfrowa 2020+”oraz ambasadorem kampanii przeciwko przemocy wobec kobiet „Kocham. Szanuję”.

Premiera ostatniego sezonu serialu Chy?ka
Adam Jankowski/REPORTER

Serie książek Remigiusza Mroza

Część książek Remigiusza Mroza zamknięta jest w seriach. Seria z komisarzem Forstem, trylogia “Parabellum”, “W kręgach władzy”, seria z Damianem Wernerem, seria z Sewerynem Zaorskim, seria z Gerardem Edlingiem, seria z InA Kobryn, seria Projekt Riese, seria Aspen i Joyce, seria z Piotrem Langerem. W 2017 roku Mróz przyznał się także do napisania “Trylogii z Wysp Owczych”, którą opublikował pod pseudonimem Ove Løgmansbø. Składa się ona z trzech części: „Enklawa”, „Połów” i „Prom”.

O czym jest "Chyłka"?

Najbardziej znaną serią książek autorstwa Mroza jest “Chyłka”. To najpopularniejszy i najdłuższy cykl thrillerów prawniczych w Polsce. Obecnie liczy 18 tomów. Wszystko zaczęło się od pierwszej części, czyli “Kasacji”, wydanej w 2015 roku. Tytułową bohaterką trylogii jest charakterna prawniczka. Joanna Chyłka pracuje dla prestiżowej warszawskiej kancelarii prawniczej Żelazny&McVay. Swietnie sobie radzi w prawniczym świecie pełnym mężczyzn. Chyłka jest bezkompromisowa, inteligentna, charakteryzuje się ciętym językiem, a sprawy, których się podejmuje, są trudne, skomplikowane i niebezpieczne. Pomaga jej młody aplikant Kordian Oryński, nazywany przez przełożoną Zordonem. Mimo dużych różnic, tworzą zgrany i uzupełniający się duet, a Kordian nie może się oprzeć specyficznemu urokowi swojej patronki. W sprawach miesza im skutecznie Langer, który ma obsesję na punkcie Joanny Chyłki.

Zaginięcie małej dziewczynki z zamkniętego domu, oskarżenie sędziego Trybunału Konstytucyjnego o morderstwo, obrona dawnej legendy “Solidarności”, tajemnicza śmierć polskich wspinaczy w drodze na Annapurnę, obrona pedofila, brata kandydata na prezydenta, to jedne z ciekawszych spraw, którymi zajmuje się duet Chyłka - Zordon. Każdej z nich towarzyszy tajemnica, nieoczekiwany zwrot akcji, a kandydat na mordercę, niekoniecznie nim jest. Jeżeli do tego dołożymy porwania, ucieczki, perypetie rodzinne głównych bohaterów, historię miłosną, to nie dziwimy się, dlaczego nie można oderwać się od “Chyłki”.

Dlaczego warto czytać “Chyłkę” po kolei?

“Chyłkę” powinno czytać się w kolejności wydania. Dzięki temu poznajemy główną bohaterkę, jej losy, rodzinę, relację z ojcem, z siostrą Magdą. To wszystko ma wpływ na to, jaka jest Joanna. Silna, inteligentna, bezkompromisowa, ale nie potrafiąca poradzić sobie z demonami z przeszłości. Uzależniona od alkoholu, papierosów i szybkiej jazdy samochodem. Budząca podziw i strach. Momentami dążąca do samozagłady. Na sali sądowej nie ma sobie równych, a jej riposty są niemal kultowe. A każda, nawet najbardziej beznadziejna sprawa, jest przez Joannę wygrana. Możemy też obserwować ciekawą relację z Kordianem Oryńskim, od momentu niefortunnego poznania do stworzenia związku. A sprawy, które rozwiązuje Chyłka, tylko pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego. Chyłka wciąga, z każdym tomem chce się więcej, dlatego powinno się czytać ten cykl po kolei.

Remigiusz Mróz “Chyłka”: w jakiej kolejności czytać?

  1. Kasacja (2015)
  2. Zaginięcie (2015)
  3. Rewizja (2016)
  4. Immunitet (2016)
  5. Inwigilacja (2017)
  6. Oskarżenie (2017)
  7. Testament (2018)
  8. Kontratyp (2018)
  9. Umorzenie (2019)
  10. Wyrok (2019)
  11. Ekstradycja (2020)
  12. Precedens (2020)
  13. Afekt (2021)
  14. Egzekucja (2021)
  15. Skazanie (2022)
  16. Werdykt (2022)
  17. Zarzut (2023)
  18. Obrona (2024)

Remigiusz Mróz “Chyłka”: serial telewizyjny

Na podstawie serii “Chyłka”, powstał serial wyreżyserowany przez Łukasza Palkowskiego i wyprodukowany przez telewizję TVN. W rolę przebojowej prawniczki, wcieliła się aktorka Magdalena Cielecka. Kordiana “Zordona” Oryńskiego zagrał Filip Pławiak. W pięciu sezonach “Chyłki” możemy zobaczyć też takie gwiazdy jak: Olga Bołądź (Magda), Jakub Gierszał (Piotr Langer junior), Szymon Bobrowski (Artur Żelazny), Ireneusz Czop (Komisarz Szczerbiński), Piotr Żurawki (“Kormak”).

Reklama

Również inne powieści Mroza zostały zekranizowane: “Behawiorysta”, “Wotum nieufności”, seria z komisarzem Forstem, która bije rekordy oglądalności na platformie Netflix. Wykupione są też prawa do ekranizacji innych powieści autora. Co ciekawe, autor pojawia się we wszystkich ekranizacjach swoich książek.

Kadr z serialu "chyłka"
Reklama
Reklama
Reklama