Reklama

Filmy postapokaliptyczne to jeden z najciekawszych gatunków, który przyciąga zainteresowanie wielu widzów. Dlaczego? Wizje świata po katastrofie, zrujnowane cywilizacje, walka o przetrwanie i nieznane zagrożenia – to tylko niektóre z elementów, które sprawiają, że tego typu produkcje są tak fascynujące. Oto lista niezapomnianych tytułów, które przeniosą Was do mrocznych, zrujnowanych światów, pełnych emocji i nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Reklama

Spis treści:

  1. „Mad Max: Na drodze gniewu” (2015)
  2. „Droga” (2009)
  3. „Ludzkie dzieci” (2006)
  4. „Ciche miejsce” (2018)
  5. „Księga ocalenia” (2010)
  6. „Matrix” (1999)
  7. „28 dni później” (2002)
  8. „Zombieland” (2009)
  9. „Jestem legendą” (2007)
  10. „12 małp” (1995)

„Mad Max: Na drodze gniewu” (2015)

Jeśli lubisz filmy o świecie po katastrofie, pełne akcji i widowiskowych pościgów, „Mad Max: Na drodze gniewu” to must-watch. W zrujnowanym świecie, gdzie wszelkie zasoby są na wyczerpaniu, Max Rockatansky (Tom Hardy) sprzymierza się z wojowniczą Imperator Furiosą (Charlize Theron), by uciec przed okrutnym tyranem Immortanem Joe (Hugh Keays-Byrne). Pościgi przez pustynne krajobrazy, walki na potężnych, zmodyfikowanych pojazdach i bezwzględna pogoń za każdym z bohaterów tworzą niesamowicie dynamiczny i intensywny klimat filmu w reżyserii George’a Millera. Obraz został nagrodzony sześcioma Oscarami, w tym za najlepszą charakteryzację, kostiumy i montaż.

„Droga” (2009)

Postapokaliptyczny dramat na podstawie powieści Cormaca McCarthy'ego. Film przedstawia poruszającą historię ojca (Viggo Mortensen) i jego syna (Kodi Smit-McPhee), którzy przemierzają zniszczony świat w poszukiwaniu nadziei i przetrwania. Reżyser John Hillcoat stworzył atmosferę skrajnego niepokoju i przygnębienia, w której każdy krok bohaterów jest pełen zagrożenia. Film porusza temat ostatecznego testu ludzkiej woli, gdzie miłość i nadzieja są jedyną bronią w walce o przeżycie.

„Ludzkie dzieci” (2006)

„Ludzkie dzieci” to poruszająca opowieść o nadziei, przetrwaniu i odkupieniu w obliczu globalnej katastrofy. Rzecz dzieje się na ziemi w 2027 roku. A głównym bohaterem jest Theo Faron (Clive Owen), były aktywista, który zostaje wciągnięty w misję ochrony młodej kobiety, Kee (Clare-Hope Ashitey), noszącej pierwsze od 18 lat dziecko. Wraz z grupą rebeliantów stara się zapewnić bezpieczeństwo matce i dziecku w niebezpiecznym, zniszczonym świecie. Ten postapokaliptyczny thriller z 2006 roku w reżyserii Alfonso Cuaróna, oparty na powieści P.D. James, to mocny seans. Także z tego powodu, że akcja dzieje się w niedalekiej przyszłości.

„Ciche miejsce” (2018)

„Ciche miejsce” to jeden z najlepszych horrorów postapokaliptycznych, w którym świat został opanowany przez istoty reagujące na dźwięk. A każdy, nawet najmniejszy, może przyciągnąć niebezpieczeństwo. Wiedzą o tym Evelyn (Emily Blunt) i Lee Abbott (John Krasinski), którzy każdego dnia walczą o przetrwanie, komunikując się ze swoimi dziećmi za pomocą języka migowego. Jednak najgorsze dopiero przed nimi, gdyż na świat niebawem ma przyjść ich trzeci potomek. „Ciche miejsce”, którego reżyserem i współscenarzystą jest John Krasinski, kto produkcja, która trzyma w napięciu przez cały seans.

„Księga ocalenia” (2010)

Kolejny film, którego fabuła osadzona jest osadzona w postapokaliptycznym świecie. Głównym bohaterem jest Eli (Denzel Washington), samotny wędrowiec przemierzający zniszczoną Amerykę. W jego rękach znajduje się tajemnicza księga, która może zawierać wiedzę niezbędną do odbudowy cywilizacji. Podczas swojej podróży Eli trafia do miasteczka rządzonego przez despotycznego Carnegie'ego (Gary Oldman), który pragnie zdobyć księgę, aby wykorzystać jej moc do własnych celów.

„Matrix” (1999)

To kultowa pozycja wśród najlepszych filmów postapokaliptycznych sci-fi oraz coś dla fanów Keanu Reevesa. Opowiada historię Thomasa Andersona (w tej roli Keanu Reeves), hakera znanego jako Neo, który odkrywa, że jego rzeczywistość jest symulacją stworzoną przez inteligentne maszyny. Wraz z Morfeuszem (Laurence Fishburne) i Trinity (Carrie-Anne Moss) walczy o wyzwolenie ludzkości. Film braci (a dzisiaj sióstr) Wachowskich zdobył cztery Oscary, w tym za najlepsze efekty wizualne i montaż dźwięku. Uznawany za jeden z najlepszych w historii kina, biorąc pod uwagę choćby zastosowanie nowatorskich efektów specjalnych.

„28 dni później” (2002)

Film postapokaliptyczny wyreżyserowany przez Danny'ego Boyle'a, którego akcja dzieje się w Londynie, gdzie grupa działaczy na rzecz praw zwierząt włamuje się do laboratorium, w którym prowadzone są eksperymenty na szympansach. Naukowcy ostrzegają ich przed niebezpieczeństwem, ale aktywiści uwalniają małpy, nieświadomi, że są one nosicielami śmiertelnie groźnego wirusa wywołującego niekontrolowaną agresję. Po wybuchu epidemii, 28 dni później, Jim (Cillian Murphy) budzi się ze śpiączki w opustoszałym szpitalu. Odkrywa, że miasto opanowane jest przez zainfekowanych, a cywilizacja legła w gruzach. Wraz z grupą ocalałych stara się przetrwać w zrujnowanym świecie.

„Zombieland” (2009)

Szukasz dobrych komedii o zombie z nutą postapokalipsy? „Zombieland” w reżyserii Rubena Fleischera to pełna humoru produkcja, w której czterech bohaterów walczy o przetrwanie w świecie opanowanym przez nieumarłych. Każdy z nich ma unikalne podejście do przetrwania w nowej rzeczywistości. Columbus (Jesse Eisenberg) kieruje się zestawem zasad, które pomagają mu unikać niebezpieczeństw, podczas gdy Tallahassee (Woody Harrelson) z pasją eliminuje zombie, poszukując ostatniego na Ziemi batonika Twinkie. Z kolei Siostry Wichita (Emma Stone) i Little Rock (Abigail Breslin) stosują spryt i oszustwa, aby przetrwać. Razem podróżują przez zniszczone Stany Zjednoczone, zmagając się z hordami zombie i własnymi słabościami, dążąc do znalezienia bezpiecznego schronienia.

„Jestem legendą” (2007)

Jeżeli lubisz filmy o samotnym przetrwaniu w świecie po apokalipsie, „Jestem legendą” w reżyserii Francisa Lawrence'a, to doskonały wybór. Akcja filmu toczy się w 2012 roku w opustoszałym Nowym Jorku, gdzie tajemniczy wirus zdziesiątkował ludzkość, a ocalałych zamienił w krwiożercze bestie. Doktor Robert Neville (w tej roli Will Smith), jako jedyny odporny na wirusa, prowadzi badania nad szczepionką, starając się odwrócić skutki pandemii. W ciągu dnia poszukuje pożywienia i prowadzi eksperymenty, zaś nocą musi ukrywać się przed zainfekowanymi.

„12 małp” (1995)

Akcja obrazu w reżyserii Terry'ego Gilliama dzeje się w 2035 roku. Ludzkość została zdziesiątkowana przez śmiertelny wirus uwolniony w 1996 roku, który zabił 99% populacji. Ocalali żyją pod ziemią, a naukowcy wysyłają więźnia Jamesa Cole'a (Bruce Willis) w przeszłość, aby zdobył informacje o źródle epidemii i organizacji zwanej „Armia 12 Małp”, podejrzewanej o rozprzestrzenienie wirusa. Podczas podróży w czasie Cole spotyka dr Kathryn Railly (Madeleine Stowe) oraz Jeffreya Goinesa (Brad Pitt), co prowadzi do serii nieoczekiwanych wydarzeń.

Reklama

Filmy postapokaliptyczne to gwarancja braku nudy podczas oglądania. Niektóre produkcje skłaniają do wielu refleksji, a inne po prostu zapewniają dobrą rozrywkę. Bez względu na to, czy preferujecie dynamiczne kino akcji, mroczne thrillery czy klimatyczne dramaty, wśród powyższych propozycji z pewnością znajdziecie coś dla siebie.

Reklama
Reklama
Reklama