Reklama

Tegoroczna Wielkanoc to historyczna data: nie tylko za sprawą świąt katolickich, ale także śmierci papieża Franciszka. Choć wydawało się, że po wyjściu ze szpitala jego stan się ustabilizował, w poniedziałek 21 kwietnia świat obiegły smutne wieści. Śmierć głowy Kościoła stała się okazją do głębokiej refleksji i zadumy. Przypominamy te znane i mniej popularne cytaty Jorge Mario Bergoglio.

Reklama

Ostatnie słowa papieża Franciszka

Śmierć papieża Franciszka poruszyła nie tylko wiernych, którzy obchodzili katolickie święta wielkanocne, ale również wszystkich, którym sylwetka Ojca Świętego i jego refleksje nie były obce. Papież starał się być blisko ludzi, o czym świadczy choćby jego ostatnie przed śmiercią publiczne spotkanie z wiernymi, gdy wygłosił wielkanocne orędzie „Urbi et Orbi”.

Z racji stanu zdrowia Franciszka, wygłoszone błogosławieństwo było krótkie. Watykan opublikował jednak jego pełną wersję, w której papież podzielił się wielkanocną refleksją. Te słowa, jako jedne z ostatnich przekazów papieża, na stałe zapisały się w historii:

„Miłość zwyciężyła nad nienawiścią, światło nad ciemnością, a prawda nad fałszem. Przebaczenie zwyciężyło nad zemstą. Zło nie zniknęło z historii; pozostanie do końca, ale nie ma już przewagi; nie ma już władzy nad tymi, którzy przyjmują łaskę tego dnia”.

Na uwagę zasługuje także jeden z ostatnich tekstów, których autorem był papież Franciszek. We wstępie do książki kard. Angelo Scoli, arcybiskupa seniora Mediolanu, zatytułowanej „W oczekiwaniu na nowy początek. Refleksje o starości” podzielił się przemyśleniami m.in. o starości i jej znaczeniu:

„Nie powinniśmy bać się starości, nie powinniśmy obawiać się przyjąć faktu starzenia się, ponieważ życie to życie, a upiększanie rzeczywistości oznacza zdradę prawdy (...) to prawda – starzejemy się, ale to nie jest problem. Problemem jest to, jak się starzejemy”.

Getty Images

Refleksje papieża Franciszka o życiu

Papież Franciszek szczególną uwagę przywiązywał do ludzi młodych w Kościele i często właśnie do nich zwracał się w swoich wypowiedziach. Jego słowa o marzeniach i ambicjach mogą być drogowskazem i jeszcze długo pozostaną aktualne i potrzebne:

„Drodzy młodzi, nie zakopujcie swoich talentów, darów, które dał wam Bóg! Nie bójcie się marzyć o wielkich rzeczach.”

Papież podkreślał, że rozwój i ambicja są bardzo ważnymi wartościami. Porównywał często życie do podróży: nie tylko tej metafizycznej, ale i przyziemnej, codziennej:

„Aby naprawdę żyć, nie można stać w miejscu. Życie to ruch, podróż, marzenia, plany i otwartość na przyszłość.”

Ojciec Święty inspirował słowami o „kulturze marnotrastwa”, dla której alternatywą jest – jego zdaniem – solidarność i empatia:

„Miejcie odwagę iść pod prąd tej kultury wydajności, tej kultury marnotrawstwa. Spotykając i witając każdego, (budując) solidarność – słowo, które jest ukrywane przez tę kulturę, jakby było złym słowem – solidarność i braterstwo: to one czynią nasze społeczeństwo prawdziwie ludzkim.”

Papież Franciszek o historii i prawach kobiet

W trakcie pontyfikatu papieża Franciszka nie brakowało istotnych zmian na świecie i w Europie, także tych społeczno-politycznych. Papież w swoich wypowiedział przypominał o wadze pamięci historycznej i odnoszenia się do przeszłości, które pomagają stworzyć bezpieczną przyszłość:

„Brak pamięci historycznej jest poważną wadą naszego społeczeństwa. Mentalność, która potrafi tylko powiedzieć: Wtedy było wtedy, teraz jest teraz, jest ostatecznie niedojrzała. Znajomość i osądzanie minionych wydarzeń to jedyny sposób na zbudowanie znaczącej przyszłości. Pamięć jest niezbędna do rozwoju.”

Wreszcie, Ojciec Święty nie pomijał tematu kobiet i ich praw. Będąc otoczonym patriarchalnym środowiskiem, jakim jest Kościół, dostrzegał równorzędną rolę obu płci:

„Musimy dalej o to (prawa kobiet – przyp. red.) walczyć, ponieważ kobiety są darem. Bóg nie stworzył mężczyzny, a potem dał mu pieska do zabawy. Stworzył ich równych, mężczyznę i kobietę.”

Reklama

Cytaty papieża Franciszka skłaniają do refleksji. Są dowodem na to, że w religijnym kontekście można poruszać kwestie ważne dla codzienności i lepszego życia. I, co najważniejsze, robić to w przystępny i inspirujący sposób.

Getty Images
Reklama
Reklama
Reklama