6 najlepszych książek marca, które warto dodać do swojej listy [ELLE Book Club]
Co wspólnego ma pisanie z uzębieniem i co odkrywa przed nami biografia Al Pacino? Książki miesiąca poleca szefowa działu kultura, Maja Chitro.

- Maja Chitro
Spis treści:
- Książka miesiąca: „Ptaki Ameryki”, Lorrie Moore, wydawnictwo Czarne
- „Dentomachia. Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki u dentysty” Michał Nikodem, słowo/obraz terytoria
- „Al Pacino” Sonny Boy, Agora
- „Fałsz” Bart D. Ehrman, Filtry
- „Osiedle sielskiej przyszłości” Gu Byeong-Mo, Wydawnictwo Kobiece
- „Suknia i sztalugi” Piotr Oczko, Znak
Książka miesiąca: „Ptaki Ameryki”, Lorrie Moore, wydawnictwo Czarne

Na kolejne książki z serii Opowiadania Amerykańskie wydawnictwa Czarne czekam niecierpliwie. I każda kolejna propozycja otwiera mi oczy na świat, którego nie zobaczę w telewizji ani w wiodących newsach. Bo opowiadania to najczęściej surowa amerykańska prowincja, jak u Carson McCullers w „Komu ukazał się wiatr?”, rdzawo mieniąca się w oczach Breece’a D’J Pancake’a w „Trylobitach” czy gniewno-czule opisana przez Deeshę Philyaw w „Sekretnym życiu pobożnych kobiet”. Tym razem cierpką codziennością dzieli się z czytelnikami Lorrie Moore. Magazyn „The New York Times” wyróżnił jej „Ptaki Ameryki” tytułem książki roku. Nic dziwnego. Te opowiadania płoną męką życia, które dominują – zamiast równoważyć – śmierć, zdrada, niechęć. To historie ludzi nieszczęśliwych, choć język jest zwinny, sprytny, pełny wybitnego humoru. Analiza codzienności, której się baliśmy, a jednak wszyscy potrzebowaliśmy.
„Dentomachia. Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki u dentysty” Michał Nikodem, słowo/obraz terytoria

Co wspólnego ma kondycja uzębienia z pisaniem? Jak się okazuje, wiele. Z dokumentów medycznych i listów, do których dotarł Michał Nikodem, wynika, że Mickiewicz zęby miał marne. W liście z 1820 pisał: „Blisko tygodnia cierpiałem na ząb srodze, kilka bezsennych nocy i dni nieznośnych zmusiły mię do okropnej operacji wyrwania tego uprzykrzeńca”. Za to Słowacki cieszył się uśmiechem pięknym. Nikodem szukał więc dalej w pismach wieszczy i okazało się, że ich medyczne doświadczenia miały wpływ na ich pracę: bohaterowie Mickiewicza zębami zgrzytali ze zgryzoty, w niesprawiedliwym cierpieniu. U Słowackiego za to zęby się zaciska po to, by wytrwać. Arcyciekawe.
„Al Pacino” Sonny Boy, Agora

Do przeszłości wracamy też w autobiografii jednego z najlepszych aktorów w historii, Ala Pacino. Artysta wdarł się do kina szturmem rolą w „Narkomanach” w 1971 roku. Cztery lata później miał już na koncie dwie części „Ojca chrzestnego”, „Serpico” i „Pieskie popołudnie”. Nie jest to klasyczne podsumowanie życia, ale zapis historii kultury i obyczajowości, przetykany anegdotami i wiedzą z dziedziny filmu. Miłośnicy Pacino i dobrego kina będą zachwyceni.
„Fałsz” Bart D. Ehrman, Filtry
Podtytuł tej książki to „Kto pisał w imieniu Boga i dlaczego autorzy Biblii nie są tymi, za których ich mamy”, a Ehrman już na początku zaznacza: „Czy istnieje prawdopodobieństwo, że (…) Ewangelie Mateusza, Marka, Łukasza i Jana nie zostały spisane przez Mateusza, Marka, Łukasza i Jana? Uczeni od ponad 100 lat zdają sobie sprawę, że właśnie tak jest”. A potem jest jeszcze goręcej.
„Osiedle sielskiej przyszłości” Gu Byeong-Mo, Wydawnictwo Kobiece
To opowieść o macierzyństwie, związku, kobiecości. Duszna, niewygodna. Bo i choć osiedle wygląda miło jako eksperymentalny projekt rządu Korei Południowej skierowany do młodych rodzin, rzeczywistość jest inna. By tu zamieszkać, trzeba podpisać pakt. Uda się funkcjonować w takich warunkach?
„Suknia i sztalugi” Piotr Oczko, Znak

Profesor Oczko przybliża losy kobiet, które z powszechnej pamięci sztuki i kultury zostały wygumkowane, choć jest to zabieg niezrozumiały. To artystki wybitne albo takie, po których nie zostało niemal nic (jak w przypadku Agnieszki Piotrkowczyk). Autor opisuje ich trudy (w tym przemoc seksualną) i przywraca należny im blask.