Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Książka miesiąca: "I disagree" Bartłomiej Kiełbowicz, Centrum Mieroszewskiego
  2. "O sztuce miłości" Erich Fromm, Rebis
  3. "Chopin" Jarosław Iwaszkiewicz, PWM
  4. "Zbrodnia i śmierć z miłości" Renata Kuryłowicz, Wydawnictwo Literackie
  5. "Intermezzo" Sally Rooney, W.A.B.
  6. "Nie bądź obojętny" Marian Turski, Czarne

Książka miesiąca: „I disagree” Bartłomiej Kiełbowicz, Centrum Mieroszewskiego

I disagree
"I disagree" Centrum Mieroszewskiego

Bartłomiej Kiełbowicz to artysta- -aktywista, twórca sztuki zaangażowanej. Jego ilustracje protesty wojenne, które od ponad trzech lat (początku pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę) pojawiają się w przestrzeni publicznej, zostały zebrane w albumie, którego redakcją zajął się dziennikarz Żenia Klimakin. „I Disagree” – „Nie zgadzam się” – to wyraz społecznego oporu, który w dzisiejszej sytuacji geopolitycznej wybrzmiewa jeszcze potężniej, ale i tragiczniej. Rysunki Kiełbowicza zdają się reporterskim imperatywem, a jednocześnie ludzką, jednostkową opowieścią o niezgodzie na zło. Czy sztuka może zmieniać świat? Trudno powiedzieć. Ale w momentach, kiedy kończą się słowa, tylko ona potrafi opisać prawdę, choćby najstraszniejszą. Jak podkreśla artysta: „W trudnych czasach sztuka nie może być obojętna”. I my nie bądźmy.

„O sztuce miłości” Erich Fromm, Rebis

erich fromm rebis
"O sztuce miłości" Rebis

„Miłość zaczyna się rozwijać dopiero wówczas, gdy kochamy tych, którzy nie mogą się nam na nic przydać” – pisał w swojej bestsellerowej książce Erich Fromm, filozof i jeden z najwybitniejszych humanistów XX wieku. Pierwszy nakład ujrzał światło dzienne w 1956 roku. I zatrybiło. Bo miłość to największa siła, potrafi uskrzydlić, a także zniszczyć. A jej tajemnica zdaje się niepojęta. Co robić, by opanować sztukę miłości? Fromm radzi, by uczyć się jej jak każdej innej. I tłumaczy to, co niewytłumaczalne, wyjaśniając zależność miłości od zmian społeczno- -kulturowych, zdarzeń, okoliczności. Jest też o braku miłości. Podręcznik obowiązkowy.

„Chopin” Jarosław Iwaszkiewicz, PWM

"Chopin" PWN

Choć biografii Fryderyka Chopina powstały dziesiątki, ta pióra Jarosława Iwaszkiewicza wciąż pozostaje jedną z najżywiej napisanych. Język, którym posługuje się literat, w swojej najczystszej formie, malowniczo wprowadza nas w XIX-wieczny świat. Właściwie pisarz (i meloman) popełnił monografię. A na muzyce znał się doskonale (był po konserwatorium, grał na fortepianie, bliskie relacje łączyły go z kuzynem, kompozytorem Karolem Szymanowskim), pięknie rozumiejąc mistrza. Kolejne wznowienie książki tym razem zostało opatrzone wstępem i komentarzami Piotra Mysłakowskiego, dzięki czemu wiele kwestii, o których rozwiązanie postulował sam Iwaszkiewicz, zostaje objaśnionych.

„Zbrodnia i śmierć z miłości” Renata Kuryłowicz, Wydawnictwo Literackie

"Zbrodnia i śmierć" Wydawnictwo Literackie

Kuryłowicz, miłośnikom true crime znana jako Renata z Worka Kości (jej warszawski bar, w którym prowadzi m.in. wykłady o kanibalach), to jeden z najpopularniejszych głosów (i to jakich!) polskiej podcastosfery. Teraz przyszedł czas na książkę. I dobrze, Renata ma talent do opowiadania mrożących krew w żyłach historii opartych na faktach. Rojek śpiewał kiedyś: „Chciałbym umrzeć z miłości”. Po lekturze tej książki opowiadającej o zbrodniach popełnionych z miłości, ale popartych też wiedzą kryminalistyczną i naukową, najprawdopodobniej przestaniecie nucić ten song. Raz na zawsze.

„Intermezzo” Sally Rooney, W.A.B.

intermezzo
"Intermezzo" W.A.B.

Czy to najlepsza książka Rooney? Trudno powiedzieć, bo Irlandka z każdą kolejną rozwija się w interesujący sposób, którego kierunek trudno przewidzieć. Nowa powieść uczciwie porusza temat żałoby i straty, wplątując w to trudną miłość. Intermezzo to kiedyś przejście między częściami pasji, potem symfonii, dziś część artystycznej deklaracji. I te tranzycje od strachu po spokój, od smutku po nadzieję są najmocniejszym punktem.

„Nie bądź obojętny” Marian Turski, Czarne

Print
"11 przykazanie" Czarne
Reklama

W lutym odszedł Marian Turski, publicysta, historyk i strażnik pamięci o Zagładzie. Autorytet. Zapis jego najważniejszych wystąpień to moralna busola na te niepewne czasy. Bo, jak powtarzał: „Auschwitz nie spadło z nieba”. Zapamiętajmy.

Reklama
Reklama
Reklama