6 najlepszych książek kwietnia, które warto dodać do swojej listy [ELLE Book Club]
Książki miesiąca poleca Maja Chitro, szefowa działu kultura ELLE Polska.

Spis treści:
- Książka miesiąca: „Wybrałam Allaha. Polki, które przeszły na Islam” Danuta Awolusi, Agora
- „Wszystkie moje rewolucje” Négar Djavadi, Czarne
- „Lou Reed. Król Nowego Jorku”, Will Hermes, W.A.B.
- „The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę”, Michał Choiński, Znak
- „Biegnij, mała, biegnij”, Anna Goc, Dowody
- „Artystyczne kręgi, miłosne trójkąty. Virgina Woolf i grupa Bloomsbury”, Amy Lioenoe, Znak
Książka miesiąca: „Wybrałam Allaha. Polki, które przeszły na Islam” Danuta Awolusi, Agora

Dane CBOS mówią wprost: ponad połowa Polaków utożsamia islam z przemocą, niechęcią do asymilacji, nietolerancją. Moje doświadczenie sprawia, że fundamentalnie się z tą retoryką nie zgadzam. Odczłowieczanie ludzi jest bolączką naszych czasów. I niestety codziennością. Dlatego propozycja Danuty Awolusi jest tak istotna, przebija spuchnięty balon karmiony dezinformacją. W książce „Wybrałam Allaha” prezentuje sylwetki Polek konwertytek, które wybrały islam jako swoją drogę. Odnalazły w nim siebie. Awolusi pyta o kwestie religii, a także codzienności. Nie zawsze są to pytania łatwe, ale zadane z czułością i prawdziwą ciekawością. Bez nadawania sensacyjnych tonów. Dowiadujemy się więc, czym różni się chimar od czadoru, a do tego, że „islam przyznał prawa kobietom 1400 lat temu, a w chrześcijańskiej Europie odbyło się to dopiero w XX wieku”. Chodzi o dziedziczenie czy prawo głosu. Ważna pozycja. Szczególnie dziś.
„Wszystkie moje rewolucje” Négar Djavadi, Czarne
Od „Wszystkich moich rewolucji” nie sposób się oderwać. Tak bliska – bo pisana przez Francuzkę, a jednocześnie tak daleka kulturowo – bo irańskiego pochodzenia. Ta dwoistość jest największą siłą publikacji. Pociąga. Tak jak bogate dziedzictwo Iranu. I zmiany, które dokonały się tam przez ostatnie dziesiątki lat. Od prozachodniego szachinszacha Pahlawiego, przez rewolucję islamską,
po dzisiejszy mrok. Djavadi opowiada o tym ostrym humorem i jeszcze ostrzejszym piórem, snując historię rodziny Kimji Sadr, od pradziadka i jego 52 żon, przez rodziców – antyreżimowych aktywistów, aż po swoje życie w Paryżu. Czasem w oparach baśni. Chcę więcej.
„Lou Reed. Król Nowego Jorku”, Will Hermes, W.A.B.

Jedna z najbardziej pociągających postaci popkultury. Za Reedem ciągnął się cień, odkąd jako kilkunastolatek został zamknięty w zakładzie dla nerwowo chorych, gdzie elektrowstrząsami „leczono”
homoseksualizm. Potem, w The Velvet Underground, któremu managerował Warhol, takimi utworami jak „Perfect Day” sprawił, że świat padł mu do stóp. To nie tylko opowieść o gwieździe, która wymykała się wszelkim schematom, lecz także list miłosny do Nowego Jorku, którego ulice stają się równoległym bohaterem książki Hermesa. Tak powinno się pisać biografie.
„The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę”, Michał Choiński, Znak

Michał Choiński jest amerykanistą i profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się literaturą Południa USA i właśnie zaprezentował biografię jednego z najważniejszych
magazynów na świecie. Ambitnego, którego materiały przeszły do historii. I tę historię tworzyły. Fenomenalna opowieść poparta wywiadami z ekscentrycznymi dziennikarzami i wizytami w archiwach.
„Biegnij, mała, biegnij”, Anna Goc, Dowody

Intymne reportaże napisane z niespotykaną czułością. Anna Goc ma wielki dar do rozmów na trudne tematy. Udowodniła to już w znakomitej, poruszającej „Głuszy” (Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego). Tym razem zajęła się m.in. sprawą godności. Systemu i systemowych niesprawiedliwości. Spętania w więzach codzienności, na którą się nie pisałyśmy. To wszystko o kobietach. W Polsce.
„Artystyczne kręgi, miłosne trójkąty. Virgina Woolf i grupa Bloomsbury”, Amy Lioenoe, Znak

Artystyczna i intelektualna awangarda. Oto grupa Bloomsbury, do której należeli m.in. Virginia Woolf, Vanessa Bell, Roger Fry czy Duncan Grant. Skandaliści, żartownisie, budowniczy nowego świata. Tę historię znać trzeba.