Reklama

Współczesne kino coraz częściej porusza trudne tematy, takie jak depresja. Reżyserowie konfrontują nas z bohaterami, którzy nie tylko walczą z niską samooceną, pesymizmem, bezsennością, zaburzeniami odżywiania, ale też z ukrytymi głębiej syndromami depresji. Filmy te pomagają zrozumieć, jak wygląda życie osób zmagających się z tą chorobą, jakie mają myśli i emocje. Wiele z nich opartych jest na prawdziwych historiach lub inspiruje się doświadczeniami osób cierpiących na depresję. Oto 10 produkcji, które w szczególny sposób przedstawiają zmagania z tą chorobą.

Reklama
Materiały prasowe

Film Toma Forda to subtelna opowieść o izolacji, samotności i pustce. Główny bohater, 52-letni profesor literatury (w tej roli fenomenalny Colin Firth), traci miłość swojego życia. W tych trudnych chwilach towarzystwa dotrzymuje mu przyjaciółka z dawnych lat. Debiut słynnego projektanta porównywano (a to wielki komplement) do poetyckiego kina Wong-Kar-Waia. Reżyserowi udało się stworzyć uniwersalną opowieść o godzeniu się z samotnością, którą wszyscy odczuwamy. Co ciekawe, w filmie kładziono nacisk na kostiumy oraz architekturę okresu lat 60. XX wieku, scenografię wykonała ekipa współpracująca przy serialu Mad Men.

"Melancholia" (2011)

East News

Lars von Trier przyznał się, że cierpi na depresję, po premierze filmu Melancholia na Festiwalu Filmowym w Cannes. "Mam takie tygodnie, gdy rano nie mogę wyjść z sypialni i przestają na mnie działać nawet najsilniejsze leki" - mówił na konferencji. Dzięki osobistym doświadczeniom duńskiemu reżyserowi udało się stworzyć przejmujący film o pustce i strachu przed śmiercią. Sumą wszystkich lęków jest planeta Melancholia, która zmierza w kierunku Ziemi i zwiastuje zagładę ludzkości.

"Przerwana lekcja muzyki" (1999)

Film oparty na autobiograficznej książce Susanny Kaysen przedstawia doświadczenia młodej kobiety zamkniętej w zakładzie psychiatrycznym. Susanna (Winona Ryder) trafia do szpitala po próbie samobójczej. Tam spotyka Lisę (Angelina Jolie), charyzmatyczną pacjentkę, która wydaje się być wolna od wszelkich norm społecznych. Film ukazuje skomplikowane relacje między kobietami w ośrodku i ich różne sposoby radzenia sobie z chorobami psychicznymi. Angelina Jolie zdobyła za swoją rolę Oscara.

"Manchester by the Sea" (2016)

Obraz przedstawia mężczyznę, który po tragicznej stracie mierzy się z depresją i poczuciem winy. Lee Chandler (Casey Affleck) po śmierci swojego brata zmuszony jest powrócić do rodzinnego miasta, gdzie musi zaopiekować się siostrzeńcem. Jednocześnie mierzy się z bolesnymi wspomnieniami. Film ukazuje, jak żałoba i depresja mogą zmienić człowieka oraz jak trudne jest odbudowanie życia po stracie.

"Genialny klan" (2001)

East News

Film Wesa Andersona to nie tylko komediodramat o dysfunkcyjnej rodzinie, ale także wnikliwe spojrzenie na depresję, niespełnione ambicje i trudne relacje międzyludzkie. "Genialny klan" opowiada historię trójki dorosłych dzieci – byłych cudownych dzieci, które jako dorośli nie potrafią odnaleźć się w rzeczywistości. Chas, Margot i Richie, mimo wcześniejszych sukcesów, mierzą się z poczuciem pustki, rozczarowaniem i emocjonalnymi blokadami. Najbardziej dramatycznym momentem filmu jest próba samobójcza jednego z bohaterów, która unaocznia skalę jego cierpienia. W charakterystycznym dla Andersona stylu melancholia miesza się z absurdalnym humorem, a pastelowe kadry kontrastują z wewnętrznym chaosem postaci. "Genialny klan" pokazuje, że depresja może dotknąć nawet tych, którzy z pozoru mają wszystko – talent, sukces i uznanie.

East News

To opowieść o trzech kobietach, z trzech różnych epok, które łączy jedna książka - "Pani Dalloway". Wszystkie są nieszczęśliwe i ukrywają swoje problemy pod maską normalności. Film stał się głośny m.in. dzięki spektakularnej metamorfozie, której poddała się Nicole Kidman. Za rolę przytłoczonej myślami samobójczymi Virginii Woolf otrzymała Oscara.

East News

Jeden z najważniejszych filmów Sofii Coppoli będący ekranizacją głośnej powieści Jeffreya Eugenidesa. To opowieść o trudnym okresie dojrzewania pięciu sióstr, które zamieszkują typowe amerykańskie przedmieścia. Trzymane pod kloszem dziewczęta wzbudzają ogromne zainteresowanie chłopców z sąsiedztwa. Gdy najmłodsza z sióstr, trzynastoletnia Cecilia, popełnia samobójstwo, fascynacja chłopców pogłębia się... Coppola w mistrzowski sposób filmuje wnętrza sypialni nastolatek, dziewczęce bibeloty (flakony, pamiętniki, pluszowe misie) i wszechogarniającą pustkę. Całości dopełnia mroczna ścieżka dźwiękowa francuskiego duetu Air.

f92f2bf3fc105a3f1b4c1c0734e7f384ff84484f-abde00f
Materiały prasowe

Trzy kolory: Niebieski jest pierwszą częścią słynnej trylogii Krzysztofa Kieślowskiego. Trzydziestotrzyletnia Julie (Binoche) traci w wypadku samochodowym córeczkę i męża, wybitnego kompozytora. Po nieudanej próbie samobójczej, zrywa więzy z otaczającymi ją dotychczas ludźmi, opuszcza piękny wiejski dom i postanawia żyć w zawieszeniu. Wszystko zmienia się, kiedy odkrywa, że jej mąż miał kochankę, która jest w ciąży. Film otrzymał w sumie siedem nagród, między innymi Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji w 1993 roku i Cezara dla Juliette Binoche jako najlepszej aktorki w 1994 roku.

Materiały prasowe

Film Zacha Braffa to współczesna interpretacja klasycznego "Absolwenta" z 1967 roku, ukazująca proces odnajdywania własnej tożsamości po latach życia w emocjonalnym odrętwieniu. Historia rozpoczyna się, gdy Andrew (Zach Braff) wraca do rodzinnego miasta na pogrzeb swojej matki. Powrót ten wiąże się nie tylko ze stawieniem czoła przeszłości, ale także z decyzją o odstawieniu antydepresantów, które towarzyszyły mu przez wiele lat. W trakcie tej podróży przypadkowo poznaje Sam (Natalie Portman), ekscentryczną dziewczynę, która również zmaga się z własnymi trudnościami. Dzięki niej Andrew zaczyna otwierać się na świat i na nowo uczy się nawiązywać relacje. "Powrót do Garden State" to historia o tym, że nie zawsze trzeba szukać sensu życia w wielkim świecie – czasem odpowiedzi można znaleźć tam, skąd się pochodzi.

Materiały prasowe
Reklama

Film o depresji aktora, którego prześladuje rola superbohatera z przeszłości. Kiedy po latach upokorzeń w trzeciorzędnych produkcjach dostaje propozycję zagrania w ambitnej sztuce jest już wrakiem człowieka. Nęka go też tytułowe ptaszysko - Birdman. Film Alejandra Gonzáleza Iñárritu to w zasadzie historia z wątkami autobiograficznymi. Odtwórca głównej roli - Michael Keaton sam wcielił się przecież w rolę Batmana.

Reklama
Reklama
Reklama