Spotkaliśmy się z Hubertem zaraz po jego powrocie z Turynu, gdzie uczestniczył w Nitto ATP Finals. W kończącym tegoroczne rozgrywki turnieju rywalizowało ze sobą ośmiu najlepszych tenisistów sezonu. Wcześniej przez cały rok Hurkacz znakomicie prezentował się na światowych kortach, walcząc na czterech kontynentach, wygrywając 36 meczów i zdobywając trzy trofea – w Delray Beach, Miami i Metz. 

Sezon 2021 w wykonaniu Huberta Hurkacza

To był najlepszy rok w dotychczasowej karierze Huberta Hurkacza. 24-letni zawodnik z Wrocławia zakończył sezon na 9. miejscu w rankingu, prześcigając tym samym Wojciecha Fibaka, dotychczas najwyżej notowanego w historii Polaka. W marcu jako 37. zawodnik świata wygrał imprezę w Miami, będąc tym samym najniżej rozstawionym zawodnikiem triumfującym w tej rangi imprezie od 2005 roku. Po drodze pokonał pięciu najwyżej rozstawionych przeciwników – Denisa Shapovalova, Milosa Raonica, Stefanosa Tsitsipasa, Andrieja Rublowa i Jannika Sinnera w finale. Warto wspomnieć, że na Florydzie dziewięć lat wcześniej puchar zdobyła Agnieszka Radwańska, wygrywając w finale z Marią Szarapową. 

W lipcu, po nieco gorszym okresie gry na kortach ziemnych, wygrywając pięć meczów z rzędu, Hubert Hurkacz osiągnął półfinał Wimbledonu, po drodze eliminując z tego uznawanego za najbardziej prestiżowy turniej wielkoszlemowy, m.in. Szwajcara Rogera Federera (8-krotnego triumfatora imprezy) i rozstawionego z dwójką Rosjanina Daniiła Miedwiediewa, późniejszego zwycięzcę US Open i finalistę ATP Finals. W meczu o finał lepszy od Polaka okazał się Włoch Matteo Berrettini. Dodajmy, że Hurkacz jest drugim tenisistą znad Wisły, który awansował do półfinału wielkoszlemowego Wimbledonu w grze pojedynczej. W 2013 roku tę fazę rozgrywek na kortach All England Lawn Tennis Club osiągnął Jerzy Janowicz. Łodzianin, ówczesny 22. zawodnik rankingu, przegrał z reprezentantem gospodarzy Andy Murray'em w czterech setach. 

Jesienią Hurkacz dorzucił kolejne trofeum do swojej kolekcji. Polak w wielkim stylu (bez straty seta) wygrał halowy turniej we francuskim Metz, pokonując w decydującym starciu Hiszpana Pablo Carreno-Bustę 7:6(2), 6:3. Co więcej, Hubert zwyciężył także w rywalizacji deblistów. Jego partnerem był Jan Zieliński. Natomiast w połowie listopada wrocławianin osiągnął półfinał turnieju ATP Masters 1000 w paryskiej hali Bercy, w którym dosłownie kilka piłek dzieliło go od pokonania najlepszego tenisisty sezonu, lidera światowego rankingu Serba Novaka Djokovicia.  

Hubert Hurkacz – sezon 2021 w liczbach 

Zwieńczeniem sezonu w wykonaniu Huberta Hurkacza był udział w prestiżowym ATP Finals, który po raz pierwszy został rozegrany w hali Pala Alpitour w Turynie. Choć Polakowi nie udało się wygrać żadnego z trzech meczów w fazie grupowej, to z pewnością rok 2021 może zaliczyć do udanych, co potwierdzają statystki: 

2 – ranking Daniiła Miedwiediewa, którego Hubert Hurkacz pokonał podczas Wimbledonu

3 – liczba wygranych turniejów w singlu

4 – liczba zwycięstw nad zawodnikami z TOP 10

9 – najwyższe miejsce w rankingu

24 – liczba rozegranych turniejów w 2021 roku 

36 – liczba wygranych meczów

37 – najniższa pozycja zajmowana przez Polaka w sezonie 2021

58 – liczba podwójnych błędów serwisowych

580 – liczba zaserwowanych asów 

3315 – liczba punktów zdobytych przez Huberta Hurkacza w 2021 roku

1:4 – bilans na kortach ziemnych

5:3 – bilans na kortach trawiastych 

30:16 – bilans na kortach twardych

2,173,247 – dolarów zarobił na korcie najlepszy polski tenisista 

Może Cię także zainteresować: