Tak zwane „suche skórki” to łuszczące się drobne fragmenty naskórka twarzy, które źle wyglądają i utrudniają wykonanie makijażu. Obejmują zazwyczaj okolice nosa, oczu, brody, czoła. Uwidaczniają się na twarzy po nałożeniu podkładu, a dziewczyny, u których występują, często mają problem z doborem odpowiedniego kosmetyku - bo większość tylko nasila problem.

Kluczem do jego zwalczenia jest właściwa pielęgnacja, obejmująca także oczyszczanie i dobór odpowiednich kosmetyków do makijażu. Jak pozbyć się suchych skórek? Zobacz, jakie produkty ci w tym pomogą.

Suche skórki na twarzy – przyczyny

Jest wiele powodów pojawiania się suchych skórek. Zwykle jest to przesuszenie skóry wywołane niewłaściwą pielęgnacją. Co ciekawe, na ten defekt częściej skarżą się posiadaczki cery tłustej. Wyjaśnienie jest bardzo proste – im bardziej skóra się przetłuszcza, tym bardziej dążymy do jej wysuszenia używając środków oczyszczających na bazie alkoholu i silnych detergentów, toników z alkoholem czy kremów, pudrów i podkładów o właściwościach matujących. W efekcie skóra zaczyna się łuszczyć, ale produkcja sebum utrzymuje się na tym samym poziomie, a wręcz się nasila.

Długotrwałe traktowanie cery w ten sposób może doprowadzić nawet do rozwoju łojotokowego zapalenia skóry (ŁZS). Dla tej choroby charakterystyczne jest występowanie na twarzy czerwonych plam, często przybierających postać piekących lub swędzących „placków” na nosie, brodzie czy czole, na których widoczne są suche skórki. Przyczyny ŁZS nie są jeszcze poznane, ale część naukowców podejrzewa, że mogą mieć związek z przerostem szkodliwej mikroflory skóry (m.in. drożdżaka Malassezia, który odpowiada za rozwój łupieżu). Rozwiązaniem w takim przypadku wcale nie jest mocne natłuszczanie skóry (które powoduje dodatkowe namnażanie się drobnoustrojów), lecz stosowanie maści przeciwgrzybicznych i przeciwzapalnych. Jeśli podejrzewasz u siebie ŁZS, powinnaś udać się do dermatologa.

Suche skórki mogą oznaczać też, że nie dostarczasz swojemu organizmowi wystarczająco dużo nawilżenia od środka. Przesuszona skóra na twarzy po nałożeniu makijażu jest objawem wskazującym na to, że musisz pić więcej wody - ale to nie wszystko. Przyczyną odwodnienia organizmu, a co za tym idzie odwodnienia skóry, jest nierzadko niedobór kwasów omega-3 w diecie. Znajdziesz je w takich produktach jak: awokado, oliwa z oliwek, olej lniany i siemię lniane czy tłuste ryby morskie. Włącz je do swojej diety, aby pozbyć się suchych skórek z twarzy.

Wśród innych przyczyn tej przypadłości wymienia się też choroby skóry twarzy i ciała (m.in. atopowe zapalenie skóry), klimatyzacja, czynniki zewnętrzne takie jak suche powietrze i niskie temperatury.

Zobacz też: Krem z witaminą A - jak działa na skórę i kiedy go stosować?

Suche skórki – jak się ich pozbyć?

W przypadku, gdy suche skórki widoczne na twarzy są jedynie defektem estetycznym, a skóra w ich okolicach nie jest zaogniona i nie piecze, pozbędziesz się ich za pomocą właściwej pielęgnacji. Wystarczy, że przez kilka tygodni będziesz postępować według schematu poniżej - cera się wyreguluje, stanie się gładka i nawilżona.

Krok 1. Oczyszczanie

Suche skórki pojawiają się często pod wpływem zbyt drastycznego oczyszczania za pomocą silnych specyfików z SLS, po których skóra jest wyjałowiona i pozbawiona naturalnego płaszcza ochronnego. Na podrażnionej, suchej skórze łatwo rozwijają się drobnoustroje, a jednocześnie produkcja sebum się nasila, dlatego tak często osoby z suchymi skórkami borykają się także z trądzikiem. Jeśli więc na półce w twojej łazience stoją wysuszające, antytrądzikowe żele z drogerii – wyrzuć je do kosza i zamień na łagodne środki myjące, które nie naruszają bariery hydrolipidowej skóry. Żeby dokładnie zmyć resztki makijażu, zacznij od wmasowania w skórę olejku do demakijażu lub mleczka. Sprawdzi się lekki olejek od Annabelle Minerals, który jest niekomadogenny i zmywa nawet wodoodporny makijaż oczu. Składa się z naturalnych olejków, m.in. oleju arganowego, rycynowego, abisyńskiego i oleju z nasion czarnej porzeczki.

 

Jeśli masz skórę wrażliwą, zamiast olejku zastosuj kojące, nawilżające mleczko, np. Clarena Hyaluron 3D z 3 rodzajami kwasu hialuronowego:

 

Gdy brud się rozpuści, usuń pozostałości zwilżonym wacikiem. Następnie umyj twarz kremem myjącym lub nawilżającą pianką i zmyj wodą. Odpowiednia będzie pianka Eveline Aloe + Collagen, która zawiera łagodzący ekstrakt aloesu, kolagen roślinny i olejek migdałowy.

 

Takie dwuetapowe oczyszczanie dobrze usuwa resztki brudu i makijażu, a jednocześnie jest bardzo delikatne dla skóry, dlatego powinno ograniczyć powstawanie suchych skórek na twarzy.

Krok 2. Tonizowanie

Aby przywrócić skórze właściwe pH, nie zapomnij o środku tonizującym. Nie może to być kosmetyk na bazie alkoholu, ponieważ pogłębi defekt. Zwykłe toniki, które wylewamy na wacik także mogą się nie sprawdzać, ponieważ w ten sposób drażnimy mechanicznie skórę. Lepsza opcja to tonizująca mgiełka do twarzy, np. od Mario Badescu – marki popularnej wśród gwiazd (według Rosie Huntington-Whiteley i Kylie Jenner Drying Lotion od MB to najlepszy preparat punktowy, który goi pryszcze w jedną noc). Produkt ma w składzie napar z lawendy, rumianku oraz aloes, które uspokajają cerę, redukują zaczerwienienia i przywracają jej komfort. Kosmetyk jest wygodny w użyciu, odświeża i ma cudowny, relaksujący aromat:

Sprawdź też: Kosmetyki z aloesem na twarz - maseczki, kremy, serum, toniki, płyny do mycia

Krok 3. Nawilżanie

Suche skórki nie znikną bez odpowiedniego nawilżenia. Krem nawilżający to podstawa. W przypadku cery problematycznej wybierz kosmetyk z na bazie kwasu hialuronowego, który doskonale poradzi sobie z suchymi skórkami, a jednocześnie szybko się wchłonie. Idealny będzie np. krem-żel Hydrain3 Hyaluro od Dermadic, który jest lekki, dobrze nawilża, nie zatyka porów i doskonale nadaje się pod makijaż:

 

Równie dobrym, silnie nawilżającym kremem nadającym się pod makeup będzie The Ordinary Natural Moisturizing Factors + HA. Przyczynia się do szybszej odbudowy naskórka dzięki zawartości składników obecnych fizjologicznie w warstwie rogowej skóry - wśród nich wymienić można mocznik, kwas linolowy, sodium PCA i kwas hialuronowy. Kosmetyk sprawia, że skóra staje się jedwabiście gładka w dotyku, a odstające skórki przestają być widoczne.

 

Czytaj też: 7 sposobów na lepsze nawilżenie skóry, których dotąd nie znałaś

Krok 4. Złuszczanie

Aby zlikwidować suche skórki na twarzy, musisz pomóc skórze w pozbyciu się martwych komórek, czyli tych jej fragmentów, które się łuszczą. Dzięki temu cera stanie się gładka i odzyska ładny koloryt. Jeśli masz cerę tłustą, wybierz kosmetyk mikrozłuszczający na bazie kwasów, który wyreguluje pracę gruczołów łojowych. Może to być peeling Bandi z kwasem salicylowym i pirogronowym, skutecznie odblokowujący pory oraz ograniczający jej wyświecanie. 

 

W przypadku cery mieszanej lub suchej, postaw na peeling enzymatyczny. Wykonuj go 2 razy w tygodniu wieczorem, przed nałożeniem kremu nawilżającego.

Czytaj też: Serum przeciwzmarszczkowe - ranking top 8 według ELLE.pl

Krok 5. Makijaż

Ostatni krok – makijaż – również ma ogromny wpływ na proces powstawania suchych skórek. Żeby się ich pozbyć, przynajmniej na jakiś czas zrezygnuj z podkładów matujących, które wysuszają skórę. Jeśli cera nadmiernie się przetłuszcza, usuwaj nadmiar sebum za pomocą bibułek. Stosuj lekkie, nawilżające podkłady o jedwabistej konsystencji, które pielęgnują skórę. Nasze ulubione to kultowy Touche Éclat od Yves Saint Laurent o nawilżającej, rozświetlającej formule oraz Teint Miracle Lancôme nadający skórze promienny, wypoczęty wygląd.

 

Najlepsze kremy na suche skórki - ranking top 6 >>>