Robert Lewandowski: początki kariery 

Każdy polski kibic powinien wiedzieć, gdzie grał Lewandowski zanim trafił do Bundesligi. Swoją przygodę z piłką nożną rozpoczął od treningów w klubie Partyzant Leszno, w którego barwach nigdy nie rozegrał jednak oficjalnego spotkania. W 1997 roku dołączył do juniorskiego zespołu Varsovii Warszawa. Cechował się wtedy niskim wzrostem oraz wątłą posturą ciała, więc zaczęto go przezywać „Bobek”. Nieraz był również obiektem drwin ze strony trenerów, którzy nie rozpoznali w nim talentu. 

W 2005 roku Robert Lewandowski znalazł się w drużynie Delta Warszawa, która występowała wówczas w IV klasie rozgrywkowej. Później trafił do rezerwowego zespołu Legii Warszawa, lecz ówczesne władze klubu nie zdecydowały się dołączyć go do pierwszej drużyny. Nie przedłużono z zawodnikiem kontraktu, dlatego w 2006 roku trafił do III-ligowego Znicza Pruszków – kwota transferu wyniosła jedynie 5 tysięcy złotych. Pozyskanie zawodnika okazało się dla tego małego klubu z ambicjami świetnym interesem. Robert Lewandowski zdobył dwukrotnie tytuł króla strzelców i pomógł klubowi awansować do drugiej ligi. W sumie zdobył 37 goli w 63 spotkaniach. 

Dobre występy Roberta Lewandowskiego na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej zaowocowały w 2008 roku transferem za 380 tysięcy złotych do Lecha Poznań. Zawodnik występując w barwach Kolejorza, odniósł wiele sukcesów, m.in. tytuł króla strzelców Ekstraklasy, mistrzostwo Polski, Puchar Polski oraz Superpuchar Polski. Piłkarz zadebiutował na najwyższym szczeblu krajowych rozgrywek 8 sierpnia 2008 roku w potyczce z GKS-em Bełchatów, zdobywając w tym meczu swoją pierwszą bramkę w barwach nowego klubu.  

Robert Lewandowski: sukcesy i zarobki 

Lewandowski szybko został uznany za jednego z najbardziej obiecujących piłkarzy młodego pokolenia na świecie. W 2010 roku trafił do utytułowanego klubu Borussia Dortmund, która zapłaciła Lechowi Poznań 4,5 miliona euro. Zawodnik zadebiutował w barwach nowego zespołu 22 sierpnia 2010 roku w meczu z Bayerem Leverkusen. Początkowo nie miał miejsca w pierwszym składzie i często zdarzało mu się marnować dogodne sytuacje. Z tego powodu stał się obiektem drwin ze strony kibiców, którzy nadali mu obraźliwy pseudonim „Lewandoofski”.  Słowo „doof” w języku potocznym znaczy po niemiecku... „głupek”. 

Robert Lewandowski szybko zdołał jednak przekonać do siebie trenera Juergena Kloppa i stał się czołowym zawodnikiem klubu z Dortmundu. Zdobył z nim dwukrotnie Mistrzostwo Niemiec, Puchar Niemiec oraz Superpuchar Niemiec. Dotarł również z tym zespołem do finału Ligi Mistrzów, gdzie Borussia uległa jego następnemu klubowi Bayernowi Monachium. Teraz, będąc w barwach Bayernu, będzie miał drugą szansę wywalczyć puchar Ligi Mistrzów. W niedzielę 23 sierpnia zagra w finale z PSG. 

W sezonie 2013/2014 Lewandowski odniósł swój pierwszy indywidualny sukces w Bundeslidze, zdobywając tytuł króla strzelców z 20 bramkami w swoim dorobku. 

Sezon 2014/2015 polski napastnik rozpoczął już w barwach Bayernu Monachium, po wygaśnięciu kontraktu z poprzednim klubem. W zespole tym występuje do dziś. W klubie ze stolicy Bawarii osiągnął wiele sukcesów drużynowych oraz indywidualnych.

Wraz z Bayernem co roku sięgał po tytuł Mistrza Niemiec, dwukrotnie zdobył Puchar Niemiec, a trzykrotnie Superpuchar Niemiec. W pięciu sezonach zostawał także królem strzelców Bundesligi. Jak do tej pory w lidze niemieckiej zdobył 236 bramek w 321 spotkaniach (stan na sierpień 2020 roku). Pozwoliło mu to stać się najskuteczniejszym piłkarzem w historii tego klubu.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Robert Lewandowski (@_rl9) Cze 27, 2020 o 9:16 PDT

Robert Lewandowski odniósł również sukcesy z reprezentacją Polski, w której zanotował debiut 10 września 2008 roku w spotkaniu z San Marino, kiedy zdobył jedną z bramek. Do największych sukcesów w kadrze Lewandowski może zaliczyć udział w mistrzostwach świata 2018 oraz mistrzostwach Europy w 2012 oraz 2016 roku. Podczas Euro 2016 wraz z naszą reprezentacją dotarł do ćwierćfinału.  

Był również królem strzelców europejskich eliminacji MŚ 2018 oraz najlepszym strzelcem eliminacji mistrzostw Europy 2016. W 2016 roku UEFA wybrała go najbardziej wartościowym piłkarzem eliminacji ME 2016. Polski napastnik jest członkiem Klubu Wybitnego Reprezentanta – ma na swoim koncie najwięcej rozegranych meczów w polskiej kadrze ze wszystkich zawodników w historii. Dotychczas wystąpił w 112 oficjalnych spotkaniach, zdobywając 61 bramek i zaliczając 21 asyst. 

Wielu kibiców zadaje sobie pytanie, ile zarabia Robert Lewandowski. Obecnie jego zarobki w Bayernie Monachium sięgają około 15 milionów euro na sezon. Wartość rynkowa zawodnika jest wyceniana na 56 milionów euro.  

Robert Lewandowski: życie prywatne 

Polski napastnik urodził się 21 sierpnia 1988 roku. Lewandowski wkrótce ukończy 32 lata. Pomimo dosyć już zaawansowanego wieku jak na piłkarza, gracz ten w dalszym ciągu jest czołową postacią zarówno swojego klubu, jak i reprezentacji Polski. Mieszka w Monachium. 

Sportowiec prywatnie uwielbia motocykle oraz jazdę na skuterach wodnych. Angażuje się chętnie w działalność biznesową oraz charytatywną. Posiada udziały w firmach m.in. z branży deweloperskiej czy reklamowej. Jego ojciec Krzysztof zmarł w 2005 roku – był piłkarzem oraz judoką. Matka Iwona grała w siatkówkę w klubie AZS Warszawa. 

Robert Lewandowski jest absolwentem wychowania fizycznego o specjalizacji trenersko-menedżerskiej. Studia te podejmował w warszawskiej Wyższej Szkole Edukacji w Sporcie. Pracę licencjacką obronił z wyróżnieniem w 2017 roku. 

Robert Lewandowski: żona i córki  

Żoną Roberta Lewandowskiego jest Anna Lewandowska – dietetyczka, trenerka personalna, dawniej zawodniczka uprawiająca karate i prezenterka telewizyjna. Wzięli ze sobą ślub katolicki 22 czerwca 2013 roku w kościele w Serocku. Zaręczyli się podczas pobytu na Malediwach. Oboje są zaliczani do najbogatszych Polaków. Wspólnie wychowują dwie córki – Klara przyszła na świat 4 maja 2017 roku, a Laura 6 maja 2020 roku. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Robert Lewandowski (@_rl9) Cze 21, 2020 o 7:29 PDT

Robert Lewandowski: Instagram 

Robert Lewandowski prowadzi popularne konto na Instagramie pod nazwą RL9 – nawiązuje ona do jego inicjałów oraz numeru na koszulce. Profil Lewandowskiego obserwuje już 17,6 miliona osób. Piłkarz zamieścił jak do tej pory przeszło 1300 postów. Są to zdjęcia prezentujące zarówno jego życie zawodowe, jak i prywatne. Zawodnik często chwali się swoimi córeczkami oraz zamieszcza zdjęcia z żoną. Nie brakuje również fotografii z imprez czy gal wręczania nagród. 

Robert Lewandowski: ciekawostki 

Kiedy znamy już najważniejsze informacje o Lewandowskim, warto na koniec poznać kilka ciekawostek na jego temat.

1. Robert Lewandowski w meczu VFL Wolfsburg zdobył 5 bramek w 9 minut, wchodząc na boisko z ławki rezerwowych. 

2. Lewandowski jest pierwszym w historii piłkarzem reprezentacji Polski, który zdobył bramkę w 7 kolejnych spotkaniach kadry.

3. Na początku znajomości ze swoją przyszłą żoną był przekonany, że jest ona baletnicą.

4. Kiedy Robert Lewandowski przystępował do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej, kapłan skrócił dla niego mszę, aby nie spóźnił się na mecz.

W naszej GALERII>>> możecie zobaczyć, jak Robert Lewandowski zmieniał się na przestrzeni lat. 

CZYTAJ: Powrót na piłkarskie trybuny. W których krajach kibice wrócili lub niedługo wrócą na stadiony?

ZOBACZ TEŻ: Conor McGregor ogłosił zakończenie kariery. Który to już raz?

ELLE MAN POLECA: Jan Bednarek dla ELLE MAN: Przerwa pozwoliła mi popracować nad moimi słabszymi stronami. Czuję się lepszym graczem [WIDEO]