Olej winogronowy wytwarzany jest z pestek winogron pochodzących z owoców wykorzystanych do produkcji wina. Jest przezroczysty, dosyć gęsty, o delikatnej, lekko zielonkawej barwie, bez osadów. To najjaśniejszy z naturalnych olejów. Olej z pestek winogron ma bardzo delikatny smak i jest praktycznie bezzapachowy. Najczęściej spotykany jest olej z pestek winogron rafinowany. Powstaje on z pokruszonych nasion w procesie ekstrakcji. Przy jego produkcji wykorzystuje się wysoką temperaturę i chemiczne rozpuszczalniki. Olej z pestek winogron nierafinowany, tłoczony jest na zimno, metodą mechaniczną. Taki sposób produkcji jest mniej efektywny, ponieważ pestki winogron nie są za bardzo oleiste. Jednak otrzymany w ten sposób olej zawiera znacznie więcej cennych składników.

Właściwości oleju z pestek winogron

Olej z pestek winogronowy wykorzystywany jest do jedzenia, w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Czysty olej winogronowy doskonale sprawdza się w codziennej pielęgnacji oraz do produkcji domowych kosmetyków. Zawiera dużą ilość witaminy E, a także fosfolipidy i polifenole, które wspomagają organizm w walce z wolnymi rodnikami. W jego składzie znajdziemy także kwas linolowy, kwas oleinowy, niewielkie ilości składników mineralnych, takich jak wapń czy potas, a także witaminę A oraz B6.

Szerokie zastosowanie olej z pestek winogron znajduje w kosmetyce. Poprawia wygląd skóry, spowalnia procesy starzenia, wygładza oraz regeneruje i nawilża, zapobiegając utracie wody. Przeciwdziała też powstawaniu zaskórników i działa łagodząco. Można go nakładać bezpośrednio na skórę lub dodawać do używanych na co dzień kosmetyków. Korzystnie wpływa także na włosy i paznokcie.

Ponieważ jest bezzapachowy, może służyć jako baza dla olejków eterycznych wykorzystywanych w aromaterapii czy do masażu.

Znane są również zdrowotne właściwości oleju z pestek winogron. Jego spożywanie pozytywnie wpływa na układ nerwowy i reguluje poziom cholesterolu we krwi. Wzmacnia też naczynia krwionośne, działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Stosowany na skórę tworzy na jej powierzchni naturalną warstwę ochronną, przyspiesza gojenie się ran i blizn, pomaga leczyć zmiany atopowe.

Olej z pestek winogron na twarz

Olej z pestek winogron doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry twarzy. Jego głęboko nawilżające działanie pozwala utrzymać skórę gładką i sprężystą. Ponieważ zawiera dużo witaminy E, która nazywana jest witaminą młodości, skutecznie hamuje procesy starzenia i działa przeciwzmarszczkowo. Wspomaga też produkcję kolagenu, który jest odpowiedzialny za jędrność i sprężystość skóry. Można go stosować zamiast kremu nawilżającego, do masażu twarzy, a także zamiast płynu do demakijażu.

Dużą zaletą winogronowego oleju jest to, że szybko się wchłania i nie zostawia na skórze tłustego filmu. Nie zatyka porów i nie powoduje podrażnień. Bardzo dobrze sprawdza się w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej, ale nadaje się też do cery suchej, wrażliwej i naczynkowej.

Olej z pestek winogron doskonale likwiduje cienie pod oczami, a dzięki temu, że jest lekki i łagodny, nie powoduje podrażnień delikatnej skóry w tym miejscu. Wystarczy codziennie wieczorem nałożyć cienką warstwę olejku na skórę pod oczami. Przy regularnym stosowaniu cienie wyraźnie się zmniejszają, skóra jest rozjaśniona i wygładzona, bez śladu opuchlizny czy sińców.

Olej z pestek winogron na włosy

Olej z pestek winogron świetnie sprawdza się w pielęgnacji przesuszonych, łamliwych i matowych włosów. Stosowany regularnie w postaci maski - kompresu przywraca kosmykom gładkość, sprężystość i naturalny blask, bez ich obciążania. Dobrze sprawdza się do włosów kręconych, z tendencja do puszenia się. Ponadto odżywia i poprawia kondycję włosów zniszczonych zabiegami fryzjerskimi, takimi jak farbowanie, trwała czy częste używanie lokówki lub prostownicy.

Olej winogronowy nie jest tak popularny jak olejek arganowy, kokosowy czy migdałowy, ale z powodzeniem może być też stosowany do olejowania włosów, szczególnie tych wysokoporowatych. Zawarte w nim składniki otaczają każdy włos ochronną powłoczką, która chroni go przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych takich jak promieniowanie UV, wilgoć, słona morska woda czy obecne w powietrzu zanieczyszczenia. Stosowanie oleju winogronowego wpływa pozytywnie nie tylko na odżywienie i wzmocnienie samych włosów, ale też na skórę głowy. Łagodzi podrażnienia, pomaga walczyć z łupieżem, a także przyczynia się do regulacji ph skóry i reguluje wydzielanie sebum, dzięki czemu włosy nie przetłuszczają się tak szybko.

Szparagi zielone: z czym je jeść, aby danie było wykwintne? Podpowiadamy, jak przyrządzić szparagi oraz z czym je podawać>>

Olej z pestek winogron do smażenia

Smażenie na oleju z pestek winogron nie jest wskazane. Wprawdzie wyróżnia go wysoka temperatura dymienia, która wynosi 216 °C, jednak olej ten zawiera dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które pod wpływem wysokiej temperatury i dostępu powietrza utleniają się i ulegają przemianom, wytwarzając szkodliwe dla zdrowia związki.

Oleju z pestek winogron można używać na zimno, np. jako dodatku do sałatek, majonezu czy marynat. Jego łagodny smak nie zaburza naturalnego smaku potraw i pozwala wydobyć głębię z innych składników. Można wykorzystać go do dań duszonych i gotowanych w temperaturze do 100 °C albo skropić nim warzywa lub mięsa pieczone w folii w niezbyt wysokiej temperaturze.

Choć warto jeść olej z pestek winogron, ponieważ zapobiega on zakrzepom i jest cennym źródłem witaminy E i polifenoli, nie należy przesadzać z jego ilością.

Zawarte w nim kwasy omega 6 mogą hamować przyswajalność innych cennych kwasów, jakimi są omega 3 i tym samym przyczyniać się do zachwiania równowagi i powstawania niedoborów tego składnika. Choć olej winogronowy jest dobrym dodatkiem do wielu dań, na pewno nie powinien być on dominującym tłuszczem w codziennej diecie.

Jaka jest cena oleju z pestek winogron?

Ceny oleju z pestek winogron są bardzo zróżnicowane i uzależnione od jakości i sposobu jego produkcji. Butelkę oleju winogronowego o pojemności 500 ml można kupić w zwykłym sklepie spożywczym czy markecie już nawet za 12-15 zł. Jest to olej rafinowany, który z powodzeniem możemy dodawać do różnych potraw.

Olej z pestek winogron kosmetyczny powinien być tłoczony na zimno. Zawiera wtedy znacznie więcej cennych dla urody składników. Kupimy go w sklepach z naturalnymi kosmetykami, w niektórych drogeriach czy w internetowych sklepach oferujących ekologiczne produkty do pielęgnacji. Olej z pestek winogron nierafinowany jest droższy od rafinowanego i kosztuje około 30 zł za 250 ml.

Aby olej z pestek winogron na długo zachował swoje właściwości, trzeba przechowywać go z suchym i zacienionym miejscu. Olej rafinowany może być z powodzeniem trzymany w temperaturze pokojowej, np. na kuchennym blacie. Nie ma ryzyka, że zjełczeje. Natomiast olej z pestek winogron, który był tłoczony na zimno po otwarciu należy przechowywać w lodówce., żeby nie stracił swoich cennych wartości.

Kombucha (kombucza) - jakie właściwości ma ten grzyb herbaciany? Przedstawiamy przepis na modny napój z kombuchy>>