Właściwości odżywcze mąki ryżowej

Mąka ryżowa to produkt szczególnie polecany dla osób cierpiących z powodu alergii pokarmowych. Nie zawiera ona glutenu, dzięki czemu może stanowić podstawę diety bezglutenowej, polecanej zwłaszcza u osób chorych na celiakię.

Mąka ryżowa jest dobrym źródłem witamin B1 oraz B6, zawiera także żelazo, niacynę, magnez oraz cynk. Ilość cennych składników odżywczych w niej zawartych zależy głównie od tego, z jakiego rodzaju tego zboża została ona przygotowana. Mąka przygotowana z ryżu ciemnego będzie więc o wiele bogatsza niż ta, która powstała z białych ziaren.

Produkt ten jest bogaty w skrobię oraz błonnik. Dzięki tym właściwościom sprawdza się idealnie jako uzupełnienie diety dla osób, borykających się z zaparciami. Mąka ryżowa jest dość sycąca i dodatkowo wspomaga działanie metabolizmu. Z uwagi na te właściwości często jest ona wykorzystywana jako ważny składnik diety odchudzającej.

Obecne w mące ryżowej witaminy i składniki odżywcze wpływają na obniżenie poziomu złego cholesterolu oraz poprawę prawidłowego stężenia cukru we krwi. Zastąpienie mąki pszennej jej ryżowym odpowiednikiem wpływa korzystnie na układ kostny, nerwowy oraz barierę immunologiczną organizmu. Przy regularnym spożywaniu tego produktu można również zauważyć poprawę stanu włosów, skóry oraz paznokci.

Mąka ryżowa jest często wykorzystywana w kuchni azjatyckiej, głównie ze względu na jej właściwości i ciekawy, nieco orientalny smak. Wprowadzenie jej do codziennego menu może przynieść nie tylko wiele korzyści zdrowotnych, ale również odkryć przed tobą całą gamę nowych smaków.

Jak zrobić mąkę ryżową?

Mąka ryżowa jest bogata w składniki odżywcze i witaminy, korzystnie wpływające na stan zdrowia i ogólne samopoczucie człowieka. Warto mieć ją w kuchni, zwłaszcza jeśli jesteś na diecie odchudzającej. Mąka ryżowa dostępna jest w wielu marketach i sklepach ze zdrową żywnością. Przy jej zakupie warto zwrócić uwagę na to, czy na opakowaniu widnieje informacja o tym, że jest to produkt bezglutenowy oraz z jakiego rodzaju ryżu została ona pozyskana.

Mąkę tego typu możesz również zrobić samodzielnie, w domowych warunkach. Wystarczy zmielić ziarna ryżu na drobny lub grubszy pył przy użyciu blendera lub młynka do kawy. Pozyskując mąkę samodzielnie możesz być pewna, że jest ona bezglutenowa i nie zawiera żadnych domieszek, mogących wpłynąć na jej skład. Do zmielenia najlepiej wybrać ciemny ryż, ponieważ jest on najbardziej bogaty w witaminy i składniki odżywcze.

Co można zrobić z mąki ryżowej?

Mąka ryżowa to świetna alternatywa dla mąki pszennej. Jest mniej kaloryczna, bogatsza w składniki odżywcze i na dodatek nie zawiera glutenu. Dodanie jej do potraw czy wypieków nie tylko ubogaca danie, ale podbija również jego aromat i dodaje orientalnego posmaku. Co można przygotować z mąki ryżowej?

Produkt ten może być wykorzystywany tak, jak normalna mąka. Sprawdzi się jako baza do ciast, ciasteczek czy muffinków. Z jej pomocą można przygotować pyszne i zdrowe naleśniki oraz pierogi. Może być ona również wykorzystywana do zagęszczania zup i sosów.

Zamieniając mąkę zwykłą na ryżową, warto pamiętać o właściwych proporcjach. Produkt ten jest bardziej kleisty i posiada właściwości higroskopijne, dlatego należy dawać go po prostu mniej. Przykładowo, jeśli w przepisie napisane zostało, by użyć 1 szklanki mąki zwykłej, idealną wartością dla ryżowego odpowiednika będzie 3/4 szklanki.

Mąka ryżowa świetnie nadaje się również do produkcji domowego chleb oraz bułek. Wypieki te mają zdecydowanie inny smak niż ich sklepowe odpowiedniki. Są również bogatsze w witaminy i składniki odżywcze. Przygotowując chleb na bazie domowej mąki ryżowej możesz mieć pewność, że jesz zdrowy i pełnowartościowy posiłek, bez dodatków sztucznych utrwalaczy i polepszaczy smaku.

Naleśniki z mąki ryżowej

Naleśniki to jedna z najchętniej jedzonych potraw na słodko. Przygotowanie tego dania na bazie mąki ryżowej wzbogaci jego smak i doda ważnych składników odżywczych. Takie naleśniki mogą bez obaw jeść osoby uczulone na gluten lub stosujące dietę odchudzającą. Jak je przygotować?

Składniki:

  • 2 pełne szklanki mąki ryżowej,
  • 2 szklanki mleka,
  • pół szklanki wody (najlepiej gazowanej),
  • jajko,
  • 3 łyżeczki cukru (lub 2 ksylitolu),
  • szczypta soli,
  • 2-3 łyżki oleju rzepakowego lub słonecznikowego do smażenia.

Przygotowanie:

W misce umieść wszystkie produkty poza olejem i mąką i dokładnie ze sobą zmiksuj. Następnie wsyp mąkę i wymieszaj ciasto łyżką (nie mikserem). Na patelni rozgrzej olej, a następnie wlej jedną część przygotowanego ciasta. Naleśnik obsmaż z obu stron na złoty kolor, a następnie zdejmij z patelni.

Naleśniki z mąki ryżowej możesz podawać z serem, dżemem, cukrem pudrem, świeżymi owocami oraz lodami. Ich smak świetnie komponuje się także z syropem klonowym oraz sorbetami.

Ciasto z mąki ryżowej

W kuchni azjatyckiej mąka ryżowa stanowi podstawę wielu ciast i deserów. Wykorzystuje się ją również do wytwarzania papieru ryżowego, służącego do przygotowywania spring rollsów lub sajgonek. W naszej szerokości geograficznej zdecydowanie większą popularnością cieszą ciasta, ciasteczka czy muffinki.

Mąkę ryżową można wykorzystywać do przygotowywania praktycznie wszystkich wypieków. Ważne jest jednak, by zachować odpowiednie proporcje w stosunku do oryginalnego przepisu i dodać odpowiednią ilość wody. Ciasta przygotowywane na bazie tego produktu mogą być nieco suche, dlatego warto zmniejszyć ilość mąki w stosunku do wartości podanej w przepisie (1 szklanka mąki pszennej = 3/4 szklanki mąki ryżowej).

Do wypieków możesz dodać owoce (świeże i mrożone), galaretki, bitą śmietanę, krem, cukier puder, a nawet jogurt. Do przygotowywania potraw z dodatkiem mąki ryżowej możesz wykorzystywać wszystkie swoje sprawdzone przepisy.