Kozieradka na włosy stosowana była już w medycynie ludowej. Z czasem jej właściwości zostały nieco zapomniane, lecz kilka lat temu internautki odkryły je na nowo. Obecnie nasiona tej pospolitej rośliny są wykorzystywane do sporządzania wcierek pobudzających porost włosów i zapobiegających ich wypadaniu. Jak sporządzić taki kosmetyk i czy rzeczywiście warto stosować kozieradkę?

Właściwości nasion kozieradki

Nasiona kozieradki to drobne, żółte ziarenka o zapachu przypominającym curry. Ta charakterystyczna woń jest skutkiem wysokiej zawartości olejków eterycznych. Dzięki niej kozieradka jest często wykorzystywana jako przyprawa kuchni azjatyckiej i Bliskiego Wschodu. Znajduje również zastosowanie w leczeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

W kosmetyce roślinę tę ceni się za wysoką zawartość składników mineralnych, m.in. selenu, potasu, żelaza, magnezu i krzemu. Jest również bogata w witaminy z grupy B oraz witaminę A i C. Zawiera antystarzeniowe flawonoidy, a także saponiny sterydowe, cholinę i lecytynę. Jej cennym składnikiem są też fosfolipidy, które pobudzają syntezę białek w komórkach skóry.

Kozieradka na włosy – efekty

Ze względu na dużą koncentrację składników aktywnych, kozieradka powstrzymuje wypadanie włosów i wspomaga ich porost, dzięki czemu stają się gęstsze i mocniejsze. Jest polecana także jako remedium na nadmierny łojotok skóry głowy oraz łupież. Regularnie wcierana w skórę głowy dostarcza cebulkom substancji odżywczych i wspomaga ich regenerację. Dzięki temu, że wcierka z kozieradki działa u źródła, czyli w mieszkach włosowych, stosowanie jej przynosi tak korzystne rezultaty.

Regularne aplikacja zioła poprawia również ogólną kondycję włosów i skóry głowy. Zawarty w kozieradce śluz polisacharydowy sprawia, że pasma są lepiej nawilżone, a zatem też bardziej sprężyste, błyszczące i gładsze. Kozieradka szczególnie pomoże więc włosom zniszczonym, przesuszonym i osłabionym.

Jak zrobić wcierkę z kozieradki?

Przepis na wcierkę z kozieradki jest łatwy i szybki - wystarczy przygotować napar z jej nasion. Łyżkę ziarenek zalewamy ok. 150 ml wrzątku i pozostawiamy do ostygnięcia. Następnie odsączamy powstały płyn i przelewamy go do buteleczki. W takiej postaci wcierka jest gotowa do użycia.

Napar możemy trzymać w lodówce przez maksymalnie tydzień. Tak przechowywany zachowuje swoje właściwości. Wcierkę stosuje się w niewielkich ilościach, dlatego prawdopodobnie nie zużyjemy w kilka dni całej przygotowanej porcji. Aby zapobiec marnowaniu nasion, możemy przygotowywać napar częściej, lecz w mniejszych ilościach.

Kozieradka na włosy – jak stosować?

Kozieradkę warto stosować codziennie lub chociaż co drugi dzień. Kluczem jest systematyczność - bez niej nie zobaczymy pożądanych rezultatów. Pierwsze efekty powinny pojawić się już po trzech tygodniach. Minimalny czas kuracji wynosi miesiąc, a optymalny, po którym uzyskamy najlepsze efekty - 3 miesiące.

Przygotowanym naparem należy najpierw dokładnie zwilżyć skórę głowy. Aby ułatwić sobie zadanie, możemy użyć strzykawki, pipety lub buteleczki z dozownikiem. Następnie opuszkami palców wykonujemy delikatny masaż skóry głowy i powolnymi, kolistymi ruchami wcieramy płyn u nasady włosów. Zaczynamy od skroni i kierujemy się w stronę karku. Napar pozostawiamy do wchłonięcia.

Wcierkę z kozieradki najlepiej nałożyć na noc lub na kilka godzin przed myciem. Należy pozostawić ją na skórze na minimum godzinę. Dzięki temu składniki aktywne będą miały wystarczająco dużo czasu na działanie. Ich wnikanie wspomoże ciepło, dlatego włosy po nałożeniu kozieradki warto owinąć ręcznikiem lub przykryć czepkiem na co najmniej pół godziny.

Czytaj też: Wypadanie włosów – 3 przyczyny, których dotąd nie brałaś pod uwagę

Kozieradka na włosy – opinie

Na forach internetowych znaleźć można wiele opinii osób, które przetestowały wcierkę z kozieradki. Oto kilka z nich:

anwa20, wizaz.pl:

"Używam kozieradki od jakichś 2 tygodni i jestem zachwycona efektem. Między moimi włosami pojawił się dość gęsty "jeżyk" z młodych włosów. Czuć to pod palcami, jak dotykam suchej głowy. Po prostu genialna jest kozieradka!"

ZUA, urodaiwlosy.pl:

"U mnie kozieradka sprawdziła się świetnie, kilkakrotnie zmniejszyła wypadanie!"

Gość, kafeteria.pl:

"Napary z kozieradki. Mnie uratowały włosy po farbie. Miałam połowę na głowie, leciały strasznie, już po 2 wcierkach przestały, a teraz odrastają na potęgę. Super sprawa, tanie i skuteczne."

Wcierka z kozieradki – przeciwwskazania

Kozieradka ma dobroczynny wpływ na włosy, lecz przy niektórych przypadłościach należy jej unikać. Jest odradzana w przypadku łysienia androgenowego. Utrata włosów przy tej dolegliwości jest skutkiem nadwrażliwości na pochodną testosteronu. Nasiona kozieradki zawierają saponinę, która pobudza produkcję hormonów płciowych, więc ich stosowanie może pogłębić objawy.

Z tego samego powodu dużych ilości kozieradki należy unikać w ciąży. Wcieranie naparu z tej rośliny w skórę ma o wiele mniejszy wpływ na organizm niż spożywanie jej, ale decyzję o kuracji lepiej odłożyć na czas po porodzie.

Jako główna wada kozieradki najczęściej wymieniany jest jej intensywny zapach, który utrzymuje się na włosach i skórze. Wielu osobom kojarzy się z curry lub syropem klonowym i jest postrzegany jako nieprzyjemny. Z tego powodu wcierkę najlepiej nałożyć na noc lub w czasie, gdy nie planujemy wychodzić z domu. Specyficzny aromat można nieco przytłumić, dodając do wcierki kroplę ziołowego olejku eterycznego.

Przed pierwszym zastosowaniem naparu z nasion kozieradki warto wykonać próbę uczuleniową. Kilka kropli należy nałożyć na niewielki fragment skóry. Jeżeli pojawi się zaczerwienienie, swędzenie bądź pieczenie, lepiej zrezygnować z kuracji.

Wcierka z kozieradki – cena, gdzie kupić?

Nasiona potrzebne do przygotowania wcierki z kozieradki kupimy w sklepach zielarskich lub z przyprawami oraz w aptekach i marketach ze zdrową żywnością. Saszetka ziaren o wadze 50 g to koszt 2-3 złotych. Najlepiej wybrać je w wersji zmielonej, gdyż z takiej postaci do naparu przeniknie najwięcej dobroczynnych składników. Warto zwracać uwagę na kraj pochodzenia kozieradki i wybierać tę importowaną z Indii - cechuje się ona najlepszą jakością.

Skuteczne kosmetyki hamujące wypadanie włosów ze sklepu ELLE: