Paznokcie hybrydowe - skąd wzięła się moda na taki manicure?

Dłonie to wizytówka każdej kobiety. Zadbane paznokcie przez wieki utożsamiane były z wysokim statusem społecznym. Wystarczy przypomnieć sobie scenę z „Przeminęło z wiatrem” w której zniszczone pracą dłonie Scarlett zdradzają kapitanowi Butlerowi jej intencje. Żyjemy w ciągłym stresie i biegu, nikt nie ma czasu, żeby malować paznokcie co 2-3 dni, jak to bywa w przypadku standardowych lakierów. Manicure hybrydowy na paznokciach może wytrzymać do 3 tygodni. Biorąc pod uwagę tysiące kolorów, mnogość wzorów i zdobień nic dziwnego, że paznokcie stały najmodniejszym dodatkiem ostatnich sezonów.

Instagram @badgalriri 

Hybrydowy manicure - wady i zalety

Największą zaletą lakierów hybrydowych jest ich trwałość: potrafią wytrzymać na paznokciach do 3 tygodni. Aby cieszyć się trwałym i modnym zdobieniem, nie trzeba bookować wizyty u profesjonalisty: przy niewielkim wkładzie własnym można wykonać go samodzielnie w domu. Potrzebna jest lampa, kilka preparatów podkładowych, wykończeniowych i ulubiony kolor, żeby zostać profesjonalistą. Bardzo łatwo można tworzyć efekty za pomocą niedrogich pyłków. Nowoczesne lampy do hybrydy skracają czas utwardzania lakieru, dla wprawionych zajmie on tyle samo czasu co klasyczny manicure.

Niestety ta metoda malowania paznokci ma też swoje wady. Nieumiejętnie wykonany i ściągnięty manicure hybrydowy może uszkodzić paznokcie. Przy matowieniu płytki za pomocą bloczka polerskiego bardzo łatwo o jej przepiłowanie. Największym błędem jest zrywanie kolorowej warstwy z paznokcia na siłę, gdy lakier się znudził lub odrost jest za duży. Kobiety, które regularnie wykonują manicure hybrydowy plastrów w kosmetyczce nie noszą na otarcia: zaklejają nim palce z których odpadł lakier hybrydowy, a ten wykonany przez amatorki może odpaść w najmniej spodziewanym momencie, np. przy podpisywaniu ważnej umowy lub płaceniu za zakupy.

Czytaj też: Paznokcie na imprezę >>

Jak uratować zniszczone paznokcie po hybrydzie?

Po dobrze wykonanym manicurze hybrydowym paznokcie nie są zniszczone. Jeżeli coś poszło nie tak: możesz być uczulona na hybrydę, manicure był źle wykonany lub ściągnięty. W przypadku uczuleń polecany jest manicure tytanowy. Dopóki nie zauważysz poprawy unikaj zmywacza do paznokci i acetonu: te dwa produkty niszczą płytkę paznokcia. Z tego powodu zrezygnuj z klasycznych odżywek do paznokci, które można kupić w drogeriach: gdy odpryskują trzeba je zmyć zmywaczem. W paznokcie należy wcierać olejki, które je wzmocnią. Olejek z drzewa herbacianego, który świetnie wpływa na kondycję paznokci można kupić w aptece. 

Jak uratować zniszczone paznokcie po hybrydzie domowymi sposobami?

Wzmocnić zniszczoną płytkę możesz też w domowym zaciszu. Oto kilka sprawdzonych sposobów na regenerację paznokci:

  1. Olejowanie paznokci: codziennie wieczorem wcieraj w płytkę olejek rycynowy, oliwę z oliwek, olej kokosowy albo płynną witaminę A i E - możesz kupić je w kapsułkach i przekłuć czystą igłą. 

  2. Kąpiel w wodzie z sokiem z cytryny: wyciśnij sok z cytryny do miski z ciepłą wodą i zanurz dłonie na 10-15 minut. Cytryna zawiera kwas, który pomoże w rozjaśnieniu i wzmocnieniu płytki.

  3. Kąpiel w parafinie: kąpiele parafinowe nie tylko wzmocnią i wygładzą paznokcie, ale też głęboko nawilżą i zmiękczą skórę dłoni. 

  4. Ogranicz kontakt z wodą i detergentami: kruche i zniszczone paznokcie nie powinny być długo moczone. Do wszelkich prac domowych, wymagających użycia chemii (mycie naczyń, pranie), zakładaj gumowe rękawiczki.

  5. Kąpiel w żelu z siemienia lnianego: popularny „glutek” z siemienia lnianego zalanego gorącą wodą ma działanie nawilżające i wzmacniające. Pamiętaj tylko, aby nie poparzyć dłoni!

Niestety czasami domowa pielęgnacja to za mało, aby przywrócić paznokciom dobrą kondycję. Jeśli płytki zostały mocno zniszczone, występuje duża bolesność i zaczerwienienie, warto udać się po poradę do lekarza dermatologii, który zaleci odpowiednie preparaty. 

Pielęgnacja dla zniszczonych paznokci po hybrydzie 

Manicure japoński

Najszybszym sposobem na regeneracje zniszczonych paznokci jest manicure japoński. Efekt? Paznokcie są wzmocnione, błyszczą się zdrowym, perłowym blaskiem. Można go wykonać zarówno w domu jak i u specjalisty. Najpierw matowi się płytkę, następnie wciera się w nią energicznymi ruchami odżywczą pastę bogatą w witaminy i minerały. Na koniec nakłada się specjalny puder. Aby ta metoda przynosiła efekty należy ją powtórzyć 2-3 razy w ciągu miesiąca. Bezpośrednio po wykonaniu tego zabiegu nie można nakładać ani lakieru klasycznego, ani hybrydowego — płytka jest zbyt tłusta, aby je utrzymać.

Czytaj też: Jak zdjąć hybrydę w domu? Sposoby, które nie niszczą paznokci

Manicure IBX - Innowacja w pielęgnacji paznokci

IBX System to najnowszy zabieg pielęgnacyjny paznokci, który jako pierwszy chroni paznokcie od środka. Trwa od 15 do 30 minut, należy go powtarzać co 2-3 tygodnie. Scala on paznokcie, które budowane są z cienkich, nakładanych na siebie warstw. Dodatkowo, stwarza bezpieczną bazę pod hybrydę.  

Dieta na mocne i piękne paznokcie

Wybierając dietę dobrą dla paznokci, pozytywnie wpłyniesz także na cerę i włosy. Postaw na tę bogatą w proteiny. Na czas regeneracji dobrym pomysłem jest włączenie do jadłospisu odżywek białkowych. Czerwone mięso jest źródłem białka, ale również żelaza, którego potrzebują paznokcie. Migdały, orzechy brazylijskie i włoskie są również twoim sprzymierzeńcem. W aptece znajdziesz suplementy, które poprawią kondycję paznokci.

Najlepsze odżywki do zniszczonych paznokci

Nail Tek, Odżywka do paznokci miękkich, 29 zł, Sephora

Najlepsze odżywki produkują firmy, które specjalizują się w lakierach do paznokci: OPI, Nail Tek, Sally Hansen. Lepiej zrezygnować z nich bezpośrednio po hybrydzie,  która zniszczyła paznokcie, bo trzeba je zmywać zmywaczem. Warto stosować je w przerwach pomiędzy hybrydami. Aby zabezpieczyć paznokcie przed kolejnym manicurem hybrydowym, warto zastosować bazę proteinową, która wzmacnia i chroni płytkę paznokcia. Baza proteinowa znajduje się w asortymencie wszystkich największych producentów lakierów hybrydowych.

Czytaj też: Jak wzmocnić paznokcie? Domowe sposoby i preparaty, które polecamy