Jak nawilżyć włosy w domu? Zacznij od wnętrza

Nawilżenie włosów to trudna dyscyplina. Jak w każdej dziedzinie - pozorny sukces możesz odnieść szybko - nabłyszczające olejki, jedwab do włosów, mieniący się lakier dadzą chwilowe efekty i są w stanie tylko zamaskować wysuszenie włosów. Jak nawilżyć włosy skutecznie? Jeśli chcesz prawdziwego nawilżenia włosów na dłużej, musisz działać inaczej i uzbroić się w cierpliwość. A także naturalne produkty - prosto z kuchni. Nie od dziś wiadomo, że najlepsze kosmetyki to takie, których nie bałabyś się... zjeść. Ten trend w pielęgnacji nazywany jest "skin food" i "hair food". Warto pamiętać, że skóra i włosy potrzebują jedynie 28 sekund na wchłonięcie produktu, który na nie nakładamy. Warto więc, by miał czysty skład i wartości odżywcze. To kluczowe także w misji nawilżenia włosów.

Piwo na włosy – jakie daje efekty i je jak je stosować? 5 prostych metod na poprawę ich kondycji>>

Jak nawilżyć włosy? Znajdź produkty z humektantami

Do nawilżenia włosów w domu potrzebne ci będą humektanty, czyli substancje wiążące wodę. Należą do nich m.in. gliceryna, aloes, ekstrakt z siemienia lnianego, wody kwiatowe, miód. W gotowych odżywkach i maskach często nie ma ich zbyt wiele albo towarzyszą im składniki, które ograniczają ich dobroczynne działanie – np. silikony. Nie musisz jednak zdawać się na gotowe formuły. W domu bez problemu zrobisz głęboko nawilżający zabieg i to przy użyciu surowców, które być może masz w swojej kuchni lub łazience.

Jak nawilżyć włosy? Naturalne metody w kombinacji z kosmetykami o dobrych składach

1. Maseczka do włosów z surowego żółtka jajka

Tę maseczkę od lat praktykowały nasze babcie. Surowe żółtka mają niezwykłą życiodajną moc, która przywraca włosom nawilżenie i zdrowy wygląd. Wszystko za sprawą wysokiej zawartości substancji mineralnych i witamin. Żółtko jajka zawiera żelazo, wapń, cynk, magnez, betakaroten a także bardzo ważną luteinę. Jak przygotować maseczkę z żółtek? Wystarczy, że roztrzepiesz je w misce, doprowadzając do jednostajnej zawiesiny. Możesz też dodać do żółtek oliwy z oliwek, miodu, banana lub trochę jogurtu. Wszystko, na co Twoje włosy mają apetyt. Maskę nałóż na wilgotne włosy a na głowę załóż foliowy czepek - naturalnie podgrzejesz składniki do temperatury ciała i otworzysz pory skalpu, żeby składniki mogły w niego lepiej wniknąć. Maseczkę możesz wcześniej lekko wetrzeć także w skórę głowy. Najlepiej potrzymać ją kilka godzin a potem umyć włosy ulubionym szamponem. 

2. Żel aloesowy + odżywka

Aby nawilżyć włosy domowym sposobem, możesz trochę stuningować swoją odżywkę, dodając do niej odrobinę żelu aloesowego. Oczywiście nadaje się tylko ten w pełni naturalny, zawierający przynajmniej 99% ekstraktu z rośliny. Najlepszy będzie bestsellerowy żel koreańskiej marki Holika Holika.

 

Ważne, abyś do zabiegu wykorzystała odżywkę bez silikonów, o możliwie jak najbardziej naturalnym składzie. My polecamy dwie: jedną z przewagą składników humektantowych, aby jeszcze bardziej wzmocnić efekt nawilżający – BeBio Naturalna odżywka do włosów puszących się. Zawiera duże ilości gliceryny, więc gdy wzbogacisz ją o dodatkową porcję aloesu, twoje pasma otrzymają podwójną dawkę wilgoci.

Druga warta zakupu odżywka to Insight Hydrating Conditioner. Ta będzie idealna, jeśli chcesz mocno wygładzić i lekko dociążyć włosy, ponieważ oprócz humektantów (ekstrakt z siemienia lnianego) zawiera kompleks emolientów, czyli masło kakaowe, olej konopny i olej z bawełny.

Odżywkę zmieszaną z żelem po prostu nałóż na włosy po umyciu i osuszeniu ich ręcznikiem – najlepiej na 20-30 minut, by kosmyki wchłonęły dobroczynne substancje.

Czytaj też: Naturalne odżywki do włosów bez silikonów - ranking top 7

2. Olejowanie na podkład

Jak nawilżyć włosy za pomocą olejowania? Na pewno słyszałaś o świetnych efektach, jakie daje regularne olejowanie włosów. Sam olej nie powoduje jednak ich nawilżenia, ponieważ jedynie pokrywa pasma ochronnym filmem zapobiegającym odparowywaniu wody. Aby nasycić włosy wilgocią, lepszą opcją jest olejowanie na podkład. Składa się z dwóch etapów, z czego pierwszy polega na aplikacji nawilżającego podkładu. To może być na przykład hydrolat różany, woda wymieszana z miodem lub wspomniany już żel aloesowy – są znakomitymi humektantami. Sięgnij np. po słynną wodę różaną od Make Me Bio, którą możesz używać także do tonizowania twarzy.

Po spryskaniu włosów podkładem, nakładamy cienką warstwę oleju. O tym, jaki olej dobrać i jakie są metody olejowania przeczytasz tutaj.

3. Żel z siemienia lnianego

Niepozorne ziarenka siemienia mają w sobie ogromną moc nawilżania. Można z nich zrobić żel, który doskonale ujarzmia suche, puszące się pasma. Stosuj go na sucho, by w razie potrzeby wygładzić odstające włosy albo zdefiniować ich skręt (to też genialny stylizator do loków!).

Przygotowanie żelu lnianego jest bardzo proste: wsyp ziarenka do 1/3 szklanki, a następnie zalej gorącą wodą do 3/4 wysokości naczynia. Nakryj spodkiem i poczekaj kilka godzin, aż mieszanka ostygnie i wytworzy się transparentna zawiesina. Powstały żel możesz przecedzić przez sitko i wlać do wyparzonego słoiczka. Można trzymać go maksymalnie 3-4 dni w lodówce. Aplikuj żel nabierając go na palce i przeczesując włosy. Jeśli masz loki, wgniatanie żelu lnianego poprawi ich skręt i nada lśniący, gładki wygląd.

Sprawdź też: Najlepsze szampony nawilżające do włosów - nasz ranking

Domowe maski do włosów, które poprawią ich gęstość, połysk i sprawią, że będą szybciej rosły. Poznaj proste przepisy na naturalne maseczki do włosów >>