Historia tworzenia perfum sięga setek lat, jednak za pełnoprawną ojczyznę tego produktu uznaje się Francję. Pierwszymi składnikami wykorzystywanymi do tego były róże, jaśmin, fiołek i lawenda, później dodano cynamon i piżmo. Obecnie różnorodność zapachów nie ma sobie równych - perfumiarze koncentrują się na tym, jak podkreślić indywidualne cechy użytkowników. Aby dowiedzieć się, jak dobrać perfumy idealne dla siebie, przyjrzyjmy się składowi produktów i poznajmy podstawowe zasady doboru aromatycznych eliksirów.

Rodzaje zapachów perfum

Dobrze jest zdawać sobie sprawę z tego, że podczas wyboru perfum w drogerii nie należy się spieszyć. Warto zaopatrzyć się w próbki pozycji, którymi jesteśmy zainteresowane - tak aby móc sprawdzić ich zapach nie tylko chwilę po rozpyleniu, a także po upływie czasu. Kompozycje inaczej bowiem pachną bezpośrednio po nałożeniu na skórę, a zupełnie inaczej po kilku godzinach. Wynika to z tego, że o charakterze danego aromatu decydują trzy różne nuty zapachowe:

1. Nuta głowy – to właśnie ten zapach wyczuwamy zaraz po ”psiknięciu”, utrzymuje się do około 30 minut.

2. Nuta serca – można ją wyczuć przez około kilka godzin.

3. Nuta bazowa – te składniki czujemy najdłużej, utrwalają one całość kompozycji zapachowej, jak i są jej tłem.

Poszczególne nuty mogą zarówno pokrywać się, jak i różnić od siebie, i to właśnie jest powodem, dla którego nie warto podejmować pochopnej decyzji przy zakupie.

Kolejnym, ważnym aspektem, z którym warto zapoznać się przed wyborem idealnego zapachu dla siebie, są podstawowe grupy zapachowe. Zazwyczaj wyróżnia się cztery:

1. Grupa cytrusowa – to zdecydowanie najbardziej świeże i orzeźwiające perfumy, do ich produkcji wykorzystuje się olejki eteryczne pozyskane właśnie z owoców cytrusowych i bergamotki.

2. Grupa szyprowa – ciężkie, intensywne zapachy, reprezentowane przez m.in. mech dębowy, żywicę czy różę. Często przełamane słodką wanilią.

3. Grupa kwiatowa – najbardziej popularna, jednocześnie stanowiąca bardzo zróżnicowany zestaw aromatów. W końcu tyle możliwości, ile rodzajów kwiatów, a tych, na szczęście, nie brakuje. Zapachy te często łączy się z owocowymi.

4. Grupa orientalna - do niej zaliczają się aromaty korzenne, drzewne, dość ciężkie, na przykład: cynamon, gałka muszkatołowa, żywica, ambra.

Warto wziąć pod uwagę, że te sama kompozycja, które tak znakomicie pachnie na twojej koleżance, może zupełnie inaczej prezentować się na tobie. Dużą rolę odgrywają tutaj takie osobiste czynniki, jak np. rodzaj skóry – te z nas, które mają skórę suchą, nie powinny używać perfum z dużą zawartością alkoholu, który dodatkowo może podrażniać i wysuszać naskórek. Na suchej skórze zapachy nie trzymają się tak mocno i długo, jak na tłustej, dlatego w tym przypadku polecane są zapachy intensywniejsze. Warto też nawilżyć skórę balsamem – pozwoli to utrwalić aromatyczny efekt. Z kolei kobiety o skórze tłustej powinny wybierać zapachy lżejsze, na przykład cytrusowe. Takim osobom zaleca się też ostrożność w ilości, aby uniknąć przytłaczającego efektu. Zapachy na skórze tłustej są zazwyczaj mocno wyczuwalne, co może być zaletą, ale też wadą, kiedy przesadzimy z ilością nakładanego zapachu.

Jak dobrać perfumy do osobowości?

Przed decyzją o nabyciu nowego pachnidła warto zasięgnąć informacji o tym, jak dobrać perfumy. Pod uwagę możemy wziąć nasze preferencje dotyczące potraw, jakie jemy, muzyki, jakiej słuchamy czy ulubionych kolorów i rozrywek. Kobiety żywiołowe, ceniące sobie swobodę, uprawiające sport, powinny celować w świeże perfumy damskie, na przykład cytrusowe lub cytrusowo-kwiatowe. Tym z nas, którym zależy na wzbudzeniu zainteresowania płci przeciwnej, sugerujemy kuszące zapachy słodkie, z domieszką intrygującego piżma czy paczuli. Kobiety robiące karierę, które poprzez odpowiedni zapach chcą dopełnić swojego wizerunku profesjonalistki, powinny zainteresować się zapachami cięższymi, szyprowymi lub aldehydowymi. Beztroskę młodych romantyczek i marzycielek podkreślą akordy słodkie i kwiatowe, na przykład perfumy o zapachu bzu lub mandarynki. Kobietom ceniącym elegancję i preferującym klasyczne rozwiązania, mogą spodobać się aromaty umiarkowanie orientalne i intensywne. 

Jak wybrać perfumy dla siebie? TEST

Nie jesteś pewna, jak dobrać perfumy dla siebie? Rozwiąż krótki test, który ułatwi ci dobór perfum, które staną się twoim ulubionym zapachem.

1. Zapach których kwiatów podoba ci się najbardziej?

a) kwiaty polne

b) bzy

c) lilie

d) róża

2. Który z owoców lubisz najbardziej?

a) truskawka

b) ananas

c) mango

d) czereśnia

3. Jaką fryzurę wolisz?

a) modną, współczesną

b) nie przejmuję się fryzurą, dla mnie liczy się wygoda i praktyczność

c) skomplikowaną, ekstrawagancką

d) klasyczną fryzurę kobiecą, chętnie w stylu retro

4. Jaka jest twoja ulubiona pora roku?

a) romantyczna, świeża wiosna

b) lubię wszystkie pory roku

c) gorące lato

d) złota, polska jesień

5. Z jakim stylem identyfikujesz się najbardziej?

a) styl dziewczęcy, na przykład kolorowe sukienki

b) styl sportowy, wyluzowany

c) wzorki etno, motywy ludowe, mnogość barw i ozdób

d) klasyczne kroje spódnic, marynarki, drobne falbanki – a wszystko w stonowanych kolorach

6. Który kierunek wakacyjny wybierasz?

a) wakacje na wsi – uwielbiam kwieciste łąki i pola złocistych kłosów

b) morze ponad wszystko, w końcu tam jest najwięcej możliwości aktywnego spędzania czasu

c) Indie, Tajlandia, Maroko – kocham egzotykę

d) miejski urlop w Krakowie lub Gdańsku, gdzie mogę zachwycać się starą architekturą i zwiedzać interesujące muzea

7. Jakiej muzyki słuchasz najchętniej?

a) lubię to, co akurat jest popularne, cenię też ludowe piosenki o tematyce miłosnych zalotów

b) muzyka elektroniczna

c) uwielbiam orientalne dźwięki muzyki Wschodu

d) muzyka klasyczna i przedwojenne hity ikon polskiej muzyki

8. Gdzie czujesz się najlepiej?

a) na łonie natury

b) w tłumie ludzi, najlepiej w barze lub klubie

c) w małych kinach studyjnych

d) w szykownej kawiarni

9. Mój wymarzony prezent to:

a) bukiet kwiatów

b) karnet do klubu fitness

c) wycieczka w nieznane miejsce

d) książka

10. Który spośród wskazanych niżej napojów wybierasz:

a) sok owocowy

b) Coca-colę

c) biała herbata z miodem, imbirem i goździkami

d) czarna kawa

Klucz do testu:

Jeśli wybrałaś najwięcej odpowiedzi A: zdecydowanie celuj w słodkie, kwiatowe zapachy.

Jeśli wybrałaś najwięcej odpowiedzi B: w twoim przypadku najlepiej sprawdzą się zapachy świeże, cytrusowe, z nutą zielonej herbaty.

Jeśli wybrałaś najwięcej odpowiedzi C: zapachy z grupy orientalnej powinny dobrze pasować do twojej osobowości.

Jeśli wybrałaś najwięcej odpowiedzi D: eleganckie, intensywne zapachy z grupy szyprowej doskonale podkreślą twój elegancki styl.

Jak dobrać zapach do okazji?

Oprócz naszych indywidualnych preferencji typu skóry, a także charakteru, warto zastanowić się, w jakich sytuacjach będziemy używać danych perfum. Należy więc pod uwagę, czy dany zapach ma nam towarzyszyć na co dzień, czy w specjalnych okolicznościach. Perfumy na co dzień nie powinny być zbyt przytłaczające, warto więc wybrać coś, co w składzie ma mniej olejków eterycznych. Idealnym wyborem będzie woda toaletowa, podczas gdy wody perfumowane pozostawmy na szczególne okazje, takie jak wyjścia na imprezy, wydarzenia kulturalne czy rodzinne spotkania. Z kolei przed randką dobrym pomysłem może okazać się spryskanie nadgarstków zapachem z grupy orientalnej - tak, aby dodać sobie intrygującego i tajemniczego czaru.

Warto też wziąć pod uwagę porę roku – w upalne letnie dni lepiej sprawdzą się zapachy orzeźwiające i pobudzające, wybierzmy zatem kompozycje zapachowe z dodatkiem aromatu białych kwiatów, cytrusów lub zielonej herbaty. Zimą i jesienią śmiało możemy rozpylić na sobie coś cięższego i bardziej intensywnego, np. te zawierające piżmo lub perfumy drzewem sandałowym.

Jak dobrać perfumy przez internet? Polecane strony

Jak sprawdzić, czy dane perfumy w ogóle nam się spodobają? Oczywiście powąchać je… Prawda jest jednak taka, że wiele z nas kupuje zapachy przez internet. Jest taniej, wygodniej, większy wybór. Niestety, nikt nie wymyślił jeszcze magicznego atomizera ukrytego w ekranie laptopa czy smartfona, dlatego musimy posiłkować się różnymi trikami. Pierwszy z nich to zakup próbek w perfumerii - w dużych sklepach internetowych często oferowane są niedrogie zestawy próbek zapachów z danej kategorii.

Drugą opcją jest poszperanie na znanych forach o tematyce olfaktorycznej, na przykład Fragrantica. Oprócz dokładnej listy nut, składających się na kompozycję danego zapachu, znajdziemy tam też mnóstwo opinii użytkowniczek. Możemy też liczyć na bardzo plastyczne opisy, dzięki czemu łatwo będzie nam wyobrazić sobie jak pachnie dany produkt.

_________

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy