Garnitur ślubny: jaki wybrać dla pana młodego?  

Klasyczna moda męska dość sztywno trzyma się kliku podstawowych zasad, jeśli chodzi o garnitur ślubny. Dla wielu osób dzień ślubu to jedna z ważniejszych dat w życiu. Na początku przygotowań warto zadać sobie proste pytanie – jak chcę się czuć tego dnia i jak chcę go wspominać? Odpowiedź na te pytania stanowi jasną wskazówkę, czego unikać, by nie stresować się podczas samej uroczystości oraz nie czerwienić się oglądając zdjęcia z sesji ślubnej.  

Garnitur czy smoking na ślub? Raczej klasycznie czy może zaszaleć, by wyróżnić się tego dnia? To odwieczne dylematy każdego pana młodego, który musi zdecydować, w czym wystąpić w dniu ślubu. Dlatego poszukiwania idealnego garnituru do ślubu warto rozpocząć odpowiednio wcześnie, nawet kilka miesięcy przed planowana uroczystością, by dać sobie szansę na sprawdzenie różnych możliwości. 

Rygory stylizacyjne dość mocno się rozluźniły nawet w przypadku takich uroczystości jak ślub i wesele. Aktualnie można sobie pozwolić na zdecydowanie więcej swobody. Czy jednak przekombinowany zestaw to będzie najlepszy wybór, a luz i dystans jest w tym wypadku uzasadniony? Nie do końca! Klasyczna stylizacja to po prostu gwarancja eleganckiego i ponadczasowego efektu. Z kolei prawdziwa elegancja zawsze pozostaje dyskretna i tkwi w detalach. Wysokiej jakości materiały czy odpowiednio dobrane kolory to zdecydowanie właściwy kierunek. 

Garnitur ślubny: jaki fason?

Poza kolorem i tkaniną kluczową rolę odgrywa również fason. Dobrze skrojony garnitur powinien pasować do sylwetki, podkreślać właściwie proporcje ciała i tuszować mankamenty. Jak zatem prawidłowo dobrać garnitur do postury?  

Garnitur jednorzędowy to uniwersalna propozycja dla wszystkich mężczyzn, niezależnie od wzrostu, sylwetki czy tuszy. Może to być klasyczna wersja dwuczęściowa lub bardziej wyrafinowana wersja trzyczęściowa z kamizelką. Kamizelka na ślub, choć nie jest samodzielnym elementem garderoby to nadaje całości bardzo szlachetnego sznytu. Ponieważ nie jest najwygodniejszym elementem stroju można ją po prostu zdjąć po uroczystości zaślubin, by nie krępowała ruchów. Z drugiej strony kamizelka daje również możliwość zdjęcia na chwilę marynarki w trakcie zabawy weselnej.

Garnitury dwu- lub trzyrzędowe to propozycja dla panów, którzy mogą sobie pozwolić na poszerzenie sylwetki. W tego typu marynarce zdecydowanie najlepiej będą prezentować się mężczyźni wysocy i szczupli, którym zależy na tym, by osiągnąć stylizacją efekt dżentelmena w stylu retro. 

Przedłużona marynarka (tzw. jaskółka), garnitur smokingowy ślubny lub frak to z kolei propozycje dla wysokich, dobrze zbudowanych mężczyzn, którzy nie obawiają się ekstrawagancji. W tym przypadku najważniejszy jest kontekst uroczystości. Te najbardziej formalne wersje stroju weselnego, jak smoking czy frak, będą pasowały przede wszystkim do przyjęć weselnych objętych koncepcją „black tie” lub „white tie”.  

Garnitur ślubny: gdzie szukać, by kupić dobrej jakości produkt? 

Jeśli portfel pana młodego na to pozwala doskonałym rozwiązaniem są pracownie szyjące na miarę. W takim miejscu cały zestaw ślubny zostanie przemyślany, dopasowany i uszyty zgodnie z koncepcją, oczekiwaniami oraz sylwetką bohatera tego wydarzenia.  

Trochę tańszą opcją, jednak nadal wymagającą zainwestowania większych środków, są salony z modą ślubną, które oferują gotowe zestawy dla pana młodego. Jednak podstawowy zestaw, który może posłużyć jako strój ślubny można kupić również w sklepach dobrych marek garniturowych. W tym wypadku portfel pana młodego nie powinien zostać nadwyrężony. Co niezwykle istotne, sklepy takie oferują również opcję wykonania drobnych poprawek krawieckich, by dopasować standardowy model garnituru do sylwetki pana młodego.  

Garnitur ślubny dla pana młodego: jaki materiał wybrać?

Tkanina, z której wykonany jest garnitur ślubny to jedna z podstawowych rzeczy, która decyduje o tym, czy całość wygląda szykownie i elegancko, czy tandetnie i bez gustu. Najbardziej niepraktyczne są męskie stroje ślubne ze sztucznych, błyszczących tkanin poliestrowych. W takim garniturze pan młody poci się szybciej, zaś fason garnituru może nie przetrwać tej wyjątkowej uroczystości.  

Garnitur ślubny powinien być wykonany z naturalnej tkaniny, najlepiej szlachetnej wełny całorocznej o odpowiedniej gramaturze. Taka dzianina sprawdzi się latem i zimą. W przypadku wesela planowanego latem warto postawić na wełniany materiał o otwartym i przewiewnym splocie, który gwarantuje dostęp powietrza i eliminuje możliwość nadmiernego pocenia się w trakcie uroczystości.  

Garnitur ślubny dla pana młodego: jaki kolor wybrać?

Strój ślubny pary młodej powinien być spójny i zgrany kolorystycznie. Zwykle to pan młody dopasowuje kolor garnituru do sukienki panny młodej. Dla wielu osób ta harmonia ma również pewien wymiar metaforyczny – podczas ślubu para formalnie potwierdza łączącą ją więź, więc w dobrym tonie jest podkreślenie tej chwili również konsekwentną stylizacją.  

Nie ma nic złego i zaskakującego w tym, że bardzo często to panie przejmują inicjatywę w zakresie wyboru koloru garnituru ślubnego. Najważniejsze, by wszystkie decyzje konsultować i pozostać elastycznym w zakresie oczekiwań dotyczących stroju weselnego. Pozwoli to uniknąć wpadek i niepotrzebnego stresu. Jak zatem stworzyć taki harmonijny zestaw? Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych standardach.  

Jasny garnitur ślubny to idealne rozwiązanie, kiedy uroczystość zaplanowana jest latem. Pastelowe beże, błękity, delikatne brązy czy szarości pasują do mężczyzn o ciemniejszej karnacji i doskonale współgrają ze wszystkimi kolorami sukien ślubnych uznanymi za te najbardziej klasyczne.  

Bordowy garnitur do ślubu, najlepiej w głębokim odcieniu marsala lub wiśni, to z kolei ciekawa i niestandardowa propozycja na jesienne lub zimowe uroczystości, które odbywają się przed godziną 18.00. Ten wyrazisty kolor najlepiej będzie się prezentował w połączeniu z mocno kontrastującą śnieżnobiałą suknią lub kreacją w odcieniu delikatnego, pudrowego różu.   

Kiedy zdecydować się na klasyczną czerń lub garnitur granatowy? Ślub i przyjęcie weselne, niezależnie od pory dnia i roku, w granatowym garniturze to bardzo bezpieczny wariant. Granatowy to uniwersalny kolor, który idealnie sprawdza się w przypadku mężczyzn o słowiańskim typie urody. Warto pamiętać przy okazji, że taki wybór pozostawia pannie młodej większą swobodę – im ciemniejszy odcień granatu, tym partnerka może bardziej poszaleć z kolorem sukni ślubnej. Z kolei szykowna czerń to barwa typowo wieczorowa, dlatego sprawdzi się najlepiej podczas ślubu, który planowany jest późnym popołudniem zimą (po 16.00) lub wczesnym wieczorem latem (po 18.00).  

Co zrobić z garniturem po ślubie? 

Decydując się na konkretny model garnituru ślubnego warto przemyśleć, co będzie można zrobić z nim po ślubie. Czy ma być to element garderoby przeznaczony wyłącznie na tę wyjątkową okazję? Czy może lepiej zainwestować w model na tyle uniwersalny, by dawał możliwość wykorzystania go przy innych okazjach? 

Ten szykowny i odświętny zestaw może stanowić bazę stroju biznesowego, a nawet codziennego. Wszystko zależy wyłącznie od umiejętnego dobrania dodatków. Taliowana marynarka ślubna zestawiona z casualowymi spodniami to idealna propozycja dla panów ceniących wygodny, ale stylowy wygląd w pracy. Możliwość ponownego wykorzystania garnituru ślubnego lub jego elementów nie tylko wielokrotnie obniża koszt zakupu, ale wpisuje się również doskonale w aktualne trendy ekologiczne. 

ZOBACZ TEŻ: Wódka na wesele: jaką wybrać? Gdzie kupić? Jak obliczyć potrzebną ilość? Kto powinien ją roznosić?

ELLE MAN POLECA: Jak wybrać pierścionek zaręczynowy? Gdzie go kupić? Wszystko na temat kamieni i rozmiarów