Czym są czarne kropki na nosie?

Czarne kropki na nosie to nic innego, jak zaskórniki, powszechnie nazywane także wągrami. Warto zauważyć, że to tylko jeden z rodzajów zaskórników, jakie mogą się pojawić, a mianowicie zaskórniki otwarte. Ich kolor spowodowany jest utlenianiem się sebum zalegającego w porach skóry (do tego procesu dochodzi, gdy sebum ma kontakt z powietrzem). Oprócz nich wyróżnia się też zaskórniki zamknięte o jasnym, białym lub mlecznym kolorze, widoczne głównie wtedy, gdy naciągnie się skórę.

Najczęściej wągry występują u osób z cerą trądzikową. Jeśli chodzi o pozostałe rodzaje cery, zaskórniki zwykle dotyczą cery tłustej lub mieszanej. Pojawiają się tam, gdzie znajduje się najwięcej ujść gruczołów łojowych, czyli na brodzie, czole, policzkach i właśnie na nosie. Mogą również być zlokalizowane na plecach lub klatce piersiowej. Co ważne, zaskórnikom nie towarzyszy czynny stan zapalny, dlatego nie powodują bólu przy dotykaniu. Bywa, że pojawiają się u osób, które nie mają żadnych widocznych problemów dermatologicznych.

Dlaczego pojawiają się czarne kropki na nosie?

Zastanawiasz się, dlaczego akurat u ciebie pojawiły się czarne kropki na nosie? Na pewno zauważyłaś, że Twoja skóra nie jest idealnie gładka i widać na niej ujścia gruczołów łojowych. Kiedy martwy naskórek nie złuszcza się w prawidłowy sposób, zatyka je, tworząc pewnego rodzaju czopy, powstające z łoju i martwych komórek naskórka. Do przyczyn powstawania wągrów zalicza się też nadmierną produkcję sebum, a także wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, w tym te powstające w wyniku wykorzystywania nieodpowiednich kosmetyków.

Do rozwoju czarnych kropek na nosie przyczyniają się też:

  • niedostateczna lub nieregularna pielęgnacja cery;
  • zły dobór kosmetyków;
  • posiadanie mieszanej lub tłustej cery;
  • złe odżywianie;
  • wykorzystywanie preparatów opartych na alkoholu etylowym;
  • problemy hormonalne.

Kto najczęściej zmaga się z czarnymi kropkami na nosie?

Choć problem zaskórników może dotknąć tak naprawdę każdego, są pewne grupy osób, które są bardziej narażone na ich wystąpienie. Powinnaś się ich spodziewać szczególnie wtedy, jeśli:

  • często zapominasz o oczyszczaniu skóry rano i wieczorem lub nie robisz tego tuż po wysiłku czy podróży, gdy jest ona najbardziej narażona na kontakt z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami;
  • cierpisz na niedobory witamin z grupy B i witaminy A, co może upośledzać proces rogowacenia naskórka i tym samym prowadzić do zatykana porów;
  • stosujesz ciężkie, kleiste kosmetyki, w szczególności kremy i podkłady, które przyczyniają się do zatykania porów skóry;
  • mierzysz się z ciągłym stresem, co dodatkowo nasila pracę Twoich gruczołów łojowych, powodując też powstawanie wągrów na twarzy;
  • jesz zbyt dużo wysokoprzetworzonej żywności oraz produktów bogatych w węglowodany i cukier;
  • mieszkasz na obszarze szczególnie zanieczyszczonym i jesteś regularnie narażona na kontakt ze smogiem;
  • w Twoim organizmie zachodzą akurat zmiany hormonalne;
  • długotrwale przebywasz w miejscu, w którym jest wysoka temperatura powietrza, przy jednoczesnej nasilonej wilgoci.

Jak zapobiegać czarnym kropkom na nosie?

Wiesz już, jakie rodzaje cery są najmocniej narażone na występowanie wągrów. A co powinnaś zrobić, żeby ten problem nie dotyczył także Ciebie, nawet jeśli akurat masz do tego predyspozycje? Oczywiście, są pewne sposoby, które pozwolą Ci zminimalizować ryzyko wystąpienia nieestetycznych czarnych kropek na nosie.

Cotygodniowy peeling

Tylko regularne powtarzanie tego zabiegu pozwoli Ci odpowiednio zabezpieczyć cerę przed niechcianymi zmianami skórnymi. Peeling będzie złuszczał martwy naskórek, a jednocześnie zdoła oczyścić ujścia gruczołów łojowych, co zapobiegnie powstawaniu wągrów. Wypróbuj peeling bazujący na kwasach AHA, ponieważ pomoże Ci odpowiednio wyregulować pracę gruczołów łojowych. Jeśli masz wyjątkowo delikatną, wrażliwą skórę, sięgnij raczej po jeden z peelingów enzymatycznych.

Odpowiednie kosmetyki

Wyłącznie właściwy dobór kosmetyków, tak, by rzeczywiście były przeznaczone do danego rodzaju cery, pozwoli Ci odpowiednio o nią zadbać i uniknąć odkładających się zanieczyszczeń. Przyjrzyj się składom wybieranych kosmetyków, dbając o to, by używane przez Ciebie preparaty były niekomedogenne, czyli nie zatykały ujść gruczołów łojowych. Ich formuła musi być lekka, wodno-żelowa lub żelowa, co pozwoli im szybko wchłaniać się w skórę. Unikaj więc bardzo gęstych podkładów do twarzy, które mogłyby prowokować zatykanie się porów i tym samym powstawanie zaskórników.

Dbanie o czystość cery

Bardzo ważne jest to, byś nie pozwalała zanieczyszczeniom zalegać na swojej skórze. Będą się one na niej osadzać szczególnie po długotrwałym wysiłku fizycznym czy podczas przebywania w zamkniętym, niewentylowanym pomieszczeniu. Twarz powinnaś też przemywać za każdym razem, gdy wrócisz do domu w lato, przy upalnych dniach. Pracy gruczołów łojowych nie ułatwia też zbyt ciężki makijaż, staraj się więc, by z nim nie przesadzać, szczególnie w najgorętszych miesiącach roku.

Nawilżanie skóry

Niezależnie od rodzaju cery, jaką masz, powinnaś zawsze zadbać o zbudowanie szczelnej warstwy hydrolipidowej. W tym celu należy wykorzystywać odpowiednie kosmetyki nawilżające, także w przypadku cery tłustej i mieszanej. Choć może Ci się to wydać dziwne, również nadmiernie przesuszona skóra (nie tylko przesadnie tłusta i świecąca) może przyczyniać się do nadprodukcji sebum, a w konsekwencji do powstawania zaskórników.

Używanie toniku

Pamiętaj, aby po każdym umyciu twarzy nałożyć na nią tonik. Pozwoli on na przywrócenie skórze odpowiedniego pH, a jednoczenie w widoczny sposób wpłynie na poprawę jej kondycji. Aby nie dopuścić do powstawania zaskórników, staraj się wybierać toniki przeznaczone do cery trądzikowej, tłustej lub mieszanej, mające za zadanie ściągać pory.

Jak pozbyć się czarnych kropek na nosie?

A co, jeśli czarne kropki już się pojawiły na Twoim nosie lub w jego okolicy? To znak, że pora odpowiednio zadbać o swoją skórę, by pozbawić jej powstałych niedoskonałości. Wbrew pozorom, nie jest to aż takie trudne, wymaga jednak cierpliwości i systematyczności.

Oczyszczanie

Musisz codziennie oczyszczać swoją twarz przy użyciu właściwych kosmetyków. To dzięki nim skutecznie pozbędziesz się śladów martwego naskórka, kurzu, pozostałości po makijażu, sebum i bakterii. Zawsze myj twarz ciepłą wodą i wybranym preparatem myjącym: pianką do twarzy, żelem lub emulsją. Najpierw powinnaś zwilżyć twarz wodą, nałożyć wybrany kosmetyk, a potem delikatnie wmasować go w skórę i obficie spłukać. Po tym wytrzyj twarz do sucha, najlepiej papierowym ręcznikiem. Raz w tygodniu dołóż do tego wybrany peeling.

Nawilżanie

Skórę nawilża się przy pomocy kremu, który będzie odpowiedni dla danej cery. Dzięki temu skóra nie będzie się łuszczyć, co mogłoby prowadzić do powstawania kolejnych zaskórników. Krem nakładaj delikatnie, wmasowując go w skórę bądź delikatnie wklepując. Preparat tego rodzaju ma ponadto za zadanie regenerować skórę i zapewnić jej dodatkową barierę przed zanieczyszczeniami oraz działaniem wielu czynników zewnętrznych.

Skuteczna ochrona przed słońcem

Wybierając odpowiedni krem, warto zwracać uwagę na to, czy ma dodatkowo filtr przeciwsłoneczny. Pamiętaj, że także promienie słoneczne wpływają niekorzystnie na kondycję skóry – wysuszają ją i powodują liczne uszkodzenia. Filtr przyda się o każdej porze roku, choć zimą jego wartość może być niższa. Latem z kolei, aby ochronić twarz przed promieniowaniem UV, możesz zapewnić sobie dodatkową ochronę, zakładając kapelusz lub czapkę z daszkiem.

Czy można wyciskać czarne kropki na nosie?

Na pewno nieraz korciło Cię, żeby wycisnąć denerwujące zaskórniki, które wciąż są widoczne na Twoim nosie. Postaraj się jednak powstrzymać od wyciskania wągrów, nawet jeśli wcześniej rozpulchnisz skórę przy pomocy popularnej „parówki”. Ręczne, nieumiejętne wyciskanie zaskórników prędko doprowadzi do nadkażenia skóry, a przy okazji rozniesiesz bakterie po całej twarzy. A jeśli samodzielne sposoby na poprawę funkcjonowania gruczołów łojowych Twojej skóry nie pomagają, skorzystaj z pomocy doświadczonej kosmetyczki.

Jakie kosmetyki pomogą na czarne kropki na nosie?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele kosmetyków, które mają pomóc w utrzymaniu cery w dobrej kondycji. Jeśli właśnie walczysz z zaskórnikami, sięgaj po preparaty mające im zapobiegać bądź zwężać pory. A są to:

  • preparaty oczyszczające i tonizujące – to produkty służące do codziennego oczyszczania skóry (zwykle dwukrotnie – rano i wieczorem). Ich działanie ma zazwyczaj pomagać w złuszczaniu martwego naskórka i odblokowywać pory skórne. Większość z nich wykazuje ponadto działanie przeciwbakteryjne, co ma pomagać w walce ze stanami zapalnymi;
  • preparaty z niacynamidem – tego rodzaju preparaty mają za zadanie wspierać walkę z już istniejącymi zaskórnikami. Niacynamid ma skutecznie obkurczać ujścia gruczołów łojowych, redukować zmiany trądzikowe oraz poprawiać koloryt cery poprzez usuwanie przebarwień po aktywnych stanach zapalnych;
  • kremy i żele z retinoidami – retinoidy wykazują działanie przeciwzapalne, a ponadto wpływają na produkcję łoju, przywracając gruczołom łojowym ich funkcjonalność. Z ich pomocą można znacząco zmniejszyć widoczność wągrów, wygładzić skórę trądzikową, a także zwęzić rozszerzone pory;
  • kremy i sera na bazie kwasów – zwykle zawierają kwas salicylowy, kwas azelainowy lub glikolowy. Z jednej strony mają one za zadanie złuszczać martwy naskórek, z drugiej natomiast działać przeciwzapalnie i zapobiegać infekcjom bakteryjnym.