Reklama

Laureat Oscara, zdobywca wielu prestiżowych nagród w Polsce i międzynarodowych, Andrzej Wajda tworzył filmy przez 65 lat. Wiele z nich przeszło do historii polskiej, jak i światowej kinematografii. Mimo sędziwego wieku nadal pracował. Podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni zaprezentowano jego ostatnie dzieło zatytułowane "Powidoki" o malarzu Władysławie Strzemińskim, w którym zagrał Bogusław Linda.
My przypominamy ważne oraz kultowe filmy Andrzeja Wajdy. Tak o Polsce językiem filmu nie opowie nam już nikt.

Reklama

"Pokolenie", 1951 rok

Pełnometrażowy debiut fabularny reżysera, na podstawie powieści Bohdana Czeszki. W filmie pojawiła się plejada młodych aktorów m.in. Tadeusz Janczar, Roman Polański,Tadeusz Łomnicki i Zbigniew Cybulski.


"Kanał", 1956 rok

Ostatnie chwile Powstania Warszawskiego. Oddział żołnierzy AK próbuje przejść przez kanały do broniącego się jeszcze Śródmieścia. W rolach głównych: Tadeusz Janczar, Teresa Iżewska, Emil Karewicz, Stanisław Mikulski, Wieńczysław Gliński.
Film otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Filmowym w Cannes i Złotą Kaczkę dla najlepszego filmu oraz nominację do nagrody BAFTA.


"Popiół i diament", 1958 rok

Młodego AK-owca, Maćka ogarniają wątpliwości co do sensu prowadzenia dalszej walki zbrojnej, tym razem przeciw komunistom. Zabicie sekretarza PPR, Szczuki to ostatnie zadanie, które ma wykonać. W rolach głównych: Zbigniew Cybulski, Ewa Krzyżewska, Adam Pawlikowski, Bogumił Kobiela, Stanisław Milski.
Produkcja zdobyła nagrodę dla najlepszego filmu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz Złotą Kaczkę, a także dwie nominację do BAFTA.


"Niewinni czarodzieje", 1960 rok

To historia przypadkowego spotkania młodego lekarza Bazylego i atrakcyjnej Pelagii, którzy poznają się w piwnicy jazzowej i spędzają ze sobą noc.Między nimi rozpoczyna się romantyczna gra pozorów... W rolach głównych: Krystyna Stypułkowska, Tadeusz Łomnicki, Kalina Jędrusik, Zbigniew Cybulski, Roman Polański
Muzykę do filmu skomponował słynny jazzman Krzysztof Komeda.


"Popioły", 1965 rok

Ekranizacja powieści Stefana Żeromskiego. Akcja filmu rozpoczyna się latem 1798 roku, w chwili, gdy podróżujący po Włoszech książę Gintułt wraca do Polski. Los styka go tu z młodym szlachcicem Rafałem Olbromskim, który zostaje jego sekretarzem. Podróżując wraz z Gintułtem po kraju, Rafał wchodzi w kręgi masonerii. Nawiązuje tragiczny romans z żoną dostojnika loży, by wreszcie wspólnie z poznanym Krzysztofem Cedrą wstąpić do armii Napoleona.
W rolach głównych: Daniel Olbrychski, Bogusław Kierc, Piotr Wysocki, Beata Tyszkiewicz, Pola Raksa, Władysław Hańcza,


"Polowanie na muchy", 1969 rok

Bohaterem filmu jest Włodek, pracownik księgarni, niedoszły rusycysta. Pewnego dnia poznaje młodą dziewczynę, Irenę. Choć jest żonaty, nawiązuje z nią romans. Irena jest przekonana, że jej ukochany jest zdolny do lepszego życia niż to, które wiedzie u boku Hanki. Pokłada w nim wielkie nadzieje, chce wylansować go jako tłumacza, a nawet pisarza. Jej wysiłki okazują się daremne. Kariera jej wybrańca nie udaje się, on z kolei wpada w sidła ambitnych planów żony.
W rolach głównych: Zygmunt Malanowicz, Małgorzata Braunek, Hanna Skarżanka, Daniel Olbrychski


"Krajobraz po bitwie", 1970 rok

Film opowiada o Polakach, byłych więźniach obozu koncentracyjnego, którzy w 1945 roku zostają wyzwoleni przez Amerykanów i znowu trafiają do obozu (dla uchodźców). Wieloletni pobyt w obozie koncentracyjnym nieuchronnie prowadzi do psychicznych dewiacji. Czy człowiek, który przeżył piekło obozu, będzie umiał kiedykolwiek o nim zapomnieć?
W rolach głównych: Tadeusz Janczar, Stanisława Celińska, Daniel Olbrychski, Jerzy Zelnik, Zygmunt Malanowicz
Film zdobył m.in. Złotą Kaczkę dla najlepszego filmu oraz brał udział w konkursie głównym na Festiwalu Filmowym w Cannes.


"Brzezina", 1970 rok

Na podstawie prozy Jarosława Iwaszkiewicza. Po latach dochodzi do spotkania dwóch braci. Jeden cierpi w samotności po stracie żony, drugi jest umierający, lecz pragnie cieszyć się każdym dniem. Rozpoczyna się podświadoma i uczuciowa rywalizacja obu braci.

W rolach głównych: Olgierd Łukaszewicz, Daniel Olbrychski, Emilia Krakowska, Marek Perepeczko

"Wesele", 1972 rok

Adaptacja dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Akcja filmu zaczyna się od wyjazdu orszaku weselnego sprzed kościoła Mariackiego. Następnie, mijając okoliczne wsie, kawalkada dociera do domu Gospodarza. Rozpoczyna się wesele Pana Młodego, który jest inteligentem, z Panną Młodą, pochodzącą z chłopskiej rodziny. Goście również wywodzą się z obu stanów.
W rolach głównych: Daniel Olbrychski, Ewa Ziętek, Andrzej Łapicki, Maja Komorowska, Wojciech Pszoniak, Emilia Krakowska, Bożena Dykiel
Nagrody: Srebrna Muszla na Festiwalu Filmowym w San Sebastian, Złote Grono (najlepszy film, scenariusz, zdjęcia, drugoplanowa rola kobieca) na LLF


"Ziemia obiecana", 1974 rok

Adaptacja powieści Władysława Reymonta. Epicki obraz konfliktów kapitalistycznej Łodzi końca XIX w. ukazany poprzez dzieje kariery trzech zaprzyjaźnionych przemysłowców Polaka, Żyda i Niemca, którzy za cenę rezygnacji z młodzieńczych ideałów i przejęcia bezwzględnych reguł walki o pieniądz zdobywają fortunę.
W rolach głównych: Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak, Andrzej Seweryn, Bożena Dykiel, Anna Nehrebecka
Nagrody: Złote Lwy (najlepszy film, najlepsza muzyka, najlepsza scenografia, najlepsze osiągnięcia aktorskie dla Wojciecha Pszoniaka), Złoty Kłos (najlepszy film) na Festiwalu Filmowym w Valladolid oraz nominacja do Oscara (najlepszy film nieanglojęzyczny)


"Człowiek z marmuru", 1976 rok

Rok 1976. Na korytarzu gmachu Telewizji Agnieszka - dyplomantka szkoły filmowej - przekonuje "ważnego" redaktora o potrzebie powstania filmu o Mateuszu Birkucie, przed laty przodowniku pracy, którego błyskotliwa kariera skończyła się nagle i niespodziewanie gdzieś około roku 1952. Po pertraktacjach dziewczyna dostaje wreszcie taśmę i niezbędny sprzęt. Rozpoczyna prywatne "śledztwo", mające ustalić przyczyny sukcesu i upadku Birkuta...
W rolach głównych: Jerzy Radziwiłowicz, Krystyna Janda, Tadeusz Łomnicki, Michał Tarkowski, Piotr Cieślak
Nagrody: Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) na Festiwalu Filmowym w Cannes, Złote Lwy (Nagroda Dziennikarzy), Stowarzyszenie Nowojorskich Krytyków Filmowych (Nagroda Specjalna)


"Bez znieczulenia", 1978 rok

Po powrocie z zagranicy znany dziennikarz dowiaduje się że żona bierze z nim rozwód. Ponieważ nie zna przyczyn decyzji małżonki nie może się z tym pogodzić. Dodatkowo zaczyna popadać w coraz większe kłopoty zawodowe. Jego wystąpienie telewizyjne i publikacje prasowe nie zyskują uznania. Na uniwersytecie zawieszono wykłady, które prowadził. Planowany od dłuższego czasu wyjazd za zagranicę zostaje niespodziewanie odwołany. Podczas rozprawy rozwodowej żona zaczyna obciążać męża, składając fałszywe zeznania.
W rolach głównych: Zbigniew Zapasiewicz, Ewa Dałkowska, Emilia Krakowska, Roman Wilhelmi, Kazimierz Kaczor
Nagrody: Nagroda Jury Ekumenicznego na Festiwalu Filmowym w Cannes, Złote Lwy (najlepszy film),

"Panny z Wilka", 1979 rok

Prawie czterdziestoletni Wiktor Ruben po stracie przyjaciela przyjeżdża do wujostwa na wieś, gdzie w pobliskim dworku, w gronie kilku panien, spędził młodzieńcze lata. Julia doczekała się bliźniaczek, wyemancypowana Jola wyszła za mąż, Fela przedwcześnie zmarła, zmieniły się też Zosia i Kazia, mała Tunia wyrosła na piękną pannę. Pojawienie się Rubena, jego wspomnienia i chęć ożywienia przeszłości burzą spokój mieszkanek dworu,
W rolach głównych: Daniel Olbrychski, Anna Seniuk, Maja Komorowska, Stanisława Celińska, Zbigniew Zapasiewicz
Nagrody: Złote Lwy (Nagroda Specjalna Jury), nominacja do Oscara (najlepszy film nieanglojęzyczny)


"Dyrygent", 1979 rok

Młoda skrzypaczka Marta będąc na stypendium w Nowym Jorku poznaje słynnego dyrygenta Johna Lasockiego, którego łączyła przed laty wielka miłość z jej matką. Pod wpływem tego spotkania w Lasockim odżywają wspomnienia dawnego uczucia. Postanawia przyjechać do Polski, by w rodzinnym mieście Marty poprowadzić wykonanie V symfonii Beethovena.
W rolach głównych: Krystyna Janda, Andrzej Seweryn, John Gielgud,
Nagrody: Srebrny Niedźwiedź (najlepszy aktor, Andrzej Seweryn), Nagroda Specjalna na Festiwalu Filmowym w San Sebastian,


"Człowiek z żelaza", 1981 rok

Fabuła filmu jest kontynuacją losów rodziny Birkutów. Syn Mateusza Birkuta, Maciek Tomczyk, jest robotnikiem w stoczni gdańskiej. Jest także aktywnym działaczem komitetu strajkowego. Dziennikarz radiowy Winkel otrzymuje polecenie zrealizowania reportażu kompromitującego Tomczyka.
W rolach głównych: Jerzy Radziwiłowicz, Krystyna Janda, Marian Opania, Bogusław Linda, Andrzej Seweryn
Nagrody: Złota Palma i Nagroda Jury Ekumenicznego na Festiwalu Filmowym w Cannes, Stowarzyszenie Nowojorskich Krytyków Filmowych (Nagroda Specjalna) oraz nominacja do Oscara


"Danton", 1982 rok

W rewolucyjnej Francji szaleje terror. Na posiedzeniu Komitetu Ocalenia Publicznego Billaud Varenne oskarża Dantona i jego przyjaciół o działalność kontrrewolucyjną. Robespierre nie zgadza się wprawdzie na sądzenie Dantona, ale inni członkowie Komitetu przytaczają wciąż nowe argumenty przeciwko niemu. Jednocześnie dochodzi do konfiskaty redagowanej przez Desmoulinsa gazety dantonistów "Vieux Cordelier". Wkrótce Danton otrzymuje poufne ostrzeżenie, że rząd nosi się z zamiarem aresztowania go.
W rolach głównych: Gérard Depardieu, Wojciech Pszoniak, Krzysztof Globisz, Anne Alvaro, Bogusław Linda
Nagrody: BAFTA (Najlepszy film nieanglojęzyczny), Złote Lwy (Nagroda specjalna), Cezar (najlepszy reżyser),


"Pierścionek z orłem w koronie", 1992 rok

Powstanie w Warszawie dobiega końca. Dwudziestoletni Marcin przejmuje dowództwo oddziału z rąk majora Steinerta. Rozkazuje swoim ocalałym żołnierzom zdjąć mundury i opuścić miasto z cywilami. Jest ranny. Jego dziewczynę Wisię zabierają ronowcy. Na chwilę przed tym, ukochana daje mu pierścionek z orłem w koronie, cenną pamiątkę ich miłości. Rannego Marcina wywozi w bezpieczne miejsce łączniczka Janina...
W rolach głównych: Rafał Królikowski, Adrianna Biedrzyńska, Cezary Pazura, Mirosław Baka, Agnieszka Wagner


"Panna Nikt", 1996 rok

Adaptacja powieści Tomka Tryzny. Piętnastoletnia Marysia Kawczak (Anna Wielgucka), wraz ze swoją rodziną, przeprowadza się z prowincji do wielkiego miasta. Nie jest jej łatwo przystosować się, zwłaszcza że musi odnaleźć się też w nowej szkole. Wkrótce dziewczyna zaprzyjaźnia się z Kasią (Anna Mucha), która imponuje jej swoim silnym charakterem, talentem muzycznym i wiedzą. Marysia coraz bardziej ulega jej wpływowi i bezgranicznie wierzy w każde słowo przyjaciółki.
W rolach głównych: Anna Wielgucka, Anna Mucha, Stanisława Celińska, Małgorzata Potocka, Leszek Teleszyński, Małgorzata Pieczyńska, Anna Romantowska, Anna Powierza

"Pan Tadeusz", 1999 rok

Adaptacja epopei Adama Mickiewicza. 18-letni Tadeusz Soplica wraca do rodzinnego majątku. Jego stryj chce go wyswatać z Zosią Horeszkówną, by pogodzić zwaśnione od wielu lat rody.
W rolach głównych: Bogusław Linda, Marek Kondrat, Grażyna Szapołowska, Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Alicja Bachleda Curuś, Michał Żebrowski, Jerzy Trela
Nagrody: Orły (Najlepsza główna rola kobieca, Najlepsza muzyka, Najlepsze zdjęcia, Najlepsza scenografia, Najlepszy dźwięk, Najlepszy montaż),


"Zemsta", 2002 rok

Cześnik Raptusiewcz, mieszkający po sąsiedzku ze znienawidzonym Rejentem Milczkiem, pragnie ożenić się z owdowiałą Podstoliną (głównie z uwagi na jej majątek). Świadom swoich braków, Cześnik wzywa na pomoc Papkina, podającego się za pożeracza serc niewieścich i wielkiego bohatera, a w rzeczywistości będącego tchórzem i pyszałkiem. To zresztą nie jedyny wątek dramatu - równie istotna dla intrygi jest również miłość Klary (bratanicy Cześnika) i Wacława (syna Milczka).
W rolach głównych: Janusz Gajos, Andrzej Seweryn, Roman Polański, Agata Buzek, Daniel Olbrychski, Cezary Żak, Rafał Królikowski, Katarzyna Figura

"Katyń", 2007 rok

Gdy 17 września 1939 roku armia radziecka wkroczyła do Polski, nieprzygotowana do walki na dwóch frontach armia II Rzeczpospolitej musiała ponieść klęskę. Wśród jeńców wojennych znalazło się kilkanaście tysięcy oficerów. Ich rodziny z utęsknieniem czekały na ich powrót. Nigdy on jednak nie nastąpił. Dzieło Andrzeja Wajdy ukazuje historie kobiet, które mimo upływu lat, ciągle czekały na powrót swych mężów, synów, braci i ojców, uwięzionych i rozstrzelanych przez NKWD.
W rolach głównych: Andrzej Chyra, Maja Ostaszewska, Artur Żmijewski, Danuta Stenka, Jan Englert, Magdalena Cielecka, Paweł Małaszyński
Nagrody: Orły (Najlepszy film, Najlepsza drugoplanowa rola kobieca, Najlepsza muzyka, Najlepsze zdjęcia, Najlepsza scenografia, Najlepsze kostiumy, Najlepszy dźwięk) oraz nominacja do Oscara (Najlepszy film nieanglojęzyczny)


"Tatarak", 2009 rok

Historia starzejącej się, doświadczonej życiem i schorowanej doktorowej Marty borykającej się z nudą i wspomnieniami. Żyje ze swym mężem w małym miasteczku. Przypadek sprawi, że przypomni sobie, czym jest miłość, a nawet fizyczna fascynacja. Spotkanie z młodym mężczyzną i jego tragiczna śmierć w trakcie wspólnej kąpieli wywołują w niej uczucia i reakcje, jakich sama się nie spodziewała.
W rolach głównych: Krystyna Janda, Paweł Szajda, Jan Englert, Jadwiga Jankowska-Cieślak,
Nagrody: Nagroda im. Alfreda Bauera na Berlinale, Nagroda Krytyków Europejskiej Akademii Filmowej - Prix FIPRESCI, Złota Kaczka (Najlepsza rola kobieca, Najlepsze zdjęcia)


"Wałęsa. Człowiek z nadziei", 2013 rok

Zdobywca Oscara Andrzej Wajda przedstawia historię wielkich przemian, która przetoczyła się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece i Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty. Reżyser wdzierając się w prywatność, nawet intymność związkowego przywódcy próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę. To opowieść o mężu, ojcu, prostym robotniku, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności.

Reklama

W rolach głównych: Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Zbigniew Zamachowski, Cezary Kosiński, Mirosław Baka

Reklama
Reklama
Reklama